Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulejący system leczenia nowotworów. Trudne budowanie mody na profilaktykę

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
W starciu z rakiem polski pacjent z góry ma mniejsze szanse na sukces niż mieszkaniec Europy Zachodniej. Nakłady na onkologię nad Wisłą należą do najniższych w całej Unii Europejskiej, dostęp do pomocy specjalistów jest ograniczony, a wiele innowacyjnych leków nadal nie jest refundowanych.

Biorąc pod uwagę kulejący system leczenia nowotworów, w interesie nas wszystkich jest więc, żeby jak najwięcej przypadków choroby zdusić w zarodku. Nie ma na to bardziej skutecznej metody niż profilaktyka.

Mimo apeli onkologów i kampanii promocyjnych, swój stan zdrowia nadal kontrolujemy jednak niechętnie, a ogłoszenia czy zaproszenia informujące o darmowej diagnostyce traktujemy raczej w kategoriach kolejnych, zbędnych ulotek.

Statystyki pokazują, że badania przesiowowe wykonuje tylko ok. 10-30 proc. uprawnionych Małopolan. W rzeczywistości może być ich nieco więcej, bo część osób zrażonych oblężonymi gabinetami, także za profilaktykę woli zapłacić, zamiast zgłaszać się do publicznych placówek. Droga do powszechnego zapobiegania rakowi jest jednak bardzo daleka.

Mody na badania nie uda się stworzyć, bez wieloletniego planu na profilaktykę. Taka strategia musi obejmować edukację zdrowotną, nie tylko w szkołach, ale także w poradniach lekarzy rodzinnych. To właśnie gabinety medyków POZ odwiedzamy najczęściej i to tam, powinna odbywać się intensywna „akwizycja”.

W zadanie nadzoru nad wykonywaniem badań warto również włączyć specjalistów medycyny pracy, do których duża część z nas po prostu jest zmuszona regularnie się zgłaszać.

Zapobiegać jest nie tylko łatwiej, ale także taniej niż leczyć. Według szacunków w ciągu roku koszty związane ze skutkami chorób onkologicznych przekraczają w Polsce 4,35 mld euro, a na szali jest jeszcze coś znacznie cenniejszego: ludzkie życie. Za późno wykryty rak staje bowiem przeciwnikiem, którego wyjątkowo trudno pokonać.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kulejąca profilaktyka nowotworów. Z badań korzysta tylko garstka osób

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski