Kubuś nie ma połowy serca. Żeby żyć musi przejść kilka...

  Kubuś nie ma połowy serca. Żeby żyć musi przejść kilka operacji

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  "Jakie śliczne uszko, jakie cudowne rączki i duże usta, maleńki nosek i… pół serduszka" - tak na portalu siepomaga.pl Anna Sawicka wspomina wizytę u lekarza, podczas której dowiedziała się, że jej synek Kubuś ma wadę serca. Dziecko ma przyjść na świat w połowie września.
  Rodzina Sawickich, czyli rodzice Anna i Oktawian, oraz dzieci: Julka, Maciuś i... Kubuś w brzuchu mamy

  Rodzina Sawickich, czyli rodzice Anna i Oktawian, oraz dzieci: Julka, Maciuś i... Kubuś w brzuchu mamy ©archiwum rodziny Sawickich

  Anna i Oktawian mają już dwoje zdrowych dzieci: 7-letnią Julię i 4-letniego Maćka. Wiadomość o wadzie Kubusia spadła na państwa Sawickich jak grom z jasnego nieba. Najpierw nie mogli uwierzyć w to, co usłyszeli. Diagnoza brzmiała fatalnie: "Pół serca. Brak lewej komory. Jedna z najcięższych wad. Ze względu na niski komfort życia ta wada jest jednym ze wskazań do usunięcia ciąży".

  O tym jednak nie chcieli słyszeć. Gdy minął pierwszy szok, zaczęli działać. Trafili m.in. do prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel w Warszawie, która stwierdziła u Kubusia zespół prawostronnego izomeryzmu. To znaczy, że dziecko ma żołądek po prawej stronie. Ale to nie koniec problemów.
  Profesor mówiła jeszcze o kilku innych wadach, a Sawickim nogi się uginały. Kardiolog i pediatra zakończyła jednak optymistycznie, powiedziała, że są szanse dla ich synka. Dziecko musi przejść kilka operacji.

  - Dopóki Kubuś jest w brzuchu, rozwija się prawidłowo, ponieważ nie oddycha płucami - mówi pani Anna. - Problemy zaczną się po porodzie, gdyż po odcięciu pępowiny dziecko zacznie się dusić. Pierwszą operację musi więc przejść zaraz po urodzeniu. Kolejną - gdy będzie miał cztery do sześciu miesięcy, a ostatnią około 13. miesiąca życia.

  Najlepszym specjalistą w ratowaniu takich dzieci, jak Kubuś, jest prof. Edward Malec, nazywany przez rodziców ocalonych przez niego maluszków Profesorem Serc. Niestety, od dobrych paru lat ten świetny lekarz pracuje w Niemczech, w Klinice Uniwersyteckiej w Münster. Od profesora państwo Sawiccy dowiedzieli się, że z tą wadą serca można żyć.

  - Kubuś powinien urodzić się w klinice, w której operuje profesor, aby już kilka dni po porodzie mógł przejść pierwszy etap operacji - opowiadają wrocławianie. Dodają, że słowa profesora pozwoliły im uwierzyć w to, że ich synek będzie żył. Jest tylko jeden problem, z którym rodzina Sawickich nie poradzi sobie bez naszej pomocy. Pani Anna jest urzędniczką, a pan Oktawian pracuje jako nauczyciel w szkole terapeutycznej. Koszty operacji, za którą niestety sami muszą zapłacić, znacznie przekraczają ich możliwości finansowe.

  Za pierwszy zabieg trzeba będzie zapłacić ok. 52 tys. euro (ponad 200 tys. zł). Na wszystkie trzy operacje potrzeba ok. 126 tys. euro (ponad 500 tys. zł). Dla zwykłej polskiej rodziny to jest suma nieosiągalna, a czasu jest coraz mniej. Termin porodu określono na 10 września.

  Jak można pomóc? Na kilka sposobów. Konto prowadzi dla Kubusia Fundacja KAIROS, ul. Sępia 2-6, 53-143 Wrocław. Numer konta: 32 2490 0005 0000 4500 4865 5875. Ważne, żeby wpisać w tytule przelewu: KUBUŚ SAWICKI.

  Można też wystawić do licytacji przedmioty na Charytatywni Allegro, albo wziąć udział w akcji "Psia godzina dla Kubusia", organizowanej przez "MOKI - szkoła dla ludzi i psów".

  Więcej informacji o możliwościach pomocy znajdziecie w internecie na stronie:
  operacja-kubusia.pl.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  l (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  nie rozumiem, tyle fundacji jest i kosciol z miliardami na koncie, ktore sa przeciwko aborcji - dlaczego nie pomoga?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak żyć

  SV (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  SV -czyli serce jednokomorowe,ciężka wada.Ale w Polsce można takie wady leczyć,są już ośrodki w których takie operacje można przeprowadzić,świetnie wyposażone z bardzo dobrą kadrą medyczną-nie będę...rozwiń całość

  SV -czyli serce jednokomorowe,ciężka wada.Ale w Polsce można takie wady leczyć,są już ośrodki w których takie operacje można przeprowadzić,świetnie wyposażone z bardzo dobrą kadrą medyczną-nie będę podawała które bo byłaby to kryptoreklama.Pytanie również gdzie jest konsultant krajowy do spraw kardiochirurgii.Życzę rodzicom i dziecku powodzenia. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile ludzi zamarza każdej zimy ?

  Włościanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

  Za 500 tys. jest dom lub 2 mieszkania. To też ratuje życie ale nikt nie myśli o bezdomnych.
  Płacimy najwyższe składki , podatki i jeszcze żebrzą abyśmy ciągle składali się na leczenie wszystkich...rozwiń całość

  Za 500 tys. jest dom lub 2 mieszkania. To też ratuje życie ale nikt nie myśli o bezdomnych.
  Płacimy najwyższe składki , podatki i jeszcze żebrzą abyśmy ciągle składali się na leczenie wszystkich chorych.
  To jest chore.
  Tyle bezdomności i głodu a my dokładać mamy do NFZ.
  I jeszcze co rok żebrzący owsik z orkiestrą.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZAMARZAJOM CI GORSI Z NARODU tzn PLebeusze A JELITa POtrzebUJOM ZOO wsze hiPOkoryty

  777 SRAnacja BUFONUF PANO HAMSSTFA dziki AZJI KATola HERBU DWIE RYBY NA KLacie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2


  Mafia polityczna z PO jest odpowiedzialna za to , że w Polsce funkcjonują śmieciowe umowy o pracę !

  Już oceniłeś tę opinię. +3 / -1
  Zdjęcie autora komentarza

  Krzysztof Kornatowicz • 08.08.15,...rozwiń całość


  Mafia polityczna z PO jest odpowiedzialna za to , że w Polsce funkcjonują śmieciowe umowy o pracę !

  Już oceniłeś tę opinię. +3 / -1
  Zdjęcie autora komentarza

  Krzysztof Kornatowicz • 08.08.15, 14:22:59

  To to bydło z PO ( patologii Obywatelskiej ) doprowadziło podatkami , ZUSami i monopolizacją polskiego handlu obcymi marketami ( ograniczającymi dystrybucję towarów ) większość polskich firm do nędzy . Z tego względu muszą posługiwać się marnymi pensjami i takimiż umowami o pracę , aby ratować warsztaty pracy . Dlaczego ci zatrudnieni pracownicy godzą się na takie warunki ? Ano dlatego , ze to dziadostwo udające Polskę nie daje ani im , ani ich chlebodawcom żadnej alternatywy na wyjście z tej zastawionej na nich pułapki egzystencjalnej . DOŚĆ TEGO , CZAS NA ZMIANY ! Wyrugowani.pl podpowiadają jak z tej pułapki wyjśc . Krzysztof Kornatowicz zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  O wadzie serca na pewno dowiedzieli się przy pierwszych badaniach prenatalne, które wykonuje się między 10-14 tygodniem ciąży. Mogli spokojnie przerwać ciąże, ale nie postanowili, że urodzą chore...rozwiń całość

  O wadzie serca na pewno dowiedzieli się przy pierwszych badaniach prenatalne, które wykonuje się między 10-14 tygodniem ciąży. Mogli spokojnie przerwać ciąże, ale nie postanowili, że urodzą chore dziecko. Skazali na cierpienie nie tylko samych siebie, ale też tego maluszka! Jeśli uda mu się przeżyć i operacje się powiodą to i tak nie będzie normalnym zdrowym dzieckiem. Nie będzie mógł robić wielu rzeczy, które jego rówieśnicy będą mogli np. uprawiać sportów. Będzie też zapewnię przyjmować leki na serce, które będą powodować tycie a co za tym idzie - będzie wyśmiewany za otyłość.
  I oczywiście będzie musiał co jakiś czas przechodzić kompleksowe badania, być może kolejne operacje, drogie leki...
  I na to wszystko jego rodzice będą musieli co jakiś czas zbierać pieniądze od obcych ludzi.

  Ja rozumiem ratowanie dzieci, które w wyniku komplikacji poporodowych mogą umrzeć. Nie rozumiem po co ratować dzieci, które z góry są skazane na kalectwo i ułomność?
  Przecież takie dzieci do końca życia będą uzależnione od rodziców. Nigdy nie będą samodzielne. Często jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy a co za tym idzie pogorszyć warunki finansowe rodziny. A jak utrzymać rodzinę z jednej pensji i jeszcze mieć na rehabilitacje i leki dla chorego dziecka??
  Moja ciotka w ciąży dowiedziała się, że będzie mieć syna nie dość, że z wadą serca to z zespołem Downa. Zdecydowała się urodzić. Okazało się, że oprócz wady serca, zespołu Downa chłopiec ma upośledzenie umysłowe, nie słyszy na jedno ucho i kiepski wzrok. Ciotka musiała poświęcić cały swój czas dla niego. Teraz po 11latach żałuje, że nie usunęła ciąży. Ledwo wiąże koniec z końcem, nie ma życia prywatnego ani zawodowego. Musiała sprzedać dom i zamieszkała w bloku. A jej życie to przez 24h chory syn.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no ok ale ci Ci do tego?

  ms (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Możesz mieć swoje zdanie ale uszanuj zdanie innych i nie narzucaj swoich subiektywnych poglądów. Jak staniesz przed takim zrządzeniem to wtedy będziesz decydować i jestem pewien że będziesz miała...rozwiń całość

  Możesz mieć swoje zdanie ale uszanuj zdanie innych i nie narzucaj swoich subiektywnych poglądów. Jak staniesz przed takim zrządzeniem to wtedy będziesz decydować i jestem pewien że będziesz miała mnóstwo wątpliwości i rozterek. Nie stawiaj się na miejscu Boga. Nie utrudniaj życie tym którzy już lekko nie mają. Żaden człowiek który stanął przed Bogiem nie wrócił do nas z powrotem by powiedzieć - słuchajcie, to jest tak i tak. Więc zachowaj pokorę do życia i nieskończoności której nie jesteś w stanie zrozumieć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Agi

  dila (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  brak słów do twojego śmiesznego komentarza...żal.pl


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to ty Dilo

  feministka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  trochę pomyśl. Jeśli sprawa dotyczyłaby pary leczącej się na niepłodność lub wada zostałaby ujawniona dopiero podczas porodu to co innego. W tej sytuacji rodzice prawie od początku wiedzieli o...rozwiń całość

  trochę pomyśl. Jeśli sprawa dotyczyłaby pary leczącej się na niepłodność lub wada zostałaby ujawniona dopiero podczas porodu to co innego. W tej sytuacji rodzice prawie od początku wiedzieli o chorobie płodu, lekarz proponował aborcję, a jednak ci rodzice podjęli decyzję o urodzeniu tak chorego dziecka. Są dorośli i mieli do tego prawo, ale, do jasnej cholery, niech odpowiadają i ponoszą sami odpowiedzialność za swoje czyny. Najlepiej urodzić na zasadzie jakoś to będzie i wyciągać rączki do innych po kasę na ich dziecko! Po co myśleć o pozostałej dwójce dzieci, lepiej im zabrać bo wszystko pójdzie na leczenie Kubusia. Dla mnie to jest draństwo ze strony tych rodziców, chcą tego dziecka i w pełni świadomie zdecydowali o jego narodzinach to niech w całości finansują jego leczenie i nie tak, że pozostałe dzieci będą miały darmowe obiadki w szkole, zapomogi z opieki społecznej. W Polsce nastała moda na rodzenie chorych, niepełnosprawnych dzieci i wyciąganie rączki do społeczeństwa o pomoc finansową na leczenie. Uprzedzając, już dawno zdecydowałam, że kiedy nadejdzie czas zakończę swoje życie. Nigdy się nie zgodzę na uporczywą terapię, bycie roślinką w pampersie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  l (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  rowniez poraza mnie nieodpowiedzialnosc i niedojrzalosc tych rodzicow. co innego ratowac chore dzieci, gdzie nie mozna bylo zapobiec urodzeniu, w tym przypadku po to zyjemy w cywilizacji zeby...rozwiń całość

  rowniez poraza mnie nieodpowiedzialnosc i niedojrzalosc tych rodzicow. co innego ratowac chore dzieci, gdzie nie mozna bylo zapobiec urodzeniu, w tym przypadku po to zyjemy w cywilizacji zeby zapobiegac takim historiom i wlasnie aborcja do tego sluzy. Teraz ci rodzice wyciągają łapę po pieniadze od obcych ludzi i nawet jak uda im sie przeprowadzic operacje to ten dzieciak bedzie przez nich cierpial do konca zycia. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żal

  mela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Gdyby w Polsce ten lekarz miał normalne warunki pracy i zarabiał godnie i stosownie do swojego wykształcenia i umiejętności to dziecko i inne mogłyby być operowane w kraju, w ramach ubezpieczenia....rozwiń całość

  Gdyby w Polsce ten lekarz miał normalne warunki pracy i zarabiał godnie i stosownie do swojego wykształcenia i umiejętności to dziecko i inne mogłyby być operowane w kraju, w ramach ubezpieczenia. Ale przecież najważniejsze żeby politycy zarabiali i mieli na swoje wygórowane wydatki, co tam przeciętny Polak...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  l (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nie opowiadaj bajek i frazesow. "z ubezpieczenia" - placisz jakis grosik w porownaniu do tego ile placa np Niemcy z pensji i oczekujesz ze kazde miliony sie znajda na leczenie kazdego. Placimy w UE...rozwiń całość

  nie opowiadaj bajek i frazesow. "z ubezpieczenia" - placisz jakis grosik w porownaniu do tego ile placa np Niemcy z pensji i oczekujesz ze kazde miliony sie znajda na leczenie kazdego. Placimy w UE jedne z najmniejszych skladek zdrowotnych. To nie jest zadne 'ubezpieczenie' tylko wrzucaja wszyscy do wora z ktorego sie leeczy ludzi. Jak nie starcza kasy to co mozna zrobic?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  egoizm

  gatunek ludzki ułomny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Mały nie będzie mieć szans na normalne, komfortowe życie. Rodzice chcą za wszelką cenę zrobić sobie dobrze, kosztem dziecka i własnego dobrego samopoczucia. Ten mały biedny kaleka o ile dożyje...rozwiń całość

  Mały nie będzie mieć szans na normalne, komfortowe życie. Rodzice chcą za wszelką cenę zrobić sobie dobrze, kosztem dziecka i własnego dobrego samopoczucia. Ten mały biedny kaleka o ile dożyje będzie mieć życie naznaczone trudem, cierpieniem i bólem. To jest bardzo smutne. Mam nadzieję, ze będą umieli mu poprawić komfort tego życia i całkiem zniwelować ból jak im się uda. Biedny mały.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kubuś nie ma połowy serca, a część komentatorów - w ogóle jest bez serca...

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  "Można śmiało przerwać tą ciążę.", "tylko natychmiastowa aborcja", "Natychmiast zrobić aborcję nawet wbrew woli matki", "dajcie mu umrzeć".
  ------------

  Zamiast ratować, lepiej zabić? To...rozwiń całość

  "Można śmiało przerwać tą ciążę.", "tylko natychmiastowa aborcja", "Natychmiast zrobić aborcję nawet wbrew woli matki", "dajcie mu umrzeć".
  ------------

  Zamiast ratować, lepiej zabić? To nieludzkie...

  Czy 500 tys. PLN to tak dużo za życie człowieka? Popatrzcie, ile zarabiają prezesi wrocławskich spółek miejskich (http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3935049,rafal-dutkiewicz-sypie-nagrodami-dla-prezesow-spolek-ponad-71-tys-zl-dla-prezesa-wroclawskiego-zoo,id,t.html; http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/910886,prawie-pol-miliona-rocznie-tak-sie-zarabia-w-miejskich-spolkach,id,t.html).zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  l (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  nieludzkie jest postepowanie rodzicow ktorzy zeby zaspokoic wlasne sumienie religijne skazali niewinne dziecko na wiele lat cierpienia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  termin porodu ok 10 września,

  rozsądny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

  a od kiedy lekarze wiedzieli o ułomności tego płodu ? Dlaczego nie podjęli wcześniej radykalnej i jedynej rozsądnej decyzji, nawet bez wiedzy i woli tej kobiety. Będzie tak jak z płodem "ratowanym"...rozwiń całość

  a od kiedy lekarze wiedzieli o ułomności tego płodu ? Dlaczego nie podjęli wcześniej radykalnej i jedynej rozsądnej decyzji, nawet bez wiedzy i woli tej kobiety. Będzie tak jak z płodem "ratowanym" przez sadystę Chazana, doprowadzą do urodzenia, poeksperymentują za niezłą kasę i dziecko umrze lub pożyje jako inwalida jakiś czas pod całodobową opieką matki. Zniszczą życie matki tego płodu.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lecz się debilu!!!

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  To matka i cała jej rodzina i znajomi walczą i zbierają kase. Żeby dziecko miało szansę żyć. Żyć normalnie. Ale takie głąby jak ty, które żyją według zasady "swojej d**** wszystko kupię", nigdy nie...rozwiń całość

  To matka i cała jej rodzina i znajomi walczą i zbierają kase. Żeby dziecko miało szansę żyć. Żyć normalnie. Ale takie głąby jak ty, które żyją według zasady "swojej d**** wszystko kupię", nigdy nie zrozumieją co to znaczy poświęcić się dla drugiego człowieka. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spokojnie mają już dwoje zdrowych dzieci

  opamiętajcie się (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  można śmiało przerwać tą ciążę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko natychmiastowa aborcja

  realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

  nie powinno się pozwalać lekarzom na tego rodzaju ćwiczenia i eksperymenty. To nigdy nie będzie normalny człowiek.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo