Kuria jest zainteresowana „ofiaromatami”. W lubelskim kościele „co łaska” zapłacimy kartą

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Ofiarę za ślub lub pogrzeb, datki na remont kościoła już wkrótce będzie można uiścić kartą płatniczą. Lubelska kuria daje proboszczom zielone światło dla umieszczania terminali do płatności bezgotówkowej np. w kancelariach i sklepikach parafialnych. Jest już pierwszy zainteresowany.

Ofiara na tacę? Płacę kartą. Zbliżeniowo czy na PIN? - takie rozmowy już wkrótce być może usłyszymy w kościołach. W najbliższym czasie „ofiaromat” ma pojawić się w jednej z lubelskich parafii. Ma ułatwić wpłacanie datków na świątynię w centrum miasta.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rozmowy między proboszczem a bankiem są na ostatniej prostej. Podobne rozwiązania funkcjonują już w niektórych polskich kościołach.

- Są już parafie, które po taki terminal sięgnęły - przyznaje Anna Spychalska-Grzeszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Dodaje, że kościoły mogą otrzymać terminal płatniczy z Programu Polska Bezgotówkowa na takich samych zasadach jak sklepy, firmy usługowe czy inne instytucje, czyli na 12 miesięcy bezpłatnie.

- Kościół nie zrezygnuje z tradycyjnego sposobu składania ofiar. Umieszczanie „ofiaromatów” czy innych urządzeń tego typu będzie pozostawione roztropnej ocenie księdza proboszcza oraz wiernych - zastrzega ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Głos w sprawie terminali płatniczych w kościołach zabrał ks. Janusz Majda, ekonom Konferencji Episkopatu Polski:

- Czasy, w których przyszło nam żyć, wymuszają na nas coraz to nowe zachowania w sferze życia publicznego, tak jest też z obrotem tradycyjnym pieniądzem, a właściwie z jego powolnym zanikaniem na rzecz obrotu bezgotówkowego, który staje się coraz bardziej powszechny w naszym codziennym funkcjonowaniu. Nie omija to obecnie także instytucji kościelnych (np. parafii) - powiedział w rozmowie z dziennikarzem portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Zdaniem księdza ekonoma, umożliwienie wiernym składania datków bez gotówki przyczyni się do zwiększenia ich ofiarności. Zwłaszcza gdy chodzi o młodsze pokolenie.

Okazuje się, że w wielu parafiach w Polsce wierni coraz częściej dopytują o możliwość dokonania płatności za pomocą karty np. w parafialnym sklepiku, w kancelarii za posługi duszpasterskie lub by wesprzeć działalność charytatywną Kościoła albo remont budynków parafialnych.

- Nowoczesne technologie mają na celu ułatwienie codziennego życia. Jeśli nie wypaczają istoty religijnego znaku, są nie tylko w Kościele mile widziane, ale też skutecznie stosowane przez duszpasterzy - mówi ks. Adam Jaszcz.

Duchowny nie wyobraża sobie spowiedzi na odległość, ale składanie datków - jak najbardziej tak.

- Istotą składania ofiar jest ich dobrowolność, w przeciwnym razie byłyby opłatami, oraz przyjęcie odpowiedzialności za Kościół, do którego się przynależy. Sposób składania ofiar może zależeć od czasów, w których żyjemy. Mamy w naszych kościołach rzutniki multimedialne, ekrany cyfrowe, komputery, to wszystko ułatwia i usprawnia uczestnictwo w liturgii. Terminal płatniczy mógłby ułatwić złożenie ofiary komuś, kto preferuje taki właśnie sposób

- wyjaśnia rzecznik kurii.

Z badań wynika, że co dziesiąty Polak nie korzysta już z gotówki. W naszym kraju jest już ponad 41 mln kart i niemal 800 tysięcy terminali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kuria jest zainteresowana „ofiaromatami”. W lubelskim kościele „co łaska” zapłacimy kartą - Plus Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl