Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest uprawniony do otrzymania pieniędzy w wysokości 30 tysięcy złotych od ZUS? A kogo dotyczą środki z OFE?

llured
Bez względu na formę zatrudnienia, każdy, kto płacił składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i nie przeszedł jeszcze na emeryturę, przekazuje swoim najbliższym prawo do zgromadzonych środków w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Warto zorientować się, jak odzyskać te środki oraz dla kogo przewidziana jest średnia wypłata w wysokości 30 tys. złotych. Zobacz dalej! >>>
Bez względu na formę zatrudnienia, każdy, kto płacił składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i nie przeszedł jeszcze na emeryturę, przekazuje swoim najbliższym prawo do zgromadzonych środków w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Warto zorientować się, jak odzyskać te środki oraz dla kogo przewidziana jest średnia wypłata w wysokości 30 tys. złotych. Zobacz dalej! >>>Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, każda osoba, która opłacała składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i nie zdążyła przejść na emeryturę, pozostawia swoim bliskim prawo do zebranych przez siebie pieniędzy w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Warto dowiedzieć się, jak odzyskać te środki i dla kogo przewidziana jest średnia wypłata w wysokości 30 tys. złotych.

Procedura dziedziczenia pieniędzy z OFE

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy zmarły posiadał konto w OFE oraz subkonto w ZUS. Wizyta w najbliższej placówce ZUS po udzielenie informacji jest kluczowa. Po potwierdzeniu tych danych należy zgłosić śmierć ubezpieczonego, co rozpocznie procedurę dziedziczenia zebranych środków.

Termin wypłaty i opodatkowanie

Pieniądze z OFE po zmarłym powinny być wypłacone w ciągu trzech miesięcy, jednak nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca od dopełnienia formalności. Zgodnie z informacjami od ZUS, przeciętna wypłata wynosi 29 tys. złotych, ale warto mieć na uwadze, że ta kwota podlega opodatkowaniu.

OFE - Kluczowe informacje o Otwartym Funduszu Emerytalnym

Powstanie i cel OFE

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny, to prywatna instytucja stworzona w 1999 roku w ramach reformy systemu emerytalnego. Jego celem jest gromadzenie środków przeznaczonych na wypłatę świadczeń emerytalnych.

Nie przegap!

Indywidualne konto i subkonto w ZUS

Każdy ubezpieczony w ZUS posiada indywidualne konto, na którym znajduje się subkonto, zwane II filarem. To miejsce dla osób będących członkami OFE lub urodzonymi po 31 grudnia 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE.

Decyzje dotyczące składki

Ubezpieczony może decydować, gdzie trafiają jego składki emerytalne. Członkostwo w OFE nie jest obowiązkowe, ale osoby wchodzące na rynek pracy mają 4 miesiące na podjęcie decyzji. Brak decyzji skutkuje zapisaniem części składki na subkoncie w ZUS.

ZUS w liczbach: Wzrost wypłat w porównaniu z poprzednimi latami

Statystyki ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wypłacił w ten sposób łącznie 796,5 mln złotych. To o 56 mln złotych więcej niż rok wcześniej i około 300 mln złotych więcej niż w 2020 roku.

Podział środków

Podział środków należnych z OFE po śmierci bliskiej osoby SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska