1/11
Czy ochroniarz może nas przeszukać? Co robić, kiedy zaginie...

Czy ochroniarz może nas przeszukać? Co robić, kiedy zaginie przesyłka? Komu zgłosić złe jakościowo jedzenie kupione w sklepie? Czy każdy produkt można zwrócić? Kiedy sprzedawca odmówi nam sprzedaży? Odpowiedzi na te pytania to praktyczna strona praw konsumenta, które chronią nasze codzienne zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Sprawdź, jakie masz prawa i nie daj się zwieść.

2/11
Zaczipowane produkty i bramki przy wejściu i wyjściu ze...

Czy ochroniarz ma prawo cię przeszukać?

Zaczipowane produkty i bramki przy wejściu i wyjściu ze sklepów odzieżowych i marketów to współcześnie codzienność, rzecz, na którą nie zwracamy szczególnej uwagi. Zwykle przechodzisz przez bramki niezauważony, ale raz na jakiś czas zdarza się że jesteś świadkiem sytuacji, w której bramki zaczynają alarmująco „pikać”. Co wtedy? Podchodzi ochroniarz sklepu i załatwia sprawę zgodnie z procedurą. Najważniejsze, żeby w takiej sytuacji zachować spokój, nie uciekać, nie panikować. W sytuacji skrajnej ochroniarz może zastosować tzw. obywatelskie zatrzymanie, które może się wiązać ze skuciem kajdankami. Zwykle jednak nie dochodzi do takich skrajności. Ochroniarz może poprosić konsumenta o otwarcie torebki czy reklamówki, ale nie ma prawa przeszukać, nawet w przypadku podejrzenia kradzieży. Jeśli konsument nie wyraża zgody na pokazanie zawartości torebki, ochroniarz może wezwać policję, która ma prawo przeszukać podejrzanego. Do takich sytuacji dochodzi jednak bardzo rzadko.

3/11
Często odbierasz telefony i w słuchawce słyszysz „Dzień...

Czy firma sprzedażowa może zadzwonić i zaproponować swój produkt czy usługi?

Często odbierasz telefony i w słuchawce słyszysz „Dzień dobry, Pana/Pani numer został wylosowany...” Czy takie praktyki są zgodne z obowiązującymi prawami konsumenta? NIE. Biorąc pod uwagę najnowsze rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), żeby wykorzystać numer telefonu konsumenta potrzeba jest wyraźna, pisemna lub elektroniczna, zgoda konsumenta. Reagując na takie telefony masz prawo zażądać usunięcia swojego numeru telefonu z bazy danych lub podania danych kontaktowych do właściciela bazy danych, w której znalazł się Twój numer. W każdym momencie masz prawo zrezygnować ze zgody marketingowej, której wcześniej udzieliłeś.

4/11
Oczywistą sytuacją jest zakaz sprzedaży alkoholu i wyrobów...

Kiedy sprzedawca może odmówić sprzedaży produktu lub usługi

Oczywistą sytuacją jest zakaz sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom nieletnim lub takim, które nie okazały dowodu osobistego sprzedawcy. Czy są inne sytuacje, w których sprzedawca może odmówić sprzedaży usługi lub produktu?
- Farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leku na receptę, jeśli nie posiadamy recepty.
- Sprzedawca broni nie wyda produktu, jeśli nie posiadamy odpowiedniego zezwolenia.
- Co ciekawe, sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży rzeczy, która została już odłożona dla innego klienta. Sprzedawcę obowiązuje wtedy przedwstępna umowa sprzedaży.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Tragiczny wypadek. Nie żyje nastolatka potrącona przez tramwaj

Tragiczny wypadek. Nie żyje nastolatka potrącona przez tramwaj

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Zobacz również

Słynny samochód z Łodzi bohaterem... niemieckiego teleturnieju

Słynny samochód z Łodzi bohaterem... niemieckiego teleturnieju

Takich finałów piłkarskiej Ligi Mistrzów jeszcze nie było! Zaskoczenie?

Takich finałów piłkarskiej Ligi Mistrzów jeszcze nie było! Zaskoczenie?