Łęczna. PSL chce pozbawić mandatu radnego znanego piłkarza, Arkadiusza Onyszkę

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Arkadiusz Onyszko
Arkadiusz Onyszko archiwum
Politycy PSL chcą wygasić znanemu sportowcowi mandat radnego powiatowego. – Jako reprezentant Polski powinien zachować się honorowo i sam zrezygnować – mówią o Arkadiuszu Onyszce.

Arkadiusz Onyszko, były piłkarz i reprezentant Polski, a dziś radny powiatu łęczyńskiego, jest też członkiem zarządu powiatu, któremu przewodzi Krzysztof Niewiadomski.

Piłkarz po zakończeniu kariery nie zerwał ze sportem. Jest trenerem bramkarzy Motoru Lublin i prowadzi w tym mieście akademię piłkarską dla dzieci.

Onyszko mandat radnego powiatowego zdobył w ostatnich wyborach samorządowych, startując z listy PiS. Sportowiec otrzymał 694 głosy. Jako miejsce zamieszkania podał miejscowość Jaszczów. To ważne, bo według prawa radnym może zostać osoba, która mieszka na terenie danego powiatu.

I tu zaczynają się kłopoty Onyszki. Jaszczów, gdzie notabene mieszka też starosta Krzysztof Niewiadomski, to miejscowość w gminie Milejów. Jeszcze w ubiegłym roku wójt Tomasz Suryś postanowił zrobić tam pewien porządek jeśli chodzi o odbieranie śmieci i naliczanie za nie opłat. Mieszkańcy mieli poinformować ile osób mieszka w ich gospodarstwie domowym, a jeśli tego nie zrobią, to urzędnicy gminni naliczą opłatę od liczby zameldowanych osób.

- To nie było jakieś celowe działanie, żeby komuś zaszkodzić. Gmina ma obowiązek monitorowania zgonów, meldunków, liczby mieszkańców – tłumaczy wójt.

I okazało się, że Onyszko w Jaszczowie nie mieszka. Wyszło to na jaw, gdy starosta Niewiadomski poinformował wójta, że radny piłkarz nie mieszka u niego.

- Pan Niewiadomski oświadczył krótko, że w jego domu pan Onyszko jest zameldowany, ale tam nie mieszka. Pan Niewiadomski nie ma zamiaru płacić za jego śmieci i oświadczył, że pan Onyszko za śmieci płaci w Warszawie – opowiada Suryś.

Dlatego właśnie radni PSL chcą Onyszkę pozbawić mandatu radnego. – Taki projekt uchwały zostanie zgłoszony na najbliższą sesję powiatu – deklaruje radny PSL i były starosta łęczyński, Roman Cholewa. Jego partyjni koledzy dodają, że rada powinna zająć się tematem, a jeśli tego nie zrobi, to mandat Onyszce powinien wygasić wojewoda.

- Bo mieszkanie na danym terenie to nie tylko zameldowanie, ale prowadzenie tutaj życia. Ustawodawca miał na myśli coś więcej niż zameldowanie na terenie powiatu. A z tego co widzimy, to pan Onyszko jest mieszkańcem powiatu na pół gwizdka i nawet za śmieci nie chce płacić – mówi jeden z ludowców.

Podobnymi sprawami w przeszłości sądy administracyjne zajmowały się wiele razy. I na przykład w orzeczeniu z 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że o „stałości pobytu” decyduje skupienie na danym terenie życiowej aktywności.

Sam Arkadiusz Onyszko nie komentuje sprawy i odsyła do prawnika Starostwa Powiatowego. Piotr Janczarek nie przesądza o tym, czy radny powinien mandat stracić, czy go zachować, ale zwraca uwagę, że jedna z komisji Rady Powiatu zajmuje się tą sprawą już od ubiegłego roku. – I to jeszcze trwa. W mojej ocenie, gdyby uchwała o wygaszeniu mandatu zostałaby przez radnych podjęta, to kłóciłoby się to z niezakończonym jeszcze procesem – mówi.

Jeden z łęczyńskich działaczy PSL stawia jednak sprawę jasno i deklaruje, że radni będą chcieli Onyszce mandat odebrać. - Jako reprezentant Polski powinien zachować się honorowo i sam zrezygnować – kwituje.

Czytaj także

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Materiał oryginalny: Łęczna. PSL chce pozbawić mandatu radnego znanego piłkarza, Arkadiusza Onyszkę - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Powinni go wywalić za oszustwo w wyborach bo tak to trzeba nazwać

G
Gość

Takie rzeczy tylko Łęcznej.W 5 osobowej radzie powiatu nie ma żadnego przedstawiciela miasta powiatowego. Trzech - starosta, jego zastępca i członek zarządu p. Rybak to mieszkańcy Milejowa, czwarty owy Onyszko zameldowany także na terenie gm. Milejów a piąty to mieszkaniec gm . Spiczyn. Ale jak się ma posła w rodzinie to nie potrzeba ani kwalifikacji ani glosów wyborców a urząd i tak się obejmie. Dla porównania dodam, ze w Świdniku starostą został człowiek, który uzyskał najwięcej głosów w wyborach do rady powiatu. Ale Świdnik to Świdnik, mają swojego posła, maja dwóch radnych w sejmiku województwa i mają fajne drogi, A jak jest w Łęcznej - każdy widzi.

G
Gość

oszustwo wyborcze starosty Niewiadomskiego - WSTYD , takie to kadry posiada PiS -da

G
Gość
14 stycznia, 10:58, Gość:

Ocena merytoryczna to rozumiem, ale wyrzucenie kogoś za to że wyrzuca śmieci w Warszawie ? heh śmieszne rozgrywki małych ludzi

chcą go wyrzucić nie za śmieci ale za brak prawa do startowania w wyborach z terenu powiatu łęczyńskiego

G
Gość

A kiedyś był w SLD, pamiętam jak przychodził na Bieliniaków na kawę do Kurczuka.

G
Gość

Widzisz HULK tak sie kończą pomysły Miśka M. Zawsze kłamstwo ma krótkie nóżki.

k
ko
14 stycznia, 10:58, Gość:

Ocena merytoryczna to rozumiem, ale wyrzucenie kogoś za to że wyrzuca śmieci w Warszawie ? heh śmieszne rozgrywki małych ludzi

takie małe szaraczki a rządzą aż strach

G
Gość

PSL mówi o honorze...hahahahahahaha

G
Gelo

A na Pogodnej 34 nie placi za smiecie? Przeciez tam kiedys mieszkal.

D
Dziękuję

To jest nie ważne i tak nic z tego nie będzie. Platforma z PiSem ma koalicję w powiecie kraśnickim. Niby się kłócą w sejmie a razem lody kręcą

G
Gość

Ocena merytoryczna to rozumiem, ale wyrzucenie kogoś za to że wyrzuca śmieci w Warszawie ? heh śmieszne rozgrywki małych ludzi

Dodaj ogłoszenie