Ks. Sowa: Wizyta Cyryla I otwiera Benedyktowi XVI drogę do wizyty w Moskwie

Barbara Dziedzic, Ewelina Nowakowska
Fot. Minika Bajkowska
Kondycja stosunków w jakiej obecnie znajdują się Polska i Rosja pozostaje nadal wielostronna. Stosunki te mają swoje konsekwencje w życiu społecznym i politycznym. Wizyta Cyryla I nawiązywała do przesłania duchowego, religijnego. To jest bardzo ważny aspekt, bowiem wielu Polaków i Rosjan uzmysłowiło sobie, że przecież nasza religia to chrześcijaństwo, odwołujące się do tej samej ewangelii - mówi ks. Kazimierz Sowa w rozmowie z "Polską"

Kondycja stosunków w jakiej obecnie znajdują się Polska i Rosja pozostaje nadal wielostronna. Stosunki te mają swoje konsekwencje w życiu społecznym i politycznym. Wizyta Cyryla I nawiązywała do przesłania duchowego, religijnego. To jest bardzo ważny aspekt, bowiem wielu Polaków i Rosja uzmysłowiło sobie, że przecież nasza religia to chrześcijaństwo, odwołujące się do tej samej ewangelii.

W rosyjskich komentarzach można wyczytać, iż ze zdziwieniem Rosjanie przyglądali się wizycie Cyryla I w Polsce oraz to, jak został godnie przyjęty. Jedna gazeta użyła sformułowania, że został przywitany ceremoniałem prezydenckim. Wizyta Cyryla I znacząco wpłynie na poprawę wizerunku Polski w Rosji. Uważam, że odsunięte zostaną też brednie dotyczące kwestii, iż dokument mówiący o pojednaniu polsko- rosyjskim został przygotowany na Kremlu oraz brednie mówiące o tym, że Rosja chce sobie Polskę podporządkować.

Podczas wizyty doszło do zaprezentowania dwóch bardzo wymownych gestów. Patriarcha Cyryl odważnie przyznał, że Katyń był wielką zbrodnią oraz udał się pod pomnik ofiary systemu komunistycznego, którą był ksiądz Popiełuszko.

Wizyta Cyryla I otwiera Benedyktowi XVI drogę do wizyty w Moskwie. Aleksy II nie był nastawiony pozytywnie do katolicyzmu. Patriarcha ten widział w katolicyzmie raczej wroga niż sprzymierzeńca. Cyryl I jest zupełnie innym patriarchą. Myślę, że wizyty papieża i patriarchy może dojść w niedługim czasie nawet na moskiewskim gruncie. Problem napięcia katolicko-prawosławnego jest coraz mniej artykułowany i podkreślany zwłaszcza przez stronę prawosławną. To jest problem czasem widziany w Moskwie, natomiast jak wyjedzie się poza stolicę, np. na Ural, Syberię- jest minimalizowany - komentuje ks. Sowa

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
STOWARZYSZENIE PRZYJAŹNI POLSKO - ROSYJSKIEJ OБЩECTBO ПOЛЬCКO - РOCCИЙCКOЙ ДPУЖБЫ
ZARZĄD GŁÓWNY

00-521 Warszawa, ul. Hoża 25 m. 13, telefon: 22-6215571, 6293606
Adres pocztowy: 00-956 Warszawa 10, skrytka pocztowa 15
h******www.sppr.org.pl e-mail: [email protected]
Konto bankowe: PKO BP SA Odział 10 w Warszawie, nr 67 1020 1013 0000 0802 0218 8076

RADUJMY SIĘ I POPIERAJMY

Z wielką radością i nadzieją na lepszą przyszłość przyjęliśmy Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji, ogłoszone przez Kościół Prawosławny w Rosji i Kościół Katolicki w Polsce w dniu 17 sierpnia 2012 roku w Warszawie.
Przesłanie apeluje o pojednanie Polski i Rosji, Narodu Polskiego i Narodu Rosyjskiego, Polaków i Rosjan. Jego najwymowniejszym fragmentem jest wołanie, „aby każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku widział przyjaciela i brata”.
To dalekosiężne Przesłanie popieramy w całości i dołożymy wszelkich starań, aby popierali je wszyscy Polacy. Otwiera ono bowiem drogę do potrzebnego obu Narodom i Państwom porozumienia polsko-rosyjskiego, do obopólnie korzystnej wszechstronnej współpracy dwóch bliskich sobie i spokrewnionych Słowiańskich Narodów.
Przesłanie to ogłosiły Kościoły w czasie nasilania się w Polsce, Europie i Świecie działalności wrogiej obu naszym Narodom, zmierzającej do przeciwstawiania Polaków Rosjanom i Rosjan Polakom, niedopuszczenia do porozumienia polsko-rosyjskiego.
Rozumiemy to doskonale, że pojednanie, porozumienie i współdziałanie Polski i Rosji – obu cór jednej Matki-Słowiańszczyzny może wydatnie wzmocnić siłę moralnego, społecznego, gospodarczego i politycznego odrodzenia nie tylko Narodu Polskiego i Narodu Rosyjskiego, lecz Narodów całej Słowiańszczyzny, Europy i Świata, zagrożonych inwazją bezbożnego i antynarodowego globalizmu.
Przesłanie stawia przed Polską i Rosją wielką i odpowiedzialną misję chrześcijańskiego, słowiańskiego, europejskiego, światowego odrodzenia, przeciwstawienia się niszczącym działaniom naszych wspólnych wrogów, mających na celu unicestwianie naszych i innych Narodów.
Każdy Polak i każdy Rosjanin powinien zrozumieć i docenić to wielkie, przełomowe, historyczne Przesłanie i poprzeć je z całego serca i umysłu.
Polska w sojuszu z Rosją i Rosja w sojuszu z Polską zwielokrotni swe siły do duchowego, materialnego, cywilizacyjnego rozwoju, który przyniesie wiekopomne korzyści Polakom i Rosjanom, całej Europie, jej Narodom i narodowym kulturom.
Niechaj Boskie i ludzkie siły, siły narodowe, państwowe i kościelne pomagają w realizacji tego szlachetnego Przesłania, zmierzającego do słowiańskiego porozumienia Polski i Rosji, Narodu Polskiego i Narodu Rosyjskiego, Polaków i Rosjan – przyjaciół i braci.

Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej
Polski Komitet Słowiański
Polska Wspólnota Narodowa

Barbara Krygier
Tadeusz Sikorski
Bolesław Tejkowski

Warszawa, 19 sierpnia 2012 roku
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Ks. Sowa: Wizyta Cyryla I otwiera Benedyktowi XVI drogę do wizyty w Moskwie
w
waldi
idz pan Walterowi buty czyścic,a nie wypowiadaj się POpaprancu na temat teologii
Dodaj ogłoszenie