Lecznicze właściwości ludzkiej śliny

Michał Różycki
Nawet dzieci wierzą w lecznicze właściwości śliny
Nawet dzieci wierzą w lecznicze właściwości śliny Janusz Wójtowicz/POLSKA
O leczniczych właściwościach śliny wiemy chyba wszyscy. Nawet dzieci odruchowo liżą skaleczenia i poparzenia. Zwierzęta używają jej jako wody utlenionej i opatrunku w jednym. Jednak jak dotąd lekarze nie byli pewni, co tak naprawdę nadaje ślinie takie właściwości.

Zagadkę udało się w końcu rozwiązać zespołowi holenderskich naukowców. Okazało się, że za przyśpieszenie gojenia odpowiedzialne jest dobrze znane naukowcom białko zwane histatyną.

Badacze z kraju tulipanów najpierw postanowili potwierdzić lecznicze działanie śliny. W tym celu pobrali komórki z wewnętrznej strony policzka, a potem wyhodowali z nich dwie większe próbki w specjalnych naczyniach. Następnie stworzyli sztuczną ranę, zdrapując górną warstwę każdej próbki. W końcu jedną z nich umieszczono w nieskażonym płynie, a drugą w ludzkiej ślinie.

Po szesnastu godzinach okazało się, że próbka przebywająca w ślinie całkowicie się zagoiła, podczas gdy druga, umieszczona w płynie, była wciąż otwarta. Następnie Holendrzy rozłożyli ślinę na czynniki pierwsze i testowali każdy jej składnik. W końcu odkryli, że gojenie przyśpiesza histatyna, białko, które według wcześniejszej wiedzy miało jedynie właściwości bakteriobójcze.

- To badanie nie tylko pokazuje, dlaczego zwierzęta liżą swoje rany, a uszkodzenia jamy ustnej leczą się znacznie szybciej niż inne obrażenia. Dzięki niemu ślina może zrewolucjonizować medycynę - uważa dr Geral Weissmann, redaktor czasopisma Federacji Amerykańskich Towarzystw Biologii Eksperymentalnej (FASEB).

Histatyna jest łatwa w produkcji, może więc wkrótce zastąpić wodę utlenioną czy spirytus salicylowy oraz chemiczne środki przyśpieszające gojenie ran, jak np. maści antybiotykowe.

- Liczymy, że nasze odkrycie pomoże osobom cierpiącym z powodu niegojących się ran, jak na przykład wrzodów wywołanych przez cukrzycę, oraz ofiarom rozległych poparzeń - wyjaśnia Menno Oudhoff, główny autor badania.

Zanim do tego dojdzie, naukowcy muszą jeszcze zbadać, czy histatyna przyśpiesza leczenie tkanek poza jamą ustną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl