Legenda gangu "różowych panter", czyli złodzieje biżuterii

Mariusz Grabowski
Mariusz Grabowski
Różowa Pantera, bohaterka filmu z 1963 r. - inspiracja dla gangu złodziei z Bałkanów
Różowa Pantera, bohaterka filmu z 1963 r. - inspiracja dla gangu złodziei z Bałkanów FOT. PIXABAY
W maju 2018 roku kryminalny światek obiegła sensacyjna wieść: Brytyjczycy zidentyfikowali jednego z ostatnich członków gangu Różowych Panter - Chorwata Vinko Osmakcica. Oskarżono go o kradzież trzech diamentowych pierścionków o wartości ponad 2 mln euro z londyńskiego festiwalu sztuki.

Najskuteczniejszy

Osmakcić wyglądał niepozornie: facet w średnim wieku, siwawy, z brzuszkiem i w okularach. Oczywiście wszystkiemu zaprzeczył, choć dowody przeciw niemu były mocne. Dla brytyjskiej policji namierzenie i identyfikacja Osmakcica okazały się sukcesem - mogła się chwalić, że gang przestał de facto istnieć.

Co ciekawe, Osmakcić był już karany za kradzieże biżuterii m.in. w Las Vegas i na Hawajach. 60-latek był znany również jako Vinko Tomić i Juro Markelić i uważany za jednego z najstarszych, ale też najskuteczniejszych złodziei gangu.

Inspiracja filmem

Gang Różowych Panter działał od ponad 30 lat i specjalizował się w rabunkach dzieł sztuki i biżuterii z całego świata. Łączna wartość skradzionych przez Różowe Pantery przedmiotów szacowana jest na ponad 457 mln euro. Pantery zyskały swój przydomek po kradzieży w Londynie w 2003 r. Złodzieje ukradli wtedy biżuterię wartą 25 mln euro, a jeden z pierścionków ukryli w słoiku z kremem do twarzy.

Jak donosiła sensacyjna prasa, zainspirowali się fabułą pierwszej części „Różowej Pantery” z Peterem Sellersem. Interpol twierdzi, że w latach 1999-2015 ukradli klejnoty warte ponad 331 mln euro w 380 napadach z bronią w ręku.

Bałkany są dumne

Różowe Pantery stanowiło ok. 200 osób, głównie byłych wojskowych. Większość z nich pochodziła z Serbii, Chorwacji i Czarnogóry. Panowie wykorzystywali swoje umiejętności do przeprowadzania napadów rabunkowych. W 2013 roku udało im się też uwolnić ze szwajcarskiego więzienia towarzysza, który od 2009 r. odsiadywał wyrok za rozbój.

Ponoć w gangu działały też piękne kobiety, zaś do taranowania sklepów używano jedynie luksusowych aut. Bandyci mówili obcymi językami, a ich działania były przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. I choć Różowe Pantery to już przeszłość, na Bałkanach ich legenda wciąż jest żywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl