Leki uspokajające – jakie tabletki na uspokojenie są dostępne bez recepty? Skuteczne zioła i składniki odżywcze

Martyna Robek
Leki na uspokojenie powinny być przyjmowane wyłącznie w sytuacjach nagłego stresu oraz wtedy, gdy nie sprawdzają się inne sposoby łagodzenia napięcia nerwowego
Leki na uspokojenie powinny być przyjmowane wyłącznie w sytuacjach nagłego stresu oraz wtedy, gdy nie sprawdzają się inne sposoby łagodzenia napięcia nerwowego 123RF
Tabletki uspokajające pomagają przetrwać stresujące sytuacje, usprawniają zasypianie i ułatwiają przywróceniu równowagi psychicznej. Ogólnie dostępne są jedynie preparaty ziołowe, natomiast leki psychotropowe są stosowane tylko w określonych przypadkach i możliwe do nabycia jedynie na receptę wydaną przez psychiatrę. Przy właściwym stosowaniu zioła na uspokojenie okazują się zwykle tak skuteczne, że można zrezygnować z farmakoterapii, która niesie ze sobą poważne skutki uboczne, z uzależnieniem włącznie.

Leki uspokajające bez recepty

Tabletki na uspokojenie bez recepty warto zastosować w okresach zwiększonego napięcia nerwowego lub w razie trudności z zasypianiem. Pomagają one złagodzić skutki działania stresu, ale pamiętajmy, że w przypadku nerwicy mogą się okazać za słabe.

Chociaż leki uspokajające bez recepty są bezpieczne, warto najpierw sprawdzić, czy nie jesteśmy w stanie sobie pomóc bez wsparcia farmakologicznego. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, zdrową dietę, relaksację oraz kładzenie się spać o regularnych porach. Jeżeli to okaże się niewystarczające, dopiero wówczas pomagajmy sobie zażywaniem leków.

Leki uspokajające bez recepty nie uzależniają, ponieważ w swoim składzie najczęściej zawierają mieszanki ziołowe. Są dostępne w formie kapsułek, syropów, herbatek oraz tabletek. Jeśli ich zażywanie nie przynosi żadnych efektów, wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ziołowe tabletki na uspokojenie

Tabletki ziołowe na uspokojenie cieszą się dużą popularnością. Ich stosowanie rzadko wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Dodatkowo dostępne są w atrakcyjnych cenach.

W skład ziołowych tabletek na uspokojenie wchodzą najczęściej:

  • melisa,
  • kozłek lekarski (waleriana),
  • szyszki chmielu,
  • ziele serdecznika.

Preparaty zawierające w swoim składzie te składniki powinny pomóc nam się wyciszyć i uspokoić po ciężkim dniu. Pamiętajmy jednak, by dokładnie czytać ulotki leków, ponieważ zioła mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami czy składnikami diety. Syropy często stanowią roztwory ziół w alkoholu etylowym, dlatego nie mogą ich przyjmować dzieci ani kobiety w ciąży.

Oprócz melisy, chmielu i waleriany skuteczne zioła na uspokojenie to także:

  • Rumianek – łagodzi stany napięcia nerwowego i wspomaga leczenie bezsenności. Działa w sposób łagodny i jest całkowicie bezpieczny dla organizmu, dlatego z powodzeniem mogą stosować go dzieci i kobiety w ciąży
  • Lawenda – jej olejek eteryczny działa odprężająco i wyciszająco. Jego główne składniki obniżają nadmierną aktywność ośrodkowego układu, co ułatwia spokojne zasypianie. Warto zatem dodać go do wieczornej kąpieli.
  • Passiflora (męczennica, kwiat męki pańskiej) – jest polecana w leczeniu stanów pobudzenia nerwowego oraz zaburzeń pracy serca o podłożu emocjonalnym. Jest też skuteczna w niezbyt nasilonych napadach drgawek i jako lek wspomagający w objawach okresu menopauzy.
  • Arcydzięgiel (kojarzeń) – wykazuje działanie rozkurczowe, uspokajające serce i wykrztuśne. Jest polecany w terapii uzależnień od alkoholu, nikotyny i narkotyków. Korzeń jest także pomocny w leczeniu reumatyzmu, bezsenności, przeziębienia, padaczki i nieżytu jelit.
  • Głóg – jego owoce korzystnie wpływają na pracę serca; zwiększa częstotliwość jego skurczów. Nie powinny go jednak stosować dzieci poniżej 12. roku życia.

Ziołowe tabletki uspokajające bez recepty są dostępne w każdej aptece, a ich koszt jest niewielki. Niestety nie są one w stanie pomóc osobom o poważnych zaburzeniach nerwicowych.

Bezpieczne leki na uspokojenie

Jeśli poszukujemy tabletek na uspokojenie dla kobiet w ciąży, matek karmiących czy dzieci, powinniśmy postawić na te dostępne bez recepty. Ziołowe leki na uspokojenie będą dobrym wyborem, o ile nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Bezwzględnie należy zrezygnować ze stosowania leków psychotropowych.

Najlepiej postawić na zioła w czystej postaci, czyli np. w sytuacji bezsenności zaparzać przed snem melisę, zaś w przypadku nerwowości poleca się napary z rumianku. Polecane są też preparaty z kozłka lekarskiego, czyli waleriany.

Koniecznie należy pytać farmaceutę oraz zaufanego lekarza, czy dany lek może być przyjmowany przez najmłodszych czy przez kobiety w ciąży. Dodatkowo warto wspomagać się naturalnymi metodami relaksacji (spacery, joga, medytacja), a w razie konieczności podjąć psychoterapię.

Witaminy to składniki niezbędne dla zdrowia, które musimy przyjmować z dietą. Współczesna żywność i styl życia sprawiają jednak, że coraz częściej mamy ich niedobory. Sprawdź, jakich witamin możesz potrzebować w większych ilościach, jak podnieść ich poziom w posiłkach i jakie produkty wybierać najczęściej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Witaminy – działanie, dzienne zapotrzebowanie i najlepsze źr...

Inne leki uspokajające bez recepty

Poza wyciągami z surowców zielarskich o działaniu uspokajającymi, tabletki dostępne bez recepty mogą zawierać również inne składniki. Do najpopularniejszych należą:

  • witaminy z grupy B – są niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego,
  • magnez – ułatwia rozluźnienie mięśni,
  • L-teanina – wpływa na wzorzec fal mózgowych, ułatwiając relaksację. Jest odpowiedzialna za utrzymywanie dobrego samopoczucia psychicznego oraz stabilnego nastroju. Korzystnie oddziałuje na odpowiednie stężenie serotoniny i dopaminy. Pomaga też zachować właściwy poziom sprawności umysłowej.
  • kwas izowalerianowy – stanowi składnik aktywny waleriany,
  • L-tryptofan – to aminokwas, od którego zależy prawidłowe stężenie serotoniny w komórkach. Neuroprzekaźnik ten wpływa na zachowanie dobrego samopoczucia psychicznego, a także pełni ważną funkcję w procesach poznawczych,
  • kwasy tłuszczowe omega-3 – są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu, niedobory sprzyjają rozwojowi depresji.

Nowością na polskim rynku są olejki CBD z konopi siewnych, w których substancja czynna nie ma działania narkotycznego, natomiast reguluje działanie układu nerwowego i znajduje wiele innych zastosowań zdrowotnych.

Leki uspokajające na receptę

Leki uspokajające na receptę są dostępne na receptę wystawianą przez lekarza psychiatrę. Nie należy przyjmować specyfików, które przepisał nam lekarz rodzinny, a w ulotce wyraźnie zaznaczono, że są to leki psychotropowe.

Takie leki zwykle mają mocne działanie, ponadto często działają uzależniająco. Warto dokładnie omówić z psychiatrą planowaną drogę leczenia, a przede wszystkim opowiedzieć dokładnie o swoich objawach i problemach. Leków uspokajających nie trzeba się bać – ważne jednak, by zostały odpowiednio dobrane i przyjmowane zgodnie z jego zaleceniami.

ZOBACZ: Jakie jest działanie kofeiny na organizm?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia