Latający Francuz. Franky Zapata i jego podniebny rekord

  Latający Francuz. Franky Zapata i jego podniebny rekord

  Andrzej Dworak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Fanky Zapata, po tym jak na zaprojektowanej przez siebie desce przeleciał kanał La Manche, stał się bohaterem narodowym we Francji. Jak długo pracował na swój sukces?
  Franky Zapata
  1/5
  przejdź do galerii

  Franky Zapata ©DENIS CHARLET/AFP/East News

  Podczas parady wojskowej w Paryżu 14 lipca zobaczył go cały świat - w pobliżu trybuny honorowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz RFN Angelą Merkel uniósł się powietrze uzbrojony w karabin mężczyzna stojący na czymś w rodzaju deskorolki. Przez kilka minut w huku silników napędzających deskę zataczał kręgi kilkadziesiąt metrów nad ziemią…

  Te obrazy zafascynowały widzów obecnych na Polach Elizejskich oraz oglądających lot poprzez media. I od tej pory wciąż podsycają naszą wyobraźnię i ciekawość - kim jest ten współczesny Ikar i jak on to robi?

  Pokaz wykonał Franky Zapata, a sprzęt, na którym latał, to Flyboard Air (po francusku Le Flyboard Air). Tyle dowiedzieliśmy się od razu o bohaterze wydarzenia, który wydawał się realizować w rzeczywistości opowieść Marvela o Iron Manie - latał z taką samą gracją i lekkością jak Tony Stark ubrany w żelazny kombinezon.

  A po chwili media obiegła informacja, że Zapata na swojej desce szykuje się do przelotu nad kanałem La Manche. Pierwsza próba zakończyła się kąpielą w morzu, ale w drugiej lotnik na deskorolce wystartował z francuskiego brzegu i wylądował po drugiej stronie kanału w pobliżu Dover. Zapatomania osiągnęła szczyt.

  Sen o lataniu


  Latać jak ptak - to marzenie towarzyszy ludziom od zawsze i jest realizowane w imponujący sposób za pomocą coraz to doskonalszych konstrukcji i maszyn. Ale tak nie samolotem, helikopterem, balonem, a - że tak powiem - „do figury”? Wyjść z domu i hop w górę? To jest naprawdę coś, co uruchamia wyobraźnię.

  Nic dziwnego zatem, że znalazło zastosowanie w produkcjach fabryki snów - w filmach. Kiedy w „Operacji Piorun”, czwartym filmie z Jamesem Bondem z 1965 roku, Sean Connery zakłada na garnitur odrzutowy plecak i przenosi się w powietrzu, uciekając wrogom, wyglądało to tak, że już blisko do lotów à la Zapata. Jednak - choć plecak z silnikami odrzutowymi istniał naprawdę - umożliwiał lot tylko na 60 sekund.

  Podobnym sprzętem posługiwał się bohater brawurowej opowieści pod tytułem „Człowiek rakieta” z 1991 roku (tytuł oryginalny „The Rocketeer” - nie mylić z filmem tegorocznym „Rocketman” o życiu i karierze Eltona Johna, choć podobno są tacy, którzy widzieli artystę wielokrotnie szybującego nad sceną bez żadnego sprzętu). Człowiek rakieta też zakładał odrzutowy plecak i pędził jak strzała, ale to już nie miało żadnego przełożenia na prawdę i było czystą fikcją.

  Jak wygląda antygrawitacyjna deskorolka unosząca się w powietrzu, wiemy od czasu premiery „Powrotu do przyszłości II” z 1989 roku. Hoverboard - taką ma nazwę - Marty’ego miał pod spodem przyklejone dwa krążki i deska latała. Na desce przemieszcza się też w powietrzu przeciwnik człowieka-pająka („Spider-Man: Daleko od domu”, 2019). Do tego dochodzi epoka „Iron Mana” i „Avengersów”.

  Dlatego sceny, jak ta z 14 lipca w Paryżu, były nam znane od dawna, ale nigdy nie były tak bliskie rzeczywistości. Już widzimy oczami duszy, jak na takiej latającej deskorolce czy spodku sfruwa z nieba u naszych drzwi listonosz, kurier lub dostawca pizzy, a to, co mają przy tej okazji w głowach wojskowi planiści, trudno sobie wręcz wyimaginować, ba, to ściśle tajne!

  Nie od razu Flyboard Air zbudowano


  Franky Zapata urodził się w Marsylii w 1978 roku. Zanim zasłynął lotami na desce, był wielokrotnym mistrzem Europy w wyścigach skuterów wodnych, mechanikiem i konstruktorem, który po latach sukcesów na wodzie postanowił spróbować czegoś nowego w powietrzu.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo