Lekkoatletyka. Klasyfikacja medalowa po pierwszym dniu ME. Polska na piątym miejscu. Izrael zadziwia

Paweł Wiśniewski
Brązowe medalistki mistrzostw Europy w klasyfikacji drużynowej maratonu - Aleksandra Lisowska, Angelika Mach i Monika Jackiewicz. Zsumowane czasy wszystkich pań (7:40:54) dały reprezentacji Polski miejsce na podium. Nasze biegaczki przegrały jedynie z Niemkami (7:28:48) i Hiszpankami (7:39:25) Paweł Relikowski/Monachium
Po pierwszym dniu jubileuszowych, 25. lekkoatletycznych mistrzostw Europy, reprezentacja Polski plasuje się na 5. miejscu w klasyfikacji medalowej. Na najwyższym stopniu podium stanęła Aleksandra Lisowska, która okazała się najszybsza w biegu maratońskim. W tej samej konkurencji, brązowy medal przypadł naszej drużynie narodowej pań (Lisowska, Angelika Mach i Monika Jackiewicz). Liderują Niemcy.

Furorę w Monachium robi natomiast reprezentacja Izraela, która spisuje się rewelacyjnie w biegach długich. W indywidualnej rywalizacji na dystansie 42 km i 195 metrów, srebrny medal zdobył Maru Teferi, a brąz wywalczył jego rodak Gashau Ayale. Obaj panowie plus Yimer Getahun (7. miejsce) okazali się najlepsi w rywalizacji drużynowej maratonu.
A warto podkreślić, że w czołowej „dziesiątce” znalazł się jeszcze Girmaw Amare (9. miejsce)!

Jakby tego było mało, Lonah Chemtai Salpeter wywalczyła w biegu na dystansie 10 000 metrów brązowy medal.

W historii mistrzostw Europy, Polacy wywalczyli już w sumie 167 medali: 55 złote, 51 srebrnych i 61 brązowych. Nie licząc ekip ZSRR i NRD, plasujemy się w tej statystyce na czwartym miejscu, za Brytyjczykami (118- 91-98), Francuzami (69-65-60) i Niemcami (66- 65-61).

Do tegorocznych ME, Izrael zdobył pięć medali (trzy złote: tyczkarz Aleksander Awerbuch w 2002 i 2006 oraz Lonah Chemtai Salpeter na 10 000 metrów w 2018 roku, srebrny Hanna Minenko w trójskoku w 2016 roku i brązowy Donald Blair-Sanford na 400 metrów w 2014 roku).