Księgowi z optymizmem czekają na poprawę sytuacji zawodowej

MAJA PIOTROWSKA AIP
Andrzej Banas
Ponad 72,5 proc. finansistów uważa, że w czasie najbliższych dwunasty miesięcy poprawi się ich sytuacja zawodowa – wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez Michael Page. Eksperci twierdzą, że ten optymizm wynika z korzystnych tendencji w gospodarce.

Polscy specjaliści zajmujący się księgowością patrzą w przyszłość z optymizmem – tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez Michael Page. Ponad 72,5% ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Tym samym polscy finansiści zajęli 2. miejsce, zaraz po niemieckich (75,4%), a przy tym wyprzedzają kandydatów z Wielkiej Brytanii (65,7%), Francji (50,8%), Hiszpanii (31,5%) i Włoch (25,3%).

– Niska stopa bezrobocia oraz duża ilość ofert zatrudnienia zdecydowanie pozytywnie wpływa na optymizm i pozycję kandydatów na polskim rynku pracy, co dotyczy już bardzo wielu sektorów gospodarki. Taki nastrój powinien utrzymać się przez najbliższe miesiące. Nawet pomimo najnowszych danych GUS, wg których w drugim kwartale tego roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce minimalnie wyhamowało z 4% do 3,9%. Co można nazwać drobną i naturalną korektą – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page.

Blisko 52% ankietowanych w Polsce finansistów przewiduje poprawę ich sytuacji finansowej w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Największymi optymistami w tym aspekcie są Francuzi – ponad 57% tamtejszych finansistów spodziewa się podwyżki. Najmniej optymistycznie w przyszłość patrzą mieszkańcy Hiszpanii – 42,3%, Włoch – 26,4%.

Co motywuje polskich finansistów do zmiany pracy? Ponad połowa z nich (57,1%) robi to, ponieważ chce wykorzystywać i rozwijać swoje umiejętności. To najczęściej podawany powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia. Podobnie wskazywali także kandydaci z Niemiec (40%), Włoch (38,2%), a także Wielkiej Brytanii (32,4%). W przypadku Francji (42,1%) i Hiszpanii (55,6%) głównym powodem szukania nowej pracy wśród tych specjalistów było bezrobocie.

Co ważne, ponad połowa (53,8%) finansistów w Polsce uważa, że znajdzie następną pracę w czasie krótszym niż trzy miesiące. Wyższy wskaźnik dla tego indeksu jest tylko w Wielkiej Brytanii – 73,5% i we Francji – 66,1%. Z kolei w Niemczech wynosi on 42,1%, a w Hiszpanii 40,8%. We Włoszech natomiast oscyluje on na poziomie 23,1%.

Wyniki tych wskaźników ciekawie odzwierciedlają nastroje gospodarcze w danym kraju. Polska jest aktualnie w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego co generalnie przekłada się na pozytywne deklaracje ankietowanych w różnych aspektach rynku pracy – takich jak wynagrodzenie czy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy – podkreśla Piotr Dziedzic. Przy czym należy pamiętać, że niektóre z wymienionych w badaniu krajów mają znacznie większą gospodarkę od Polski, co nawet pomimo czasowego spowolnienia w odczuciu kandydatów nie wpływa drastycznie na ich negatywne opinie – dodaje.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie