Leasing leasingowi nierówny! Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

Materiał informacyjny
Leasing to bardzo popularna forma finansowania aut oraz zakupów firmowych. Chcąc wybrać typ leasingu właściwy dla Twojej działalności, powinieneś wiedzieć, co je łączy, a co odróżnia. Co będzie dla Ciebie korzystniejsze – leasing operacyjny czy finansowy? O czym warto wiedzieć, wybierając ten sposób finansowania? Na te pytania odpowiemy w niniejszym tekście.

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to najpopularniejsza forma tego typu finansowania. Dzięki niemu możliwe jest sfinansowanie kupna samochodu firmowego, nieruchomości i innych przedmiotów ważnych dla funkcjonowania firmy bez konieczności sięgania głęboko do firmowego konta. Podpisując umowę z firmą leasingową, przedsiębiorca zobowiązuje się uiszczać comiesięczną ratę. Dzięki temu zyskuje prawo do czasowego użytkowania pojazdu lub innego przedmiotu. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca może wykupić auto albo zwrócić je bez żadnych konsekwencji.  Przedsiębiorcy sięgają po tę formę finansowania również dlatego, że mogą dzięki niej zoptymalizować podatki oraz obniżyć samą podstawę opodatkowania. Nie trzeba pisać, jak bardzo pomaga im to w utrzymaniu płynności finansowej. Co więcej, leasing operacyjny umożliwia rozłożenie na raty podatku VAT.

Czym jest leasing finansowy?

Choć leasing finansowy nie cieszy się aż tak wielką popularnością, jak operacyjny, również warto zwrócić na niego uwagę. W szczególności dotyczy to właścicieli dużych przedsiębiorstw o silnej pozycji rynkowej, firm inwestujących w bardzo drogi sprzęt (np. linie produkcyjne), przedstawicieli branży medycznej, a przede wszystkim przedsiębiorców niebędącymi płatnikami VAT. W porównaniu z leasingiem operacyjnym, finansowy nie wiąże się z podobnymi korzyściami podatkowymi. Co więcej, podatek VAT należy zapłacić w całości razem z pierwszą ratą. Leasing finansowy przynosi najwięcej korzyści przedsiębiorcom, którzy nie są VAT-owcami, ponieważ jego wysokość uzależniona jest od stawki VAT dotyczącej konkretnego przedmiotu. Pisząc bardziej obrazowo, jeżeli opodatkowanie przedmiotu to 8%, leasingobiorca odprowadza jedynie 8% podatku, a nie 23% jak w przypadku leasingu operacyjnego. Amortyzacja przy leasingu finansowym należy do przedsiębiorcy, który raz w roku może wliczyć większy wydatek w koszty uzyskania przychodu. Leasing finansowy nie ma minimalnego czasu trwania ani minimalnej wartości końcowej, a po zakończeniu umowy leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem wynajmowanego przedmiotu.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając leasing?

Dowiedzieliśmy się nieco na temat dwóch form finansowania firmowych inwestycji. Czy można zatem powiedzieć, że jeden leasing jest lepszy od drugiego? Absolutnie! Jest to raczej kwestia Twoich możliwości, a przede wszystkim sytuacji finansowej i prawnej firmy, którą prowadzisz. Zastanawiając się nad konkretnym typem leasingu, powinieneś móc odpowiedzieć na następujący zestaw pytań:

  • Jaki jest przedmiot leasingu?
  • Ile wynosi czynsz inicjalny?
  • Jak długi ma być okres spłaty?
  • Jak wysoka będzie miesięczna rata leasingowa?
  • Czy zamierzasz ubezpieczyć przedmiotu leasingu?
  • Jaki będzie całkowity koszt leasingu?
  • Czy warunki zakończenia umowy będą dla Ciebie korzystne?

Czynsz inicjalny

Czynsz inicjalny to jedna z opłat uiszczanych przez leasingobiorcę po podpisaniu umowy o tę formę finansowania – dlatego nazywa się go również opłatą wstępną. Wysokość takiego czynszu zależy przede wszystkim od wartości przedmiotu, wiarygodności finansowej przedsiębiorcy oraz warunków samej umowy. Zwykle jest to przedział od 10% do 40% wartości przedmiotu.

Amortyzacja leasingowanego przedmiotu

Wspominaliśmy wcześniej o amortyzacji leasingu – czas rozwinąć to pojęcie. Nie wszystkie wydatki można odliczyć od podatku dochodowego CIT i PIT. Samochód należy do środków trwałych, a więc nie wliczysz go w koszty uzyskania przychodu. I w tym miejscu pojawia się amortyzacja. Dzięki niej pojazd kupiony dziś za gotówkę może być rozliczany przez kilka kolejnych lat.
Przedsiębiorca, który wziął samochód w leasing finansowy, sam rozlicza całość wartości netto samochodu. Odsetkowa część raty, jako koszt bezpośredni, wpisana zostaje w księgi podatkowe, a więc obniża podstawę PIT/CIT.

W przypadku leasingu operacyjnego raty stanowią koszt pośredni, natomiast amortyzacji pojazdu dokonuje firma leasingowa. W związku z tym pojazd nie może być traktowany jako własność leasingobiorcy w momencie rozliczeń podatkowych i nie ma możliwości odliczania jego kosztu od podatku PIT/CIT.

VAT przy leasingu

Jak już pisaliśmy, nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów wziętych w leasing. Takie uprawnienia przysługują wyłącznie podmiotom będącym czynnymi podatnikami VAT. Ustawa o VAT z 1 kwietnia 2014 roku mówi, właściciel firmy ma prawo odliczyć VAT od samochodów dostawczych wziętych w leasing. Kwota takiego odliczenia uzależniona jest od sposobu, w jaki pojazd jest użytkowany. Pełny VAT (100%) możesz odliczyć, korzystając z samochodu firmowego jedynie służbowo. Żeby było to możliwe, należy zarejestrować pojazd jako firmowy w urzędzie skarbowym (VAT-26). Później trzeba szczegółowo ewidencjonować przebieg i przygotować regulamin użytkowania. Odliczenie 50% VAT dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystają z samochodu zarówno służbowo, jak i w celach prywatnych. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi nic zgłaszać do urzędu skarbowego, nie musi też prowadzić ewidencji przebiegu samochodu.

Kto jest właścicielem leasingowanego przedmiotu?

W obu formach finansowania przez cały okres trwania umowy przedmiot jest własnością firmy leasingowej. Osoba, która wzięła auto w leasing, jest jego użytkownikiem, ale nie posiadaczem. To się może jednak zmienić po wygaśnięciu umowy leasingowej, o czym powiemy dalej.

Jaki jest okres spłaty leasingu?

Najdłuższy okres spłaty leasingu samochodu to zwykle 60 miesięcy, czyli 5 lat. Leasingodawcy dają czasem możliwość wydłużenia tego okresu nawet do 84 miesięcy (7 lat).

Leasing i co dalej?

Biorąc samochód lub inny przedmiot w leasing operacyjny, stajesz się jego właścicielem po wygaśnięciu umowy i wykupieniu pojazdu. Możesz zrezygnować z wykupu – wówczas zwracasz auto leasingodawcy. Jeśli korzystasz z leasingu finansowego, auto przechodzi na Twoją własność natychmiast po spłaceniu ostatniej raty.

Zalety i wady leasingów. Który będzie lepszy dla Ciebie?


Leasing operacyjnyLeasing finansowy
Dla kogo?właściciel małego lub średniego przedsiębiorstwa – płatnik VATwłaściciel dużego przedsiębiorstwa, przedstawiciel branży finansowej, podmiot niebędący płatnikiem VAT
Amortyzacjapo stronie firmy leasingowejpo stronie leasingobiorcy
Własność przedmiotupo wygaśnięciu umowy możliwość wykupieniawłasność po wygaśnięciu umowy
Odliczenie VATTAKNIE
Obniżenie PIT/CITNIETAK


Jak wziąć samochód w leasing na firmę?


Jeśli szukasz najlepszej oferty leasingowej, powinieneś skorzystać z niezawodnych źródeł, jakimi są opinie innych leasingobiorców oraz internetowy kalkulator leasingu. Później możesz skierować się do banku, który ma ofertę leasingową. Inną opcją są firmy leasingowe wyspecjalizowane w tej formie finansowania. Trzecie źródło to pośrednicy leasingowi. Jest to droga szczególnie rekomendowana wśród leasingobiorców z uwagi na doskonałą znajomość rynku oraz wiedzę niezbędną do rzetelnego zestawiania ofert wielu leasingodawców.

Bardzo prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty leasingowej, którą przedstawi Ci dealer samochodowy. Wtedy wszelkie formalności załatwiasz w jednym miejscu. Sprzedawcy mogą uzyskać lepsze warunki, często też mają własne produkty finansowe niedostępne nigdzie indziej, dlatego warto zapoznać się także z ofertą leasingową poszczególnych marek.

W jakim kierunku zmierza leasing?


Usługi leasingowe bezustannie dostosowywane są do potrzeb i możliwości leasingobiorców. Leasingodawcy, aby nie przepaść na rynku, wciąż udoskonalają swoje oferty, czyniąc je coraz bardziej konkurencyjnymi. Warto zwrócić uwagę na propozycję leasingową Mercedesa Lease&Drive 1%. W ramach usługi w leasing wziąć można dowolny model, płacąc miesięczną ratę netto w wysokości 1% ceny brutto pojazdu. Wszelkie formalności związane z zakupem czy finansowaniem załatwisz w kilka dni u dealera. Warunki są bardzo proste. Najpierw wpłacasz 10% wartości pojazdu netto, następnie co miesiąc płacisz jedynie 1%. Po upływie 24 lub 36 miesięcy zwracasz samochód dealerowi albo wykupujesz go za 50% (w wariancie 36-miesięcznym) lub 60% ceny (wariant 24-miesięczny). W cenie dostajesz Pakiet Gwarancyjnym, a więc zyskujesz pewność, że auto zawsze otrzyma należytą opiekę.
 

Materiał oryginalny:

Dodaj ogłoszenie