Tłusty Czwartek bez pączków? Nie! Niektórzy nawet twierdzą, że nie spróbowanie tego dnia pączka przynosi pecha. Jak wybrać tego, który ma najmniej kalorii? Żeby później nie musieć katować się na siłowni albo katować się wyrzutami sumienia?

- Jeden pączek ma ok. 300 kalorii - nie pozostawia złudzeń Justyna Mizera, dietetyk sportowy, autorka bloga www.zMizerami.pl. - Jeżeli chcemy zjeść dietetyczne pączki, to najlepiej wybrać te upieczone - dodaje.

Czyli trzeba samemu upiec, a nie usmażyć pączki, albo szukać w pączkarniach czy piekarniach pączków pieczonych, a nie smażonych. Kupić upieczone pączki może być jednak bardzo trudno, bo w znakomitej większości sklepów są pączki smażone, zresztą tradycja każe smażyć pączki, a nie piec.

- Jeżeli natomiast wolimy tradycyjne pączki, to najmniej kaloryczne będą te z konfiturą różaną, posypane cukrem pudrem. Zdecydowanie więcej kalorii będzie miał pączek z czekoladą i lukrem - mówi Justyna Mizera.

Przepis na pączki Fit: Zdrowe pączki, mniej kaloryczne niż zwykłe. Sprawdź jak upiec pączki fit

A w pączkarniach kuszą wymyślnymi nadzieniami - spotkaliśmy się np. z nadzieniem z cukierków kukułek, z rafaello, z nutellą, ze słonym karmelem, z bitą śmietaną. Takie pączki na pewno nie mają 300 kalorii, a znacznie więcej. Jeśli więc chcemy sobie pofolgować zgodnie z tradycją, to zostaje tylko pączek z różą, bez lukru.

Żeby spalić jednego pączka, powinniśmy przez co najmniej 30 minut truchtać lub 40 minut jeździć na rowerze.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: