Kult awokado dotarł także do Polski. Rozprawiamy się z największymi mitami na temat tego owocu [26.02.2020 r.]

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Szacuje się, że aby otrzymać około pół kilograma awokado, czyli dwóch lub trzech średniej wielkości owoców, potrzeba do tego 272 litrów wody.
Szacuje się, że aby otrzymać około pół kilograma awokado, czyli dwóch lub trzech średniej wielkości owoców, potrzeba do tego 272 litrów wody. fot. 123RF
Możemy je mieć zawsze pod ręką, możemy stosować jako dodatek do kanapek ale również jako element sałatek. Jednocześnie bardzo często zapominamy o tym, że mimo wszystko jest ono bardzo kaloryczne. Jeżeli zaczynamy go jeść zbyt dużo, to wartość kaloryczna naszej diety może być na tyle wysoka, że zaczniemy tyć. Coraz częściej pojawiają się informacje na temat tego, że w jego uprawy zamieszane są kartele narkotykowe, ponieważ jest to dla nich biznes bardziej opłacalny niż narkotyki.

Trwają poszukiwania idealnego owocu, który dawałby moc witamin i minerałów, tylko zdrowe kalorie, idealną przemianę materii, a na dodatek był pyszny i wszechstronny w obróbce kulinarnej. Aktualny światowy trend wskazuje na awokado.

Bardzo modnym tematem, utrzymującym się od kilku lat jest temat awokado. Do Polski dotarła moda na to, żeby najlepiej wszędzie i do każdego posiłku dodawać ten owoc. Jednocześnie bardzo często zapominamy o tym, że oprócz tych dobrych właściwości zdrowotnych jest to bardzo kaloryczny dodatek do potraw.

- Awokado jest bardzo modnym owocem, przez niektórych traktowanym wręcz jak warzywo ze względu na jego właściwości zdrowotne. Zwłaszcza skład kwasów tłuszczowych może bardzo dobrze wpływać na stan naszej skóry, na naszą odporność, a nawet na nasze zdolności zapamiętywania czy pracę naszego mózgu- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny.- Moda w Polsce na awokado na szczęście nie jest jeszcze tak wysoka jak na przykład ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych- dodaje.

Podczas wyboru awokado powinniśmy zwrócić uwagę na stopień jego dojrzałości. Oczywiście na runku mamy dostępne różne rodzaje tego owocu. Jedne są bardziej zielone, jedne są ciemniejsze, a jeszcze inne są większe.

- To co nas najbardziej interesuje, to to czy awokado jest miękkie. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest dotknięcie takiego owocu, co często możemy zaobserwować w sklepach. Oczywiście możemy sobie kupić średnio dojrzałe i poczekać aż dojrzeje nam w domu. Z drugiej strony niewskazane jest jedzenie przejrzałego owocu, które całkowicie robi się brązowe, ponieważ wtedy następuje inna przemiana kwasów tłuszczowych, co może się okazać dla nas szkodliwe- wylicza ekspert.

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, nie powinniśmy zbyt długo przechowywać takiego owocu, zwłaszcza jeżeli zjedliśmy tylko połowę. Wszystko zależy od temperatury w jakiej przechowujemy ten owoc. Czy to jest lodówka, czy temperatura pokojowa. Jednak zalecane jest przechowywanie go w zimnie.

https://strefabiznesu.pl/rynek-pracy-2020-polowa-polakow-nie-widzi-nic-zlego-w-pracy-na-czarno-bez-umowy-pracuje-co-trzeci-mlody-polak/ar/c3-14813372
Jeżeli chodzi o największe mity dotyczące awokado, ekspert zwraca uwagę na kult tego owocu i jego właściwości prozdrowotnych.

- Faktycznie pojawiają się takie ruchy, które mówią, że powinniśmy jeść bardzo dużo awokado do wszystkiego, czyli guacamole do nachosów, do jajka na śniadanie, podwieczorek i na kolację. Najlepiej jeszcze w formie zapiekanej z wbitym jakiem do środka. Dlatego zwracam uwagę na fakt, że jest to zbyt kaloryczny owoc, żeby jeść go w tak dużych ilościach- dodaje Baltaza.

Ponadto Baltaza tłumaczy, że nie możemy go traktować jako magicznego składnika naszej diety. - To, że jemy kiepsko, jemy za mało, jemy nieregularnie i nagle zaczniemy jeść awokado, to nie zdarzy się tak, że ono nagle naprawi wszystkie nasze błędy żywieniowe i sprawi, że będziemy zdrowsi i długowieczni- tłumaczy.

Oprócz właściwości prozdrowotnych, świetnego dodatku do codziennych potraw, coraz częściej mówi się o tym, że uprawy awokado są bezpośrednio związane z wycinką lasów, zwłaszcza w Meksyku a także z ogromnymi startami wody. Szacuje się, że aby otrzymać około pół kilograma awokado, czyli dwóch lub trzech średniej wielkości owoców, potrzeba do tego 272 litrów wody.

- Nie brakuje również informacji na temat tego, że w uprawy awokado w jakiś sposób są zamieszane kartele narkotykowe, które przejęły ten biznes, ponieważ stał się on bardziej intratny niż narkotyki- mówi Baltaza. - Będąc świadomym, rozsądnym konsumentem powinniśmy sprawdzać czy przypadkiem w jakiś sposób nie przyczyniamy się do tych strat ekologicznych oraz „upadku moralnego”- dodaje.

Podczas zakupów powinniśmy sprawdzać skąd pochodzi awokado, które wybieramy. Taka informacja znajduje się na naklejce, która jest umieszczona bezpośrednio na owocu lub na firmowym pudełku. Ewentualnie informacji możemy szukać na tabliczce z ceną, gdzie bardzo często znajduje się informacja właśnie o kraju pochodzenia.

- W Polsce najczęściej mamy do czynienia z owocami pochodzącymi z Hiszpanii albo z Izraela. Jednak gdyby się zdarzyło, że jesteśmy za granicą i mamy do wyboru Meksyk albo inny kraj, to zdecydowanie sugeruję wybór innego kraju- podsumowuje.

Czy w niedzielę 1 marca można będzie zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę? Gdzie na pewno można zrobić zakupy w niedzielę 1 marca? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.[

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kult awokado dotarł także do Polski. Rozprawiamy się z największymi mitami na temat tego owocu [26.02.2020 r.] - Strefa Biznesu

Komentarze 113

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jakub

Po co ograniczać się do jednego awokado. Jest tyle innych naszych owoców i warzyw. Ja np. w swojej diecie korzystam z soków z warzyw i owoców wg. zaleceń terapiasokami.pl/niezwykle-wlasciwosci-zwyklych-warzyw. Soki wyciskam w wyciskarce i świeże piję. Takie naturalne witaminy zapewniają mi zdrowie i energię. Awokado można sporadycznie zjeść, ale nie w tej cenie.

G
Gość

co to jakiś bożek że kult..?? Żenada

H
Hdhdhd

Masakra 8 złoty sztuka

M
MKA
23 lutego, 14:12, Gość:

A do czego mozna uzyc pestek awokado szkoda wyrzucic

Mozna podzielić na części lub wysuszyć,

zmielić i dodać do koktajlu. Prawdopodobnie pestka jest najzdrowsza.

c
czytamposobie

awokado z wbitym jakiem do srodka??

skąd ja wezme takie duze awokado?

G
Gość
20 lutego, 15:49, Gość:

Ja jem awokado razem z pestką.

I tak trzymaj!

d
do cepa
24 lutego, 7:56, Gość:

"Będąc świadomym, rozsądnym konsumentem powinniśmy sprawdzać czy przypadkiem w jakiś sposób nie przyczyniamy się do tych strat ekologicznych oraz „upadku moralnego”

Akurat przecietny Janusz Nosacz klient Stonki lub Ropuchy badzie miec takie dylematy. On kupuje pasze ktroa zezre jak ta swina.

Jedyne co Janusza interesuje to zeby bylo tanio.

A ty cepie kupując bułkę rozkminiasz naturę wszechświata i wpływ zakupu tejże bułki na jego losy. Skąd się biorą takie jełopy jak ty?

G
Gosc
23 lutego, 9:50, Filosemita:

Jak zjesz Awokado z Meksyku to odciągasz kartele narkotykowe od ich core biznes, nie wolno. Jak zjesz Awokado z Izraela to wspierasz walkę z antysemityzmem. Kupuj koniecznie. Awokado z Izraela potrzebuję 5 mililitrów wody, nie niszczy lasów i produkuje 5 ton tlenu

Zgadzam sie z Toba i zastanawiam jaki idiota pisze takie artykuły?

A
Alicja
23 lutego, 14:12, Gość:

A do czego mozna uzyc pestek awokado szkoda wyrzucic

Posadzić w doniczce, wyrośnie piękne drzewko

G
Gość

A do czego mozna uzyc pestek awokado szkoda wyrzucic

G
Gość

Niech sie strefa biznesu zajmie biznesem a nie wysila sie piszac o czyms na czym sie nie zna.

F
Filosemita

Jak zjesz Awokado z Meksyku to odciągasz kartele narkotykowe od ich core biznes, nie wolno. Jak zjesz Awokado z Izraela to wspierasz walkę z antysemityzmem. Kupuj koniecznie. Awokado z Izraela potrzebuję 5 mililitrów wody, nie niszczy lasów i produkuje 5 ton tlenu

G
Gość

Awokado uczula

G
Gość
17 lutego, 10:20, :P:

No to co mam jeść k....m ....? Mięso jest be, mleko jest be, rośliny też okazują się bardzo niezdrowe. Dobra przechodzę na glodówkę w w końcu zaczyna się wielki post.

18 lutego, 0:40, Uwaga:

Ponoć to wpływa na długowieczność ... byle nie przesadzić, bo wieczność się z tego zrobi

18 lutego, 8:02, Gość:

Można pić samo piwo i nic nie jeść, dużo gości tak robi i nawet dobrze żyją ?

Oczywiście przydało by się jakieś białko ale jajeczko na śniadanie rozwiązuje problem u większości...

Ale krótko

g
gość
21 lutego, 10:42, Gość:

Taki dobry ten owoc. Same plusy. Na szczęście jemy go mniej od Amerykanów. Idiotyczne stwierdzenie.

Nie cierpię tego awokado.

Wróć na i.pl Portal i.pl