Lech Wałęsa i Jarosław Wałęsa zabrali głos w sprawie trwającego strajku nauczycieli: "Powinni dać tej władzy w twarz" [wideo]

Ewelina OleksyZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (14 zdjęć)
- Dałem w twarz tamtej władzy. I tej władzy nauczyciele powinni zrobić to samo - stwierdził Lech Wałęsa.

- Chciałem zaapelować do Rządu o podjęcie rozmów, o przyjęcie postulatów nauczycieli. Przed chwilą spotkałem się z nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 26 i oni są już bardzo zdesperowani, proszą o wsparcie, ale przede wszystkim proszą o dialog, o pozytywną rozmowę z Rządem - powiedział na początku dzisiejszej konferencji Jarosław Wałęsa, europoseł i kandydat do Parlamentu Europejskiego - Spotykamy się w tym historycznym, symbolicznym miejscu, bo w roku 1980 strajkujący nie żądali tylko pieniędzy. Żądali również godności. I o to chcielibyśmy również zaapelować: o poszanowanie godności nauczycieli. O zwrócenie uwagi na to, że silna edukacja, dobrze wykształcona młodzież to przyszłość Polski. W tej chwili edukacja w Polsce jest niszczona- dodał Jarosław Wałęsa.

Prezydent Lech Wałęsa przypominał, że "to z tego miejsca wychodziły dobre pomysły przyszłościowe".

Wykazaliśmy, że wrogowie, przy stole, załatwili sprawy poważne, a dziś mamy to, co mamy. Po tych doświadczeniach, to co wyprawia obecna władza nie daje żadnych szans na porozumienie. Ci ludzie wyciągnęli tylko złe wnioski i kierują Polskę w złym kierunku - stwierdził Lech Wałęsa.

- Dwa razy, w taki sam sposób chciano pokonać nasz strajk w 1980 r. Ja stojąc na tej bramie usłyszałem, że w momencie, gdy tu się zebrały rodziny po wypłaty od stoczniowców, ogłoszono: płacimy tylko niestrajkującym. To była prowokacja, podobnie jak teraz prowokacja, aby nas pokłócić, podzielić, aby nas żony i matki wyciągnęły ze strajku. Ja natychmiast, w imieniu komitetu strajkowego, ogłosiłem, że natychmiast płacimy strajkującym podwójnie. Zasugerowałem nauczycielom, że w tych warunkach powinni zrobić to samo. Stańcie na głowie, strajkującym zapłaćcie podwójnie, aby ta władza tak samo ustąpiła jak tamta. Za ten czyn, gdzie złamałem wszelkie prawa, do dziś nikt mnie nie ściga i nie sądzi, bo dałem w twarz tamtej władzy. I tej władzy nauczyciele powinni zrobić to samo- stwierdził Lech Wałęsa.

Lech Wałęsa mówił, że gdyby był teraz na miejscu nauczycieli, usiadłby do stołu, zobaczył co proponują rządzący i powiedział "dziękuję, z wami porozumieć się nie da, wychodzimy. Poczekamy na zmianę władz i wtedy porozumienie będzie". - Z tą władzą nie ma co zawracać sobie głowy. Posłuchajcie starego Wałęsy, albo zróbcie po swojemu. Ja wiem, że nic nie osiągnięcie, bo z tymi ludźmi nie da się nic mądrego osiągnąć - dodał Lech Wałęsa - Chciałbym porozumienia, ale na drodze do wolności, do demokracji, zdarzył się wypadek. Zlekceważyliśmy demokrację i mamy to, co mamy. Następnym razem wybierajmy władzę mądrzej - podkreślił.

Lech Wałęsa zabrał też głos ws. odebrania Europejskiemu Centrum Solidarności przez NSZZ "Solidarność" prawa do korzystania z logo związku

- Już dawno mówiłem, że należy zwinąć sztandary "Solidarności", bo takie rzeczy będą się zdarzały. A teraz występuję, żeby takim działaczom jak Piotr Duda, czy Karol Guzikiewicz, zabrać prawo używania tytułu "Solidarności", bo nie są "Solidarnością", nie zasługują na te tytuły.

Czytaj także

Materiał oryginalny: Lech Wałęsa i Jarosław Wałęsa zabrali głos w sprawie trwającego strajku nauczycieli: "Powinni dać tej władzy w twarz" [wideo] - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rumcajs

Kończ leszczu , wstydu oszczędź - "wodzu" OTUA !

G
Gość

Wałęsa to ma niebywałe szczęście obiecywał Japonię 100 milionów powiedział jeszcze stetki podobnych bzdur, ludzie mu uwierzyli (także ja), na koniec wyszło że jest Bolkiem i jakoś nikt mu nie dał w twarz.

Generalnie gość już od dawna ma poważny problem i tu raczej powinien zająć się sprawą jakiś specjalista i to bynajmniej nie ortopeda

G
Gość

Ola ratuj! Znowu nad Motławą g..no wypłynęło

G
Gość

dwa zakute łby...

G
Gość

Głupi i głupszy nadają te dwa pajace chwalą czy się żalą

J
Jerzy Grajewski

A dlaczego Bolek ujada?

A dlaczego on nie na dożywociu?

A kiedy wreszcie przywrócą karę śmierci dla zdrajców?

A
Alllex

Bolek konfident sprzedał polske.

G
Grzegorz

Sami niech sobie dadzą w pysk konfident i ćpun

g
goj

Bolek ma arterioskleroze - leczenie na glowe juz za pozno ale moze zaczac sie leczyc na nogi !

M
Mnietek

Bolek, w tfasz dałeś Jaruzelu i Kiszczaku? A za co? Nie te numerki w UBlotka ci podali po zakapowaniu jakiegoś stoczniowca, konfidencie?

S
Sopot

Brednie Bolka

P
Polihistor

Mówiąc klasykiem, obaj panowie stracili znakomitą okazję, żeby siedzieć cicho.

d
daro

niech da nauczycielom obiecane 100 milionów!

G
Gość

LIST OTWARTY DO STRAJKUJĄCYCH NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI

Drogie Koleżanki! Drodzy Koledzy!

Proszę Was, nie poddajcie się emocjom do tego stopnia, by przeszkodzić bądź uniemożliwić Waszym Uczennicom i Uczniom zdawanie matury! Jeśli do tego się posuniecie, będzie to katastrofalny błąd! Błąd świadczący nie tylko o nieodpowiedzialności lecz i o fatalnej w skutkach bezmyślnej arogancji! Nie wierzcie w to co Wam usiłują wciskać antypisowskie media, iż większość społeczeństwa Was popiera i że rodzice są z Wami! To propagandowe kłamstwo! Ogromna większość Waszego strajku nie tylko, że nie popiera lecz wręcz gwałtownie się wobec Was radykalizuje i domaga od Rządu stanowczych działań dyscyplinarnych! W dużym tempie tracicie autorytet i szacunek u coraz więcej ludzi! Z każdym dniem coraz bardziej! Rząd nie ustąpi bo nie może! Po pierwsze Waszych żądań nie wytrzymałby budżet, po drugie gdyby ustąpił miałby za chwilę na głowie strajkujących strażaków, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych, sprzątaczek, śmieciarzy itd.! Przyjmijcie ofertę Rządu, nie jest zła! Jest uczciwa i co najważniejsze realna! Jesteście w większości mądrymi i wykształconymi ludźmi, nie dajcie się politycznie wykorzystywać i instrumentalnie traktować przez lejącą strumieniami nad Waszym losem krokodyle łzy opozycję!!! Bądźmy też uczciwi, nie macie wcale aż tak źle, co roku zawsze 13-tka, "wczasy pod gruszą", pensje zawsze pewne i w terminie, Karta Nauczyciela zapewniająca między innymi pewność zatrudnienia, 18 godzinne pensum...! Wiele Polek i Polaków może o tym jedynie pomarzyć! Odpuśccie proszę! Zanim będzie za późno, bo szkody (wizerunkowe!) i straty (autorytetu!) staną się trwałe i nieodwracalne!!! SAPERE AUDE Koleżanki i Koledzy! Z Bogiem! :)

mgr Piotr Bomirski

P
POmroczność jasna.

Mędrzec Europejski i noblista a dla zwykłych Polaków TW Bolek zabrał głos na temat strajku nauczycieli.Do stoczni w 1980 roku został przywieziony motorówką M-1 wiceadmirała L. Janczyszyna aby strajk zlikwidować wbrew stoczniowcom.Więc gdzie jest autorytet?

Dodaj ogłoszenie