Kuba: Fidel Castro żąda od USA wielomilionowego...

  Kuba: Fidel Castro żąda od USA wielomilionowego odszkodowania za embargo [VIDEO]

  Sylwia Arlak (AIP)/RUPTLY/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Fidal Castro z Nicolasem Maduro i Evo Moralesem
  1/2
  przejdź do galerii

  Fidal Castro z Nicolasem Maduro i Evo Moralesem ©Ivan Maldonado

  Były dyktator Kuby Fidel Castro w opublikowanym w czwartek artykule pisze, że Stany Zjednoczone są winne Kubie milionowe odszkodowanie z uwagi na szkody jakie wyrządziło Hawanie amerykańskie embargo gospodarcze - informuje agencja AFP. ZOBACZ VIDEO.

  RUPTLY/X-News

  Artykuł ukazał się w lokalnych mediach w dniu 89 urodzin Castro i w przeddzień wizyty na Kubie szefa dyplomacji USA Johna Kerry'ego. Podczas historycznego spotkania, politycy ponownie otworzą ambasadę USA.


  Embargo, które Stany Zjednoczone nałożyły na komunistyczną Kubę w 1962 roku, trzy lata po przejęciu władzy przez Castro, pomimo ocieplenia stosunków między krajami, wciąż obowiązuje.

  - Za wyrządzone szkody należy się nam od USA odpowiednie zadośćuczynienie. Nasz kraj wyjaśnił już na forum ONZ przytaczając w wielu wystąpieniach dane i argumenty dotyczące szkód, jakie wyrządziło kubańskiej gospodarce amerykańskie embargo gospodarcze - napisał Castro.

  - Po II wojnie światowej i zrzuceniu bomby atomowej na Japonię, USA stały się nagle krajem najbogatszym i najlepiej uzbrojonym. Nie mają sobie równych w świecie zniszczonym, świecie zabitych, rannych i głodnych - dodał.

  W Kongresie stopniowo rośnie poparcie dla zniesienia embarga na handel z Kubą. Doskonale zdają sobie sprawę, że w przeciwnym wypadku amerykańskie firmy stracą możliwość inwestowania na Kubie.

  W kwietniu odbyło się historyczne, pierwsze od 50 lat spotkanie liderów USA oraz Kuby. Barack Obama oraz Raul Castro spotkali się prywatnie na Szczycie Ameryk w Panamie, zapoczątkowując w ten sposób dialog pomiędzy oba państwami. Obama ogłosił wówczas, że usunie Kubę z listy krajów sponsorujących terroryzm.

  Zerwanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy USA i Kubą nastąpiło ponad pół wieku temu po rewolucji komunistycznej na Kubie i obaleniu brutalnej dyktatury Fulgencio Batisty. Barack Obama chciał przejść do historii jako ten prezydent Stanów Zjednoczonych, który przerwał trwający pół wieku impas we wzajemnych relacjach.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo