Kudrycka rozbija naukowe klany

  Kudrycka rozbija naukowe klany

  Magdalena Kula, Maria Nowak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dr Piotr Książek błyskawicznie został najpierw szefem jednego z zakładów lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, a potem prodziekanem wydziału pielęgniarstwa.
  Jego kariera nabrała tempa, gdy ojciec, prof. Andrzej Książek, pełnił honory rektora medycznej uczelni. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie małżeństwa, rodzeństwa, rodzice i dzieci pracują razem na kilku wydziałach i w katedrach: od kierunków technicznych po weterynaryjne.
  - I w naszych wydziałach wśród przełożonych i podległych im pracowników zdarzają się wszystkie stopnie powinowactwa i pokrewieństwa - nie kryje prof. Małgorzata Sznitowska, prorektor Akademii Medycznej w Gdańsku.

  Nepotyzm i promowanie krewnych na uczelniach chce ukrócić Ministerstwo Nauki. W noweli ustawy o szkolnictwie wyższym będzie zapis zakazujący służbowej podległości na wydziałach, w instytutach i katedrach pomiędzy małżonkami, krewnymi pierwszego stopnia (rodzicami i dziećmi), drugiego (np. dziadkami i wnukami), a także powinowatymi (jak teściowie, zięć, szwagier, synowa, bratowa).

  - Nie mam wątpliwości, że zapis wzbudzi spore kontrowersje. Jesteśmy jednak zdecydowani, by walczyć z nepotyzmem, bo trudno uwierzyć, że rodzinę zawsze traktuje się tak, jak pozostałych pracowników - mówi minister nauki Barbara Kudrycka. - Wśród profesorskich dzieci są wybitni naukowcy i nie chcemy blokować ich karier, ale niech nie robią ich pod kierownictwem tatusia czy mamusi - dodaje. Według Kudryckiej rodzinnych powiązań trzeba unikać także w zespołach badawczych realizujących np. unijne granty.

  - Taki zapis jest bardzo potrzebny. Obawiam się jednak, że na uczelniach wiele nie zmieni - sceptycznie ocenia protektor Sznitowska. - Większość szkół uzna, że prawo nie działa wstecz i reorganizacji zatrudnienia i tak nie będzie.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo