reklama

Kupujesz polisę? Zapłacisz mniej!

Materiał informacyjny Zaktualizowano 

Początek 2019 roku przyniósł kierowcom dobre informacje. Ceny OC, które systematycznie spadały w ostatnich miesiącach, będą utrzymywać się na niskim poziomie - prognozują eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.

Ostatnie lata zaskakiwały kierowców przy zakupie polis komunikacyjnych. Po wielu latach niskich taryf w OC, 2-3 lata temu klienci zostali zaskoczeni ogromną zwyżką cen. Bez względu na zakład ubezpieczeń, ceny poszybowały w górę nawet o kilkadziesiąt procent wywołując u niejednego kierowcy niemal zawał serca. Na szczęście nastąpiło ochłodzenie tych tendencji i kierowcy znowu odetchnęli z ulgą. „Zmiany cen były tak drastyczne, że osoba, która płaciła za OC 500 złotych, w kolejnym roku mogła zapłacić za polisę już 1 tys. Teraz ceny ustabilizowały się, a nawet nieznacznie spadły, choć nie dla wszystkich” – komentuje Bartosz Salwiński z porównywarki mfind.

Średnia stawka

Obecnie statystyczny kierowca w Polsce płaci około 1000 zł za polisę OC. To nieznaczna zmiana w porównaniu do zeszłego roku, za to blisko dwa razy więcej niż 4 lata temu.

Młodzi płacą więcej

Statystycznie za OC najwięcej płacą kierowcy z grupy wiekowej poniżej 25 roku życia - aż 1754 zł. To ponad 40% więcej niż przeciętny posiadacz OC i blisko 300% więcej niż kierowca w wieku 55+. W innych grupach wiekowych ta różnica nie jest aż tak duża, ale wyraźnie widać, że im starszy kierowca tym cena polisy jest niższa. Z czego to wynika? Im starszy kierowca, tym mniej wypadków powoduje. Temperament młodych, niedoświadczonych użytkowników dróg, działa zdecydowanie na ich niekorzyść. Z danych mfind wynika także, że średnio kobiety płacą za OC odrobinę mniej od panów. Może to wynikać z mniejszej liczby szkód na koncie kobiet.

Gdzie za OC płacimy w 2019 najwięcej, a gdzie najmniej?

Statystycznie najwięcej za OC zapłacą mieszkańcy Wrocławia (1211zł) i Gdańska (1176zł). Dane te zaskakują, ponieważ przyzwyczailiśmy się myśleć, że najdroższa we wszystkim jest stolica kraju. Tymczasem w Warszawie kierowcy płacą średnio 1087 zł za polisę. Z kolei w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim kierowcy płacą za OC średnio poniżej 900 zł. Znacznie poniżej średniej płacimy również w Lublinie, czy Rzeszowie.

Średnia cena OC a marka auta – czym jeździć w 2019?

Ceny oczywiście różnią się również w zależności od marki samochodu. Najmniej płacą właściciele aut marki Dacia, Suzuki, Kia i Toyoty. Najwięcej za OC zapłacą właściciele Lexusa, BMW, Rovera i Audi. Różnica między najtańszymi a najdroższymi markami może wynieść nawet 30%. Warto brać ten fakt pod uwagę przy wyborze samochodu – zwłaszcza jeśli zależy nam na taniej polisie. – Towarzystwa Ubezpieczeniowe prowadzą dokładne statystyki związane z wypadkowością poszczególnych grup kierowców i tym, jak wygląda związek pomiędzy użytkowanym przez nich pojazdem, a ilością szkód. Różnice mogą być naprawdę spore – mówi Bartosz Salwiński z mfind.

Na koniec warto przypomnieć, że OC to polisa obowiązkowa i choć przez niektórych kierowców traktowana jest jak zbędny podatek, w wielu sytuacjach ratuje ludziom życie, czy dorobek życia. Średnia wypłata z odszkodowania OC to ponad 8000 złotych, choć bywają wypadki, w których ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu kwoty wyższe niż 200 tys. złotych. Rekordowe wypłaty sięgają w Polsce pół miliona złotych. Dlatego mimo utyskiwań na OC, coraz więcej kierowców zyskuje świadomość, że ta forma ochrony ma głęboki sens.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie