Łatwiej uwierzyć we własne siły

Redakcja
Kapitał Ludzki to także fundusze na szkolenia
Kapitał Ludzki to także fundusze na szkolenia mat. prasowe
Kapitał Ludzki w województwie pomorskim: ponad 1,7 mld zł dla mieszkańców regionu

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu pomorskiemu przypadło ponad 1,7 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie na Pomorzu budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich aż 6,4 tys. o łącznej wartości prawie 5 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już 1553 umowy. Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi.

Przyjrzyjmy się dwóm przykładom pokazującym takie działania w skali mikro, skierowane do małej grupy odbiorców, przynoszące konkretne korzyści wybranym rodzinom.

"Uwierz w siebie" to nazwa projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Wodzie. Głównym problemem w tej niewielkiej pomorskiej gminie jest bezrobocie, a zwłaszcza bezrobocie kobiet: na przełomie 2011 i 2012 r. bezrobocie wynosiło tu 13,1 proc., a w grupie kobiet czynnych zawodowo liczba ta była drastycznie większa, bo przekraczała 56 proc.

"Uwierz w siebie" był projektem skierowanym przede wszystkim do grupy bezrobotnych, korzystających na co dzień ze wsparcia MOPS-u. Większość z tych osób to ludzie długotrwale bezrobotni, którzy bardzo często są zniechęceni do dalszego poszukiwania pracy, pogodzeni z losem bezrobotnego i bez nadziei na poprawę życia. Szczególnie trudno jest znaleźć zatrudnienie kobietom, zwłaszcza tym, które przez wiele lat pozostawały bez pracy, zajmując się gospodarstwem domowym i wychowywaniem dzieci. Zwłaszcza że w samej Czarnej Wodzie działał tylko jeden większy zakład pracy, producent materiałów budowlanych, zatrudniający głównie mężczyzn.

Autorzy "Uwierz w siebie" musieli zatem w tak niesprzyjających warunkach stworzyć projekt, który przyniesie faktyczną poprawę życia osób nim objętych. Założono zatem organizację warsztatów, kursów zawodowych, szkoleń oraz doradztwo zawodowe i psychologiczne dla 10 kobiet, które w 2012 r. mają okazję podniesienia kwalifikacji zawodowych. Kolejna, 9-osobowa grupa zostanie wybrana na początku 2013 r.

Kobiety będą miały do dyspozycji doradztwo świadczone przez fachowców, konsultacje i warsztaty psychologiczne, które mają wpłynąć pozytywnie na ich samoocenę. Organizatorzy zapewniają im także opiekę pracowników socjalnych. Będą mogły odbyć kurs prawa jazdy, wziąć udział w kursach zawodowych dobranych specjalnie do ich indywidualnych predyspozycji. Opanują podstawy autoprezentacji, nauczą się, jak pisać życiorys, jak szukać ofert na rynku pracy, i przygotują się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Twórcom projektu "Uwierz w siebie" chodziło głównie o to, aby zmotywować kobiety do działania, aby mogły mieć wpływ na sytuację finansową swoich rodzin. W efekcie zmieni się nie tylko życie tych wybranych pań, ale także ich bliskich. Trzymamy kciuki za uczestniczki programu!

Zupełnie innym rodzajem działania jest projekt "KiM - Kobieta i Mężczyzna liderami pomorskich przedsiębiorstw" realizowany przez Gdańską Fundację Kształcenia menedżerów. Skierowany jest on do przedsiębiorców z sektora małych i mikrofirm oraz ich pracowników. Podobnie jak w Czarnej Wodzie po sukcesie pierwszej edycji zakończonej w 2011 r. przystąpiono do realizacji kolejnej.

Projekt polega na przeprowadzeniu serii szkoleń koncentrujących się wokół motywu przewodniego - kobieta liderka, mężczyzna lider. Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, jak budować zespół, wezmą udział w symulacyjnej grze decyzyjnej, dowiedzą się więcej o asertywności i wywieraniu wpływu, poprawią swoje umiejętności komunikacyjne, nauczą się podstaw organizacji czasu pracy.

Drugi moduł szkoleń koncentruje się na tematach, które stają się coraz istotniejsze w nowoczesnym biznesie. Uczestnicy dowiedzą się, jak przełamywać stereotypy, na czym polega komunikacja międzykulturowa, polityka równych szans. Nauczą się, jak motywować i oceniać swoich pracowników, poznają także techniki negocjacyjne.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Polacy wrócili do fast foodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie