Legalizacja uprawy i sprzedaży marihuany w Holandii? Tego chcą obywatele

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Sześciu na 10 Holendrów opowiada się za legalizacją produkcji i sprzedaży marihuany i haszyszu - wynika z badania przeprowadzonego przez holenderską organizację Kieskompas. W grudniu w Bredzie i Tilburgu ruszył pilotażowy projekt pozwalający na legalną sprzedaż marihuany przez certyfikowane przez rząd plantacje.

Spis treści

Legalizacja marihuany w Holandii

Uprawa i sprzedaż miękkich narkotyków w Holandii nie są oficjalnie zalegalizowane, władze postanowiły je po prostu tolerować. W praktyce oznacza to, że holenderskie coffee shopy mogą sprzedawać oraz umożliwiać konsumpcję rekreacyjnej marihuany, ale nie mogą jej legalnie kupować.

Holendrzy chcą większej wolności

Tymczasem z badania opinii publicznej przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia przez ośrodek badawczy Kieskompas na próbie 6,6 tys. obywateli wynika, że większość Holendrów jest za legalizacją produkcji, dostaw i sprzedaży marihuany.

Tylko 11 proc. pytanych uważa, że obecnie obowiązujące przepisy powinny pozostać bez zmian. Za pomysłem legalizacji jest większość mieszkańców 12 holenderskich prowincji; największym poparciem cieszy się on wśród mieszkańców Groningen i Flevoland, gdzie za legalizacją opowiedziało się 70 proc. respondentów, najmniejszym - w Drenthe i Zelandii, gdzie odnotowano też największy odsetek osób opowiadających się za delegalizacją miękkich narkotyków.

Kieskompas, który na co dzień specjalizuje się w badaniu postaw wyborczych obywateli Holandii, sprawdził też, jak podejście do legalizacji narkotyków wiąże się z przekonaniami politycznymi obywateli. Okazało się, że osoby, które w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych zagłosowały na lewicę i centrolewicę najczęściej popierają pełną legalizację. Wyborcy prawicy, w tym skrajnie prawicowej i populistycznej Partii Wolności (Pvv) pod przewodnictwem Geerta Wildersa, która wygrała wybory, są za kontynuacją obecnej polityki narkotykowej. Jedynie konserwatywna prawica sprzeciwia się legalizacji i w ogóle polityce tolerancji dla miękkich narkotyków.

Ruszył pilotażowy projekt

W grudniu ub.r. w Bredzie i Tilburgu ruszył pilotażowy projekt umożliwiający sprzedaż legalnej marihuany przez certyfikowane przez rząd plantacje. W projekcie uczestniczyć ma łącznie 10 holenderskich gmin; miasta Alemere, Groningen i Maastricht dołączą do niego w tym roku. Celem eksperymentu jest zbadanie, na ile możliwa jest legalizacja uprawy i sprzedaży konopi, i jak odbiłoby się to na gminach, zdrowiu publicznym i poziomie przestępczości.

Rządowe pozwolenie na uprawę i dostawę do coffee shopów legalnych narkotyków otrzymało 10 plantacji, które wybrane zostały w drodze losowania. Same uprawy są monitorowane m.in. pod kątem wykorzystywania w hodowli szkodliwych pestycydów, a towar dostarczany jest do sprzedawców w zaplombowanych furgonetkach. Kontrolę nad jego jakością i prawidłowością dostaw sprawuje holenderska agencja ds. kontroli jakości żywności. Udział coffee shopów w projekcie jest dobrowolny; sam eksperyment ma potrwać w sumie cztery lata.

1 kwietnia posiadanie, domową uprawę i konsumpcję marihuany zalegalizowały Niemcy. W UE rekreacyjne konopie są w pełni legalne także w Portugalii i na Malcie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl