Kuba szykuje się na wizytę papieża Franciszka

  Kuba szykuje się na wizytę papieża Franciszka

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Raul Castro i papież Franciszek
  1/2
  przejdź do galerii

  Raul Castro i papież Franciszek ©Gregorio Borgia

  W sobotę rozpoczyna się dziewięciodniowa pielgrzymka papieża Franciszka do Ameryki Północnej. Po raz pierwszy podczas swojego pontyfikatu Argentyńczyk odwiedzi Kubę, a następnie USA. W Hawanie i innych kubańskich miastach trwają ostatnie przygotowania do wizyty papieża.
  Jak podaje BBC, w Hawanie na nowo wybrukowano ulice, zmodernizowano sygnalizację świetlną, a także przeprowadzono prace renowacyjne w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, w budynku Kapitolu oraz na lotnisku, na które w sobotę przyleci papież. Na Placu Rewolucji - symbolu kubańskiej stolicy, powstał już wielki ołtarz. W niedzielę Franciszek odprawi tu bowiem uroczystą mszę świętą.

  Kubańczycy odnawiają też inne miasta, które odwiedzi głowa Kościoła katolickiego.
  W Holguín, na wschodzie Kuby, odświeżono i ponownie pomalowano miejską katedrę. Pierwszą podróż Franciszka na wyspę będzie śledziło nawet tysiąc kubańskich i zagranicznych dziennikarzy - zaznacza BBC. Papież spędzi na Kubie cztery dni, a następnie uda się do Stanów Zjednoczonych. Odwiedzi tam wiernych w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Filadelfii.

  Wizyta papieża Franciszka do obu krajów ma charakter historyczny i symboliczny. Kuba i USA dopiero w tym roku zakończyły bowiem trwającą od 54 lat zimną wojnę. W kwietniu odbyło się pierwsze od pół wieku spotkanie liderów USA oraz Kuby. Barack Obama oraz Raul Castro spotkali się prywatnie na Szczycie Ameryk w Panamie, zapoczątkowując w ten sposób dialog pomiędzy oba państwami. Obama ogłosił wówczas, że usunie Kubę z listy krajów sponsorujących terroryzm. Kuba i USA ponownie otworzyły też swoje ambasady.

  Jak przypomina BBC, mediatorem w rozmowach pomiędzy kubańskimi i amerykańskimi władzami był właśnie papież Franciszek. Za pomoc podziękował mu już Raul Castro podczas swojej majowej wizyty w Watykanie. Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej wyrazili w czwartek nadzieję, że pielgrzymka Franciszka na Kubę doprowadzi do całkowitego zniesienia embargo, które 54 lata temu USA nałożyło na wyspę, oraz przyczyni się do większej wolności i przestrzegania praw człowieka w kraju.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kuba szykuje się za wasala

  Qwazol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Tylko patrzeć jak Kuba podpisze cyrograf z Watykanem i tym samym stanie tak jak nasz kraj wasalem watykanu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  nic o tym nie wiem, ale wstawię więcej pyrów na obiad jak ma przyjść niespodziewany gość.

  PS. tytuł z serii nagłówków nie do ogarnięcia. Brzmi jakby pan papież miał odwiedzić jakieś chore dziecko...rozwiń całość

  nic o tym nie wiem, ale wstawię więcej pyrów na obiad jak ma przyjść niespodziewany gość.

  PS. tytuł z serii nagłówków nie do ogarnięcia. Brzmi jakby pan papież miał odwiedzić jakieś chore dziecko o imieniu Kuba.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gość

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  i się podmyj...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo