Łatwiejsza droga do założenia firmy: Jakie zmiany szykuje rząd?

Joanna Pieńczykowska
Tomasz Hołod/Polskapresse
Przedsiębiorca nie będzie już musiał informować wielu instytucji, w tym sanepidu i PIP, o rozpoczęciu swojej działalności. W przyszłości wymienią się między sobą informacjami same, udostępnią sobie bazy danych. Takie propozycje zawarte są w przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw, którym we wtorek zajmie się rząd.

Zmiany - jak czytamy w uzasadnieniu - mają też poprawić sytuację Polski w rankingach krajów przyjaznych dla przedsiębiorczości. Obecnie formalności związane z założeniem firmy zajmują średnio aż 32 dni - wynika z wyliczeń Banku Światowego w raporcie "Doing Business". Trzeba przejść sześć różnych procedur nie tylko w urzędzie gminy, gdzie funkcjonuje osławione jedno okienko, ale także złożyć odpowiednie informacje w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Głównym Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym, wreszcie odwiedzić Państwową Inspekcję Pracy oraz Państwową Inspekcję Sanitarną. W efekcie na tle 183 krajów ocenianych w rankingu pod względem łatwości założenia nowej firmy Polska zajmuje 126. miejsce.

Ale to ma się wkrótce zmienić. Dziś rząd zajmie się przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycjami zmian w przepisach, dzięki którym zniknie obowiązek odwiedzania PIP i sanepidu przez rejestrującego firmę. W przyszłości to urząd statystyczny, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o nadanie numeru REGON, automatycznie prześle dane zarówno sanepidowi, jak i PIP.

Dzięki temu droga przedsiębiorcy do własnej firmy skróci się. - Likwidacja dwóch procedur rejestracyjnych skróci łączny czas rejestracji o dwa dni - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Kolejne kilkanaście dni firmy zyskają dzięki skróceniu czasu oczekiwania na nadanie NIP. - Chcemy doprowadzić do tego, by wszyscy przedsiębiorcy czekali na niego nie kilkanaście, ale najwyżej kilka dni - wyjaśnia Agnieszka Pelc, asystentka ministra sprawiedliwości. Zgodnie z propozycjami rejestracja w urzędzie skarbowym i nadanie numeru NIP zostaną skrócone z 14 do trzech dni.

Ale to nie wszystko. W resorcie już trwają prace, aby jeszcze bardziej uprościć formalności związane z rejestracją firmy.

- Docelowo także US i GUS mają być automatycznie informowane o każdej nowo zarejestrowanej firmie. Prace nad kolejnymi projektami ułatwiającymi podejmowanie działalności trwają - zapewnia Agnieszka Pelc.

Zdaniem organizacji przedsiębiorców zmiany to krok w dobrym kierunku. - Każda zmiana, nawet drobna, jest bardzo ważna. Jednak na ocenę łatwości prowadzenia działalności gospodarczej wpływa wiele elementów, ułatwienia w zakładaniu firm są tylko jednym z nich - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Rejestracja w urzędzie skarbowym i nadanie NIP zostaną skrócone do trzech dni

Jednak, jak dodają przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, obecne propozycje to za mało, by znacząco poprawić sytuację. - Każdy krok w kierunku, by przedsiębiorca miał więcej czasu na robienie biznesu, jest dobry. Nie jest to jednak zmiana systemowa, która automatycznie zmieni percepcję swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Z pewnością nie poprawi to znacząco pozycji w rankingach Banku Światowego, bo na ogólną ocenę składają się dziesiątki innych kryteriów - mówi Marcin Nowacki, dyrektor generalny Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Wolałabym, aby rząd, wprowadzając zmiany, kierował się nie tylko chęcią poprawienia sytuacji w rankingach, ale żeby chciał rzeczywiście ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej - dodaje Starczewska--Krzysztoszek.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie