Lekkoatletyka. Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią Europy na 20 km! Chodziarka niczym sportowa żniwiarka

Paweł Wiśniewski
Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią Europy w chodzie na dystansie 20 km
Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią Europy w chodzie na dystansie 20 km Pawel Relikowski / Polska Press
Nieoceniona Katarzyna Zdziebło ponownie srebrna. Podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy, Polka uplasowała się na drugim miejscu w chodzie na dystansie 20 km z czasem 1:29:20. Kilka tygodni temu, nasza zawodniczka była dwukrotnie druga na mistrzostwach świata w Eugene (20 km i 35 km). Drugi złoty medal w Monachium wywalczyła Greczynka Antigoni Ntrismpioti z rekordem życiowym 1:29:03. Brązowy medal zdobyła Niemka Saskia Feige - 1:29:25 (również "życiówka").

Katarzyna Zdziebło od początku dystansu była w czołowej grupie. Po 10 kilometrach prowadziła Maria Perez, lecz chwilę później Hiszpanka otrzymała od sędziów trzecie ostrzeżenie i musiała udać się na dwie minuty do strefy kar. Polka na półmetku rywalizacji miała jeden wniosek o dyskwalifikację za brak wyprostu nogi w kolanie.

Zawodniczki przez większość wyścigu zmagały się z ulewnym deszczem. Po 15 kilometrach w czołówce były Feige, Ntrismpioti, Zdziebło i Ukrainka Ludmyła Olanowśka.

Po 17. km Ntrismpioti wyszła na samotne prowadzenie i stopniowo powiększała przewagę nad rywalkami. Ostatecznie triumfowała czasem 1:29.03 i zdobyła drugi złoty medal mistrzostw Europy w Monachium. Na trasie chodu na 20 km, Polka otrzymała dwa wnioski o dyskwalifikację.
Międzyczasy Katarzyny Zdziebło na trasie w Monachium: 2 km: 4:33 (1. miejsce) - 4 km: 18:05 (3. miejsce) - 6 km: 27:09 (7. miejsce) - 8 km: 36:22 (8. miejsce) - 10 km: 45:08 (4. miejsce) - 12 km: 54:05 (1. miejsce) - 14 km: 1:03:00 (1. miejsce) - 16 km: 1:11:47 (1. miejsce) - 18 km: 1:20:31 (2. miejsce) - 20 km: 1:29:20 (2. miejsce)

Zdziebło w lipcowych mistrzostwach świata w Eugene wywalczyła srebro w chodzie na 20 i 35 km, ustanawiając rekordy Polski na tych dystansach.

Polscy lekkoatleci zdobyli już dziewięć medali podczas ME w Monachium: dwa złote, cztery srebrne i trzy brązowe.

Pani kibic

Katarzyna Zdziebło, na co dzień kibic piłkarskiej drużyny Stal Mielec, w centrum bawarskiej metropolii, musiała uznać wyższość Antigoni Ntrismpioti z Grecji, która na tych mistrzostwach sięgnęła już po złoty medal na dystansie 35 km.

Katarzyna Zdziebło urodziła się 28 listopada 1996 roku w Mielcu. Tam też się wychowała, mieszka i trenuje w klubie - LKS Stal Mielec.

15 lipca br. została w Eugene wicemistrzynią świata, bijąc tym samym z czasem 1:27:31 kolejny rekord Polski i osiągając największy sukces w polskim chodzie sportowym kobiet. Do tej pory największym sukcesem Polek było piąte miejsce Katarzyny Radtke w MŚ w Sewilli.

Tydzień później Zdziebło ponownie sięgnęła po srebro, tym razem w chodzie na 35 km. Pobiła przy tym rekord Polski (2:40:03) i jako pierwsza w historii spośród Polaków zdobyła na jednych mistrzostwach świata dwa indywidualne medale.

25-latka jest również siedmiokrotną mistrzynią Polski na dystansie 20 km. Na ostatnich mistrzostwach Polski, w Opolu w 2022 roku, zdobyła złoto i pobiła rekord Polski na 35 km z czasem 2:49:37. Na koncie ma również dwa złota MP w hali na 3000 metrów.