Lato Konesera 2020. Wszystko o grillu, wyprzedaż garażowa i nietuzinkowe atrakcje dla dzieci w strefie kreatywnej

Materiał informacyjny Centrum Praskie Koneser
Letnie weekendy na warszawskim Placu Konesera tętnią życiem. Kompleks, w którego skład wchodzą liczne kawiarnie i inne obiekty kulturalno-rozrywkowe przyciąga niemal każdego – od rodziców z maluchami, przez środowiska artystyczne czy ekologiczne, aż po zagorzałych miłośników wyśmienitego jedzenia. Niespotykane warsztaty i spektakle dla dzieci, popularne wyprzedaże garażowe czy wreszcie darmowa edukacja w zakresie... grillowania! To wszystko czeka nas w Centrum Praskim Koneser nieopodal ulicy Ząbkowskiej.

Rozmowy przy grillu

Sezon wiosenno-letni to czas, kiedy Polacy chętnie wracają do aktywności, którą śmiało można nazwać naszym sportem narodowym. Grillowanie. Działki, parki, brzegi rzek i jezior – wszędzie tam możemy spotkać miłośników gorących przekąsek z rusztu. Okazuje się jednak, że pomimo wysokiego stażu i powszechnej kultury grillowania, wciąż możemy doskonalić nasze umiejętności, ale przede wszystkim wiedzę i świadomość konsumencką w zakresie przyjęć grillowych.

"Rozmowy przy Grillu" to jeden z cyklów w Centrum Praskim Koneser w ramach inicjatywy Lato Konesera 2020. To właśnie tam pod okiem wykwalifikowanych specjalistów możemy zgłębić nieodkryte dotąd tajniki perfekcyjnego grillowania. Bezpłatnych porad udzielają nie tylko wykwalifikowani kucharze z tamtejszej restauracji Koneser Grill, ale także znani ludzie gastro-świata.

O czym koniecznie musimy pamiętać planując biesiadę przy grillu, a które nawyki powinniśmy rzucić w zapomnienie?

- Do grillowania trzeba podchodzić holistycznie i przede wszystkim pamiętać o tym, aby pracować na dobrym paliwie. Mam na myśli prawdziwy ekologiczny węgiel drzewny wypalany w Polsce. Najprostszy sposób na poznanie jakości węgla, to po prostu przeczytanie etykiety produktu. Pamiętajmy, że istnieją też wykwalifikowane sklepy związane z grillowaniem, w których sprzedawca może nam objaśnić, co właściwie kupujemy. W niezbędne produkty nie musimy zaopatrywać się w dyskoncie czy na stacji benzynowej – mówi Marcin Kuc z bloga Jaja w Kuchni.

- Grillować trzeba z głową, nie bać się tego. Między innymi właśnie to chcemy tutaj pokazać i nieco odczarować nawet sam proces rozpalania. My używamy do tego specjalnej suszarki, która bez żadnych dodatkowych środków chemicznych jest w stanie rozpalić grill zaledwie w ciągu dwóch minut. Podkreślę, że w grillowaniu najważniejsza jest praktyka – grillować, grillować i jeszcze raz grillować, aż złapiemy odpowiednie wyczucie – dodaje Daniel Pawełek z restauracji Koneser Grill.

Garażówki i rękodzieło w kreatywnej strefie Przerób-My

Goście letniej strefy w Centrum Praskim Koneser mają również okazję ku temu, aby na własne oczy zobaczyć, jak z przedmiotów na pozór starych i zużytych zrobić coś unikatowego, a co najważniejsze – przekonać się, że tego rodzaju ubrania czy bibeloty wcale nie muszą lądować na śmietniku. Udowadnia to inicjatywa Przerób-My, organizator wyprzedaży garażowych ale również proekologicznych warsztatów.

- Inicjatywa Przerób-My powstała po to, aby pokazać, jak odnaleźć potencjał w zużytych przedmiotach. W ten sposób odkrywamy kreatywność w naszych odbiorcach. Prowadzimy rozmaite warsztaty, targi i wyprzedaże garażowe. U naszych wystawców możemy dostać niemal wszystko – mamy rzeczy używane, wszelkie przysłowiowe graty z piwnicy czy strychu, ale również rękodzieło czyli przedmioty nowe – wyjaśnia Eliza Poprawa, organizatorka cyklu wydarzeń Przerób-My.

Dla dzieciaków

W Koneserze nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Ci swojego miejsca powinni wypatrywać w magicznej przestrzeni "Triki TASHKA", gdzie przez całe lato prowadzone będą rozmaite warsztaty, spektakle i spotkania z inspirującymi postaciami. A wszystko to w towarzystwie pysznego jedzenia i zdrowych słodyczy bez zbędnych cukrów i chemii.

W lipcowym grafiku znajdziemy m.in. warsztaty architektoniczne, muzyczne, taneczne, aktorskie czy dziennikarskie. - To sprawia, że najmłodsi mogą odkryć swoje talenty. Warsztaty prowadzą wykwalifikowani profesjonaliści. Dzieciaki są tym wszystkim zachwycone, mamy już swoich stałych klientów, którzy goszczą u nas niemal na wszystkich wydarzeniach – tłumaczy Katarzyna Kucharska z Triki TASHKA.

Wideo

Dodaj ogłoszenie