Łamanie królewskich stereotypów na wystawie „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”

Hanna Wieczorek
Władysław Łokietek według prof. Waldemara Świerzego
Władysław Łokietek według prof. Waldemara Świerzego Pawel Relikowski / Polska Press
Wszyscy wiedzą, jak wyglądał Chrobry czy królowa Jadwiga. Tak, jak narysował ich Matejko! Może przyszedł czas, by zmienić te królewskie stereotypy?

Nie oszukujmy się, Matejko wcale nie wiedział, jak wyglądał Mieszko I czy Jadwiga. Twarzy tej ostatniej użyczyła żona artysty. „Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki powstał na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. Album odniósł olbrzymi sukces, stworzone przez Matejkę wizerunki zawładnęły wyobraźnią wielu pokoleń Polaków.

W 2004 roku Andrzej Pągowski (autor ponad 1200 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą) rozpoczął, jak sam podkreśla, edukacyjny projekt Nowy poczet władców Polski.

O przygotowanie portretów polskich władców poprosił wybitnego polskiego grafika i portrecistę - profesora Waldemara Świerzego. I profesor podjął się tego zadania, bo jak mówił, „matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić”.

Nowy poczet powstał na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Jak podkreśla historyk i autor krótkich, ale soczystych tekstów o władcach towarzyszących portretom, Marek Klata, profesor Świerzy prosił o informacje, które przedstawiałyby nie tylko wygląd władców, ale także ich charakter. I właśnie ten charakter widać doskonale. Widać to choćby na portrecie Bolesława II Rogatki (syna Henryka Pobożnego), który „zmarł w wieku ponad 50 lat na biegunkę, przeżarłszy się w Boże Narodzenie 1278 roku, jak to napisano złośliwie zasrawszy się na amen”.

Wrocław jest trzecim miastem, w którym prezentowana jest wystawa (po Warszawie i Gdańsku). I od razu powiedzmy sobie, że jest miejscem szczególnym, dlatego, że to Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma w swoich zbiorach matejkowskie rysunki wykonane do pocztu. Na wystawie będą mogli Państwo zobaczyć także cztery oryginalne prace Matejki.

Czy trudno jest przełamać zakorzenione w nas przekonanie, że polscy władcy wyglądali tak, jak namalował ich Matejko?

- Myślę, że powolutku nam się to udaje - mówi Andrzej Pągowski. - Przede wszystkim dlatego, że poczet Świerzego wchodzi do podręczników szkolnych. Za sto lat zobaczymy co w świadomości Polaków zostanie z pocztu Świerzego.

I dodaje, że przede wszystkim ważne jest, szczególnie dzisiaj w Polsce, byśmy sobie uzmysłowili skąd się tu wzięliśmy, dlaczego tu jesteśmy i jakie wartości powinniśmy kultywować. - Jakie? Takie, że nie ważne czy jesteś dobry czy zły, ale jeżeli czujesz się Polakiem, to rób wszystko, by ta Polska była i nie zniknęła, szczególnie w Europie - mówi Andrzej Pągowski.

Wystawę można oglądać do 15 listopada w Pałacu Królewskim (ul. Kazimierza Wlk. 35), bilety : 20 zł normalny, 15 zł ulgowy.

Zobacz też: CoolTour - Ogólnopolski Magazyn Kulturalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łamanie królewskich stereotypów na wystawie „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” - Gazeta Wrocławska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Matejko wiedzial jak wygladali wzorował sie na potomkach Polskich wladców ktorych w tamtych czasach bylo latwo znalesc a liczne podboje milosne krolow napwno ich zapewnily, ludzie prowadzili duzo bardziej osiadly tryb zycia. Do tego Matejko mogl miec np dostep do wiedzy ktorej my nie mamy np jakies inne obrazy, zapiski, przekazy ludzi
----
Wymiotła wszytkich. Co do jednego.
A
Artorius
To nie portrety ale karykatury. Lepiej zrobił to śp. Szymon Kobyliński , uzupełniając Poczet Matejki.
D
DW
Mistrza Jana i tego pana, co chce z nim w szranki stawac.
w
wrocł
jutro, podobno wystawa wymiata
f
fajne
karykatury!
Wróć na i.pl Portal i.pl