Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Materiał informacyjny
Inwestycja w mieszkanie to zarówno spełnienie marzeń o własnych czterech kątach jak i dobry sposób lokaty kapitału. Dla wielu osób to także jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto się do niej solidnie przygotować. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości?

Kluczową kwestią, poza kwotą jaką możemy przeznaczyć na nieruchomość, zdaje się być wybór pomiędzy nowym mieszkaniem od dewelopera a lokalem z rynku wtórnego. Jeśli chcecie urządzić mieszkanie od podstaw po swojemu, a Wasz budżet zakłada gruntowny remont mieszkania i inwestycję w nowe wyposażenie, naturalnym wyborem będzie lokal z rynku pierwotnego. Nowe osiedla dają też szeroki wybór metraży i innych udogodnień. Dodatkowo charakteryzują się nie tylko lepszym wykończeniem i wykorzystaniem solidnych materiałów budowlanych, co w praktyce często przekłada się na niższe koszty eksploatacji w postaci czynszu za mieszkanie.

Dogodna lokalizacja

Mieszkanie to inwestycja na lata, warto się zatem upewnić, że dana lokalizacja będzie dobrze skomunikowana z najważniejszymi dla nas punktami na mapie miasta. Istotne są zarówno dogodne połączenia komunikacji miejskiej, jak i dobry dojazd samochodem nie tylko do centrum, ale i do innych dzielnic miasta.

Kluczowe znaczenie ma też otaczająca infrastruktura – parki, tereny zielone, sklepy czy przedszkola i szkoły, bo to one w dużej mierze decydują o komforcie życia w danej lokalizacji. Warto szczegółowo zapoznać się z prospektem informacyjnym, w tym z opracowaniem zawierającym przewidziane inwestycje w promieniu 1 km od kupowanej nieruchomości.” – radzi Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży w DEVELII, grupie deweloperskiej realizującej inwestycje mieszkaniowe w całej Polsce.

Deweloper godny zaufania

Wybór sprawdzonego i znanego dewelopera pozwoli zaoszczędzić stresu, szczególnie, gdy na odbiór mieszkania przyjdzie nam poczekać. Jeśli firma jest notowana na giełdzie, można przyjrzeć się jej sytuacji finansowej, a obowiązkowym krokiem będzie sprawdzenie, czy nie znajduje się w stanie upadłości bądź likwidacji – informacje na ten temat znajdziemy w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dzięki sprawdzeniu księgi wieczystej upewnimy się, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem. Poza kwestiami formalnymi warto też przyjrzeć się poprzednim inwestycjom zrealizowanych przez dewelopera, co pozwoli ocenić jakość ich wykonania.

Ile mam do wydania

W przypadku zakupu za gotówkę odpowiedź wydaje się prosta. W przypadku zakupu przy wsparciu kredytem hipotecznym warto zasięgnąć opinii doradcy finansowego, który sprawdzi naszą zdolność kredytową. W tym celu można się udać do banku w którym prowadzimy konto lub też skorzystać z usług niezależnego doradcy finansowego. O pomoc można również poprosić dewelopera u którego chcemy kupić mieszkanie.

„W naszych biura sprzedaży, nasi klienci mogą liczyć również na wsparcie w zakresie kredytu hipotecznego. Doradcy finansowi z którymi współpracujemy nie tylko sprawdzą zdolność kredytową, ale również przygotują ofertę kilku banków i przeprowadzą cały proces związany z podpisaniem umowy kredytowej” – mówi Tomasz Kaleta z DEVELII.

Odpowiedni metraż i rozkład

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, możemy wybierać spośród szerokiej gamy metraży i rozkładów, dopasowując mieszkanie ściśle do naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na dużej otwartej przestrzeni, idealny będzie lokal z kuchnią otwartą na salon. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się już, jeśli chcemy przeznaczyć mieszkanie pod wynajem na pokoje. Ważnym aspektem jest również usytuowanie względem stron świata – gdy lubimy, kiedy budzą nas promienie wschodzącego słońca, a ciepłe popołudnia z chęcią spędzamy na tarasie, idealna będzie lokalizacja wschodnio-zachodnia. Warto również przyjrzeć się pozostałym udogodnieniom w budynku, jakie oferują deweloperzy.

„W ofercie osiedla Mały Grochów, które realizujemy na warszawskiej Pradze-Południe, posiadamy małe, kompaktowe mieszkania pod wynajem jak również większe mieszkania z dużymi balkonami/tarasami idealne pod zamieszkanie. Dla wygody mieszkańców, na parterze przewidziano lokale usługowe, dodatkowo budynek posiada garaż podziemny z miejscami postojowymi i boksami rowerowymi. Grochów to doskonały wybór dla osób szukających mieszkania z rynku pierwotnego w dobrze rozwiniętej i skomunikowanej części miasta. Sama lokalizacja mocno zyskała w ostatnich latach i zyska również w przyszłości dzięki planowanej linii metra” – mówi Tomasz Kaleta z DEVELII.

Materiał oryginalny:

Dodaj ogłoszenie