Kupujesz używany samochód? Oto 7 przykazań kupującego

PS
Giełda samochodowa
Giełda samochodowa Mikołaj Suchan
Niedziela to ulubiony dzień do zakupu używanego samochodu. Na giełdach samochodowych w Polsce i podczas wyjazdów zagranicznych po auto dochodzi do największej liczby umów wstępnych i ostatecznych. Sprawdź siedem rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem używanego auta.

Cofnięty licznik czy powypadkowe auto-składak to nierzadko spotykana diagnoza po przeglądzie używanego samochodu, sprowadzonego z zagranicy. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego trafia wiele skarg na nieuczciwych sprzedawców z Niemiec czy Holandii. Na ich podstawie powstała lista podpowiedzi, jak uniknąć haczyków i nie dać się naciągnąć. Razem z serwisem Motofakty poznaj 7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem auta sprowadzanego zza granicy.

1. Kupujesz auto przez Internet? Nie płać z góry

Pan Kowalski znalazł w popularnym serwisie mobile.de ogłoszenie o sprzedaży używanego auta średniej klasy. Skontaktował się z niemieckim sprzedawcą, który poinformował go, że dostarczeniem samochodu zajmie się firma przewozowa. Potem zawarł umowę na odległość ze sprzedawcą i zgodnie z ustaleniami przelał 5000 EUR na konto firmy przewozowej. Status przesyłki mógł śledzić na stronie internetowej. Kiedy auto nie dotarło w umówionym terminie, Pan Kowalski próbował skontaktować się ze sprzedawcą - bezskutecznie, zaś witryna firmy przewozowej zniknęła.

- Tak wygląda powtarzalny schemat działania samochodowych oszustów. Podobnych spraw trafiło do nas kilkanaście - mówi Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

2. Sprawdź, czy sprzedawca istnieje naprawdę

Wiarygodność każdego przedsiębiorcy w Europie można zweryfikować nie wychodząc z domu. Wystarczy wpisać nazwę firmy do wyszukiwarki w rejestrze podmiotów gospodarczych danego kraju (odpowiedniki polskiego Krajowego Rejestru Sądowego) i sprawdzić, od kiedy istnieje i gdzie ma siedzibę. Zobacz Tabelę z linkami do wyszukiwarek rejestrów przedsiębiorców w krajach UE.

ZOBACZ MOTOJARMARK.PL - NAJLEPSZY SERWIS OGŁOSZEŃ SAMOCHODÓW UŻYWANYCH W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

ZNAJDZ AUTO Z SERWISEM MOTOGRATKA.PL - NAJWIĘCEJ SAMOCHODÓW W JEDNYM MIEJSCU
3. Uważaj na oferty typu Specjalista-tłumacz pomoże w zakupie samochodu na terenie Niemiec

Warto dokładnie przyjrzeć się ogłoszeniom w serwisach aukcyjnych, w których osoby podające się za znawców oferują wyjazd i fachową pomoc przy zakupie samochodu, np. w Niemczech czy Holandii. Rzekomy profesjonalista oferuje swoją usługę w trybie kup teraz, nie podpisując z kupującym żadnej umowy. Pomaga w znalezieniu samochodu, a na miejscu negocjuje umowę i sprawdza dokumenty sporządzone w obcym języku. Niestety zdarza się, że taka osoba nie jest prawdziwym specjalistą i współpracuje z nieuczciwym dilerem, fałszywie tłumacząc treść dokumentów kupującemu.

4. Nalegaj, by zapewnienia sprzedawcy były potwierdzone NA PIŚMIE

Zwykle dilerzy zachwalają stan samochodu, twierdząc, że jest w idealnym stanie. Dopiero po przeglądzie w Polsce okazuje się, jak bardzo obietnice rozmijają się z rzeczywistością.

- Zanim wpłacimy pieniądze, powinniśmy skłonić sprzedawcę do pisemnego potwierdzenia w umowie, np. bezwypadkowości auta, stanu licznika itp. To dowód niezbędny do dochodzenia roszczeń w razie, gdyby okazało się, że samochód ma wady - radzi Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

5. Poznaj popularne haczyki w umowach z niemieckimi dilerami

Często negocjacje, dotyczące warunków zakupu samochodu, prowadzone są w języku angielskim, ale umowa zostaje sporządzona w języku niemieckim. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych zapisów, które mogą pozbawić kupującego ochrony prawnej. Zgodnie z przepisami sprzedawca w Niemczech może dokonać wyłączenia swojej odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową w dwóch sytuacjach:

- gdy działa jako osoba prywatna, a sprzedaż nie odbywa się w ramach jego działalności gospodarczej,

- gdy zarówno sprzedawca jak i kupujący działają jako handlowcy (obaj w ramach działalności gospodarczej).

Aby stworzyć taką sytuację prawną, diler może użyć w umowie jednego z następujących zapisów:

- Händlerkauf, Händlergeschäft - oznacza, że kupujący i sprzedający są przedsiębiorcami (działają w ramach swojej działalności gospodarczej, a nie prywatnej)

- Käufer bestätigt Gewerbetreibender - kupujący potwierdza, że jest przedsiębiorcą (handlowcem)

- Kauf zwischen zwei Verbrauchern - oznacza, że kupujący i sprzedający zawierają transakcję jako osoby prywatne

Jeśli któryś z wymienionych zwrotów znajduje się w umowie zawieranej z niemieckim dilerem, istnieje znaczące prawdopodobieństwo, że w dokumencie pojawi się także dodatkowy zapis w rodzaju: Ohne Garantie/Unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung/Ausschluss der Sachmängelhaftung, który oznacza bez prawa do roszczeń z gwarancji.

ZOBACZ MOTOJARMARK.PL - NAJLEPSZY SERWIS OGŁOSZEŃ SAMOCHODÓW UŻYWANYCH W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

ZNAJDZ AUTO Z SERWISEM MOTOGRATKA.PL - NAJWIĘCEJ SAMOCHODÓW W JEDNYM MIEJSCU
6. Zainwestuj w przegląd przed zakupem

Wielu rozczarowań udaje się uniknąć poprzez oddanie samochodu do sprawdzenia w niezależnym warsztacie jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą. Najczęstsze problemy, które wielu kupujących odkrywa dopiero po zawarciu transakcji to cofnięty licznik, ukryte usterki, np. uszkodzony silnik czy fakt, że samochód jest powypadkowy. Jeśli nie będzie możliwości dokonania przeglądu przez zakupem, warto przynajmniej pojechać po auto ze znajomym, znawcą samochodów.

7. W razie problemów zwróć się po bezpłatną pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego

Konsumenci, którzy padli ofiarą nieuczciwych dilerów, sprzedających używane samochody w krajach Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii, mogą szukać pomocy w Europejskim Centrum Konsumenckim w Warszawie (konsument.gov.pl; tel. 22 55 60 118). Dzięki mediacji pomiędzy pokrzywdzonym konsumentem a zagranicznym przedsiębiorcą, ECK pomaga doprowadzić do rozwiązania sporu i uzyskania odszkodowania.

ZOBACZ MOTOJARMARK.PL - NAJLEPSZY SERWIS OGŁOSZEŃ SAMOCHODÓW UŻYWANYCH W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

ZNAJDZ AUTO Z SERWISEM MOTOGRATKA.PL - NAJWIĘCEJ SAMOCHODÓW W JEDNYM MIEJSCU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupujesz używany samochód? Oto 7 przykazań kupującego - Dziennik Zachodni

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
daczek
ja bym nie kupił używanego samochodu z komisu czy nawet od prywaciarza. Najlepszym miejscem na zakup używanego samochodu jest salon samochodowy bo coraz więcej salonów się na to decyduje. Sam mam używany model z salonu Carolina Toyota Włochy i bardzo sobie chwalę to miejsce. Super podejście do klienta, duży wybór samochodów i niezłe ceny
l
lanny
jeśli bym miał wskazac miejsce gdzie bez obaw można kupić używany samochód to z pewnością będzie to Bawaria Motors BMW, ja akurat swoje kupiłem w warszawie na Czerniakowskiej, mają oprócz nowych samochodów też wiele używanych modeli , jak nie ma w danej chwili czego się szuka można im zlecić. mnie znaleźli odpowiednie auto i to w dobrej cenie i w stanie idealnym
M
Miriam
Zamiast kupować używane samochody i się zadłużać można skorzystać z wynajmu długoterminowego np. w Leasetake. Świetne warunki najmu, prosta i czytelna umowa, bardzo tanie samochody.
M
Miriam
Zamiast kupować używane samochody i się zadłużać można skorzystać z wynajmu długoterminowego np. w Leasetake. Świetne warunki najmu, prosta i czytelna umowa, bardzo tanie samochody.
k
krystian_marek
Ja kiedyś kupowałem używane samochody, ale odkąd jestem w stanie wziąć samochód w wynajem, to z tego korzystam. Ostatnio zdecydowałem się na volvo z Panek s.a. Auto super, warunki najmu ekstra, fachowa i kompetentna obsługa, do której mam zaufanie.
a
achim
ja pierdziu tylko nie przez internet! ja wiem że wygodnie się klika ale 4 kółka trzeba wpierw zobaczyć w realu! polecam ruszyć tyłek i nawet podjechać do tego Piaseczna - ktoś już nawet pisał- bo serio mają duży wybór Wkrótce mają się też otworzyć na Śląsku no zobaczymy:)
k
kozioł
holownik też kupowałeś aż w Piasecznie? może minęliśmy się na placu oglądając bryki nie-za sto-tysięcy :D Pzdr!
h
holownik
ja pacze na ta stronkę co poleciles a tam bryki za sto tysiecy, czlowieku kogo stac w tym kraju na to! Zajrzyj na aaa auto, takie auta kupuja rodacy
b
boczek952
Najlepiej samochody kupować w salonach wtedy mamy pewność że nikt nam nic nie wciśnie lecz nie każdego na to stać dlatego lepiej szukać samochodów na takich serwisach www.autocentrumlis.pl Kilku zanjomych tukupowało 100% zadowolenia
w
wojtuszkowron
Mam dwóch sąsiadów. Z-zamożny, S-średniak (może nieco powyżej). Jak Z co 3 lata kupował nowe auto za 200-300 S nie odzywał się do niego z zazdrości przez długie tygodnie (aktywnie kibicowała mu żona). S mówił do mnie, że trzeba być idiotą, aby tracić przez trzy lata 50% wartości auta. Parę lat temu S zmienił żonę. Nowa pani S zaprzyjaźniła się z panią Z. Od tego czasu państwo S kupują zawsze te używane auta państwa Z po tych trzech latach. Dostają dobrą cenę, sprzedając swoje poprzednie, dokładają 30-40 tys. i jeżdżą w miarę świeżymi autami luksusowymi. Doszło do tego, że każdy nowy nabytek pana Z świętują wspólnie, bo S już się cieszy, jaką bryką będzie w przyszłości jeździł. Pan Z wrócił kiedyś z długiej trasy i innym autem wyjechał na trzy dni. Szczęka mi opadła, jak S wymył mu auto gratis, bo rozplaszczone owady mogłyby uszkodzić lakier. Morał wyciągnijcie sobie sami. Szczególnie atakujący BMW, Audi, czy Mercedesy.
k
kaz
Ijsa prezentujesz chyba punkt widzenia sprzedawców z giełd, którzy za wszelką cenę chcą wcisnąć kit. Mi się rady podobają, chociaż szkoda, że nigdzie nie napisali, jak można odzyskać stracone pieniądze. Mój znajomy stracił tak 4,5 tys. euro, a sprzedawca nadal handluje w Myslowicach.
I
Ijsa
Razem z serwisem Motofakty poznaj 7 rzeczy o kupowaniu używanych gratów??? Tzn. robicie instruktaż dla gości którzy na co dzień zajmują się samochodami??? Czy też człowiek który to redaguje, bo sam tego nie napisał, jest analfabetą?
Wróć na i.pl Portal i.pl