Książka bieszczadzkich leśników robi furorę. Marcin Scelina i Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród promują Bieszczady [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Maciej Pietrzyk (wydawnictwo Znak)
"Zanim wyjedziesz w Bieszczady" - to tytuł książki z opowieściami Marcina Sceliny i Kazimierza Nóżki. Jej głównym bohaterem są leśne Bieszczady, a słynni już w całej Polsce leśniczowie z Nadleśnictwa Baligród doskonale je promują.

- Nie jest to przewodnik turystyczny ani żaden poradnik, nie jest to książka skierowana do leśników czy znawców przyrody. To opowieść dla zwykłych ludzi o szarym bieszczadzkim życiu równie "szarych ludzi", jak nazywają siebie dwaj znakomici leśnicy, którzy w treści ujawniają wiele szczegółów swej pracy zawodowej i społecznej, mówią o przeszłości i współczesności, głównie w odniesieniu do lasów - opisuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Książka ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Znak.

Narrator i współautor, Maciej Kozłowski, stara się poznać współczesne Bieszczady poprzez pryzmat dawnego i obecnego życia w tych górach. W dużej mierze są to rozmowy z pozostałymi dwoma autorami - Kazimierzem Nóżką i Marcinem Sceliną.

- Jest też o współczesnych mediach, bo książka wiele mówi o medialnym fenomenie profilu Nadleśnictwa Baligród na FB. Autorzy pokazują, że tylko prostota i autentyczność przekazu są w stanie budować szacunek i zaufanie społeczne we współczesnym, zdominowanych przez sztuczność świecie - dodaje Edward Marszałek.

Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina promując książkę, opowiadają o bieszczadzkich lasach

- Za nami są spotkania autorskie w Sanoku, Lesku, Czarnej, Rzeszowie, Krakowie i Katowicach oraz nagrania radiowe w RMF Classic, TOK FM, Radio Rzeszów, Radio Kraków oraz kilka publikacji w regionalnych i krajowych dziennikach – relacjonuje Marcin Scelina. -

Przyjęli też zaproszenie do stolicy. We wtorek rano gościli w studio DD TVN. - Przed nami kilka wystąpień w telewizji i innych mediach - dodaje Marcin Scelina.

W drugiej połowie października odbędą się spotkania w Krośnie, Brzozowie oraz bardziej kameralne w małych bieszczadzkich bibliotekach, jak na przykład w Woli Matiaszowej.

- Wydawca rozpatruje również zaproszenia od dużych miast w Polsce, ale na razie prosiliśmy, by trochę przystopować, byśmy mieli czas popracować i pomieszkać z rodzinami w naszych domach – mówi leśniczy Kazimierz Nóżka. - Książka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, podczas spotkań z nami bardzo często brakuje nawet miejsc stojących. Sami jesteśmy zaskoczeni jak duże jest zainteresowanie.

Średnio na spotkanie przychodzi 50-150 osób. Najtrudniej było w Lesku, gdzie po prostu dla wielu brakło miejsca.

Leśnicy z Baligrodu wielokrotnie gościli także na łamach Nowin, opowiadając o swoich spotkaniach ze zwierzętami czy leśnych ciekawostkach. Obaj byli też bohaterami reportaży, które ukazały się na naszych łamach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl