Legalizacja „starej” samowoli budowlanej w 7 krokach. Sprawdź, jak to zrobić

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Z uproszczonej procedury mogą skorzystać właściciele i zarządcy samowoli budowlanych, których budowa zakończyła się przynajmniej 20 lat temu. Nie dotyczy to obiektów, dla których przed upływem tego 20-letniego terminu wydano postanowienie o wstrzymaniu budowy. Uproszczona procedura legalizacyjna może zostać uruchomiona z urzędu lub na żądanie właściciela albo zarządcy budynku.
Z uproszczonej procedury mogą skorzystać właściciele i zarządcy samowoli budowlanych, których budowa zakończyła się przynajmniej 20 lat temu. Nie dotyczy to obiektów, dla których przed upływem tego 20-letniego terminu wydano postanowienie o wstrzymaniu budowy. Uproszczona procedura legalizacyjna może zostać uruchomiona z urzędu lub na żądanie właściciela albo zarządcy budynku. 123RF.com
Udostępnij:
Niektóre samowole budowlane można od 2020 r. zalegalizować szybko i bez opłat. Wyjaśniamy, jak to działa.

Legalizacja samowoli budowlanej bywa długotrwała i kosztowna – ale jest też prostsze rozwiązanie. Od września 2020 r. właściciele i zarządcy niektórych samowoli mogą skorzystać z uproszczonej procedury, która jest znacznie szybsza i tańsza. Jak skorzystać z tej opcji? W galerii znajdziesz poradnik krok po kroku.

Zobacz, jak zalegalizować samowolę w trybie uproszczonym:

Legalizacja samowoli budowlanej na nowo

Samowola budowlana to, najprościej mówiąc, obiekt postawiony bez pozwolenia na budowę lub w inny sposób naruszający prawo budowlane. W przypadku nowszych samowoli nadzór budowlany jakoś sobie radził, jednak przez wiele lat problemem były „stare” samowole. Budynki te, postawione w schyłkowym PRL-u lub w czasach transformacji ustrojowej, rzadko były legalizowane przez właścicieli czy zarządców. Nie chcieli oni bowiem ponosić wysokiej opłaty legalizacyjnej ani uczestniczyć w długotrwałej, skomplikowanej procedurze.

Przy okazji nowelizacji ustawy Prawo budowlane w 2020 r. postanowiono stworzyć furtkę dla takich osób – uproszczoną procedurę legalizacyjną. Mogą z niej skorzystać osoby, których samowola budowlana ma 20 lub więcej lat. Nowa procedura oznacza zwolnienie z opłaty legalizacyjnej oraz mniejszą liczbę dokumentów do zgromadzenia. Bardzo ograniczono także formalności – wszystko sprowadza się w zasadzie do uzyskania pozytywnej opinii eksperta i złożenia kompletnej dokumentacji.

Sprawdź, jak możesz szybko i łatwo zalegalizować samowolę budowlaną:

Dzięki nowej procedurze pojawiła się szansa, żeby po latach wreszcie uregulować stan prawny wielu domów jednorodzinnych i innych nieruchomości. Właściciel lub zarządca obiektu może samodzielnie zainicjować procedurę, która powinna doprowadzić do tego, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy budynek stanie się legalny. Procedura może też zostać zainicjowana przez urzędników – w ten sposób możliwe jest szybsze usunięcie nienadających się do zamieszkania ruder, które nieraz od dekad straszą w jakimś miejscu. Efektem uproszczonej procedury legalizacyjnej może być bowiem zarówno decyzja o legalizacji, jak i nakaz rozbiórki budynku.

[QUIZ] Więźba, poziomica, spocznik... Czy dogadasz się na budowie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie