Ksiądz Marian Grzanka nie żyje

  Ksiądz Marian Grzanka nie żyje

  Łukasz Winczura

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  W Nowy Rok zmarł na plebanii w Mościcach ks. prałat Marian Grzanka - emerytowany proboszcz miejscowej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Przeżył 75 lat.
  Ks. mgr lic. Marian Grzanka pochodził ze Zdziarzca koło Czarnej Tarnowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Karola Pękali w 1958 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Piwniczna, Pilzno i Brzesko. W 1970 roku bp Jerzy Ablewicz mianował go administratorem, a po ośmiu latach pierwszym proboszczem, parafii w Niedomicach. W czasach jego duszpasterzowania w Niedomicach powstał między innymi nowy kościół oraz plebania.

  W 1991 roku bp Józef Życiński mianował ks. Mariana Grzankę proboszczem parafii w Mościcach. Duszpasterstwo objął po dwóch wielkich kapłanach, którzy tworzyli klimat Kościoła w cieniu Azotów
  - ks. Stanisława Indyka oraz ks. Jana Reca.

  W parafii NMP Królowej Polski pracował do 2004 roku. W tym okresie dokończył remont kościoła oraz wybudował nową plebanię. Przez wiele lat pełnił obowiązki diecezjalnego duszpasterza robotników.

  Z jego inicjatywy obradowały w Tarnowie Komisje Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy, którym przewodził metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Ks. Marian Grzanka w 1996 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

  Wprowadzenie ciała zmarłego kapłana do kościoła w Mościcach odbędzie się pojutrze, w środę, o godz. 14. Nazajutrz, o godz. 13, zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której nastąpi złożenie ciała na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Mościcach w grobowcu, w którym spoczywają jego poprzednicy.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo