Które kraje na świecie wprowadziły stan wyjątkowy, a które nie? Jak radzą sobie z epidemią?

Daria Więcławek
Stan wyjątkowy - czym jest? Czy w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy go wprowadzić? Które kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego?
Stan wyjątkowy - czym jest? Czy w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy go wprowadzić? Które kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego? 123rf
Które kraje wprowadziły stan zagrożenia wyjątkowego? W Unii Europejskiej zdecydowała się na to tylko część krajów. To posunięcie może, ale nie musi być pomocne w walce z koronawirusem. Czy kraje, które wprowadziły stan wyjątkowy lepiej radzą sobie z koronawirusem?

Czym jest stan wyjątkowy? Co oznacza dla obywateli?

Stan wyjątkowy to stan nadzwyczajny państwa, który wprowadzany jest wyłącznie w sytuacjach krytycznych. W Polsce są to zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Można wprowadzić go tylko wtedy, gdy sytuacji nie można opanować za pomocą metod określonych w konstytucji.
Według ustawy o stanie wyjątkowym, w czasie jego trwania, państwo może (lecz NIE MUSI) ograniczyć pewne wolności oraz prawa człowieka i obywatela, w tym prawa do:

  • organizowania i przeprowadzania zgromadzeń,
  • organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz imprez artystycznych i rozrywkowych,
  • organizowania strajków przez pracowników, rolników i studentów,
  • tworzenia i działalności w ramach stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, organizacji pracodawców, ruchów obywatelskich oraz innych dobrowolnych zrzeszeń i fundacji

W czasie stanu wyjątkowego mogą być wprowadzone nakazy lub zakazy przebywania lub opuszczania w ustalonym czasie oznaczonych miejsc, cenzura prewencyjna, kontrola listów, przesyłek i rozmów telefonicznych, a także reglamentacja towarów konsumpcyjnych.

Jakie kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego? (2.04.2020)

Interpretacja czym jest stan wyjątkowy, różni się od przepisów prawnych w danym kraju, jednak zawsze zakłada możliwość zawieszenia pewnych praw i wolności obywatelskich. Łatwo go pomylić np. ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem klęski żywiołowej. Obrońcy praw człowieka ostrzegają też, że stan wyjątkowy w krajach podatnych na kryzysy demokratyczne, może doprowadzić do wprowadzenia rządów autorytarnych - organizacje takie jak Human Rights Watch przyglądają się obecnie takim krajom jak Węgry czy Kambodża.

Wśród krajów, które wprowadziły stan wyjątkowy, znajdują się Węgry, Włochy, Hiszpania, Słowacja, Czechy i Stany Zjednoczone. Polska i Francja wprowadziły stan zagrożenia epidemicznego. Kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania i Korea Południowa postawiły na zaostrzenie konkretnych przepisów.

Przejdź do galerii, aby zobaczyć, jak poszczególne kraje radzą sobie z epidemią:

Stan wyjątkowy - czym jest? Czy w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy go wprowadzić? Które kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego?

Które kraje na świecie wprowadziły stan wyjątkowy, a które n...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Które kraje na świecie wprowadziły stan wyjątkowy, a które nie? Jak radzą sobie z epidemią? - Gazeta Pomorska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gość2 minuty temu

ok, nie jestem obywatelem rzeszowa od ponad 25 lat, teraz schiller pk il usa, ale czytam wasze komentarze,bo mam rodzine u was , I lak zwykle polska paranoja, kto na tym zyska ,ktora partia jest lepsza,czy to jest naganianie ,bo ktos chce arobic na,maseczkach. praaaaaaaawda,dobre tipo jest taka ze tydzien temy w usa bylo 200 dziennie odejsc,teraz jest ponad 1000,wiec uzywanie czegokolwiek,maseczek,jesli moze pomoc,to dlaczego nie ,mamy rodziny,dzieci,i jesli moze to pomoc to powinno obowiazkowac wszystkich,niewazne ktora partie ,wyznaja,
G
Gość

ok, nie jestem obywatelem rzeszowa od ponad 25 lat, teraz schiller pk il usa, ale czytam wasze komentarze,bo mam rodzine u was , I lak zwykle polska paranoja, kto na tym zyska ,ktora partia jest lepsza,czy to jest naganianie ,bo ktos chce arobic na,maseczkach. praaaaaaaawda,dobre tipo jest taka ze tydzien temy w usa bylo 200 odejsc,teraz jest ponad 1000,wiec uzywanie czegokolwiek,maseczek,jesli moze pomoc,to dlaczego nie ,mamy rodziny,dzieci,i jesli moze to pomoc to powinno obowiazkowac wszystkich,niewazne ktora partie ,wyznaja,

G
Gość

Cieszę się, że autorka wyeksponowała fakt obowiązywania w poszczególnych państwach odmiennych regulacje, które dotyczą stanu wyjątkowego. Niestety często w publicystyce to zagadnienie jest pomijane. Nie chodzi mi tu oczywiście o ocenę, jakie potencjalne skutki może nieść za sobą wprowadzenie stanu wyjątkowego w danym państwie, gdyż są to jedynie spekulacje czysto polityczne.

adwokat dr Piotr Sobański

Uniwersytet Zielonogórski

Wróć na i.pl Portal i.pl