Łazik Perseverance na Marsie! NASA pokazała pierwsze zdjęcia z opuszczania urządzenia na grunt marsjański

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Moment opuszczania statku z łazikiem na powierzchnię Marsa. Kamera jest zamontowana na tylnej części statku kosmicznego i pokazuje czaszę spadochronu użytego do amortyzacji lądowania.
Moment opuszczania statku z łazikiem na powierzchnię Marsa. Kamera jest zamontowana na tylnej części statku kosmicznego i pokazuje czaszę spadochronu użytego do amortyzacji lądowania. NASA
Trwa inicjowanie misji łazika Perseverance na Marsie. W poniedziałek NASA opublikowała zdjęcia z opuszczania urządzenia na powierzchnię Czerwonej Planety. Misja Perseverance będzie trwać rok marsjański, czyli ok. dwa ziemskie lata, ale łazik pozostanie na Marsie na zawsze. Zapraszamy do obejrzenia galerii pierwszych zdjęć z operacji.

Łazik Perseverance rozpoczyna już na dobre swoją misję na Marsie. Po udanym lądowaniu w ubiegłym tygodniu, naukowcy z NASA udostępnili galerię zdjęć z tej operacji. Widać na nich łazika lądującego na powierzchnię planety, potem stojącego na niej. Widać urządzenia lądownika.

Są też zdjęcia Marsa - na razie wykonane niejako przy okazji lądowania i osadzania Perseverance na Marsie. Wkrótce łazik wyruszy na swoją misję, czyli głównie badanie warunków panujących na planecie: składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.

Moment opuszczania statku z łazikiem na powierzchnię Marsa. Kamera jest zamontowana na tylnej części statku kosmicznego i pokazuje czaszę spadochronu użytego do amortyzacji lądowania.

Łazik Perseverance na Marsie! NASA pokazała pierwsze zdjęcia...

Ciekawym eksperymentem będzie też próba wyprodukowania tlenu z marsjańskiego dwutlenku węgla, który stanowi 96 proc. składu atmosfery planety.

Wyniki badań pobranych próbek materiałów posłużą naukowcom do lepszego zrozumienia ewolucji Marsa. Badania, jakie przeprowadzi Perseverance przyczynią się także do lepszego przygotowania się NASA do kolejnych misji na tę planetę. W trakcie eksperymentu MARS 2020 sprawdzana będzie między innymi wydajność i sprawność urządzeń łazika. Dzięki temu będzie wiadomo, czy któreś podzespoły należy poprawić.

A już teraz można nie tylko oglądać zdjęcia i wideo z Marsa, ale także posłuchać marsjańskiej atmosfery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl