Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Adam Boniecki otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Jeśli ks. Boniecki przyjedzie na UŁ - w obecnej sytuacji - nie opowie dziennikarzom, czy cieszy się z tytułu, bo ma zakaz
Jeśli ks. Boniecki przyjedzie na UŁ - w obecnej sytuacji - nie opowie dziennikarzom, czy cieszy się z tytułu, bo ma zakaz Andrzej Banaś
Uniwersytet Łódzki proceduje przyznanie doktoratu honorowego ks. Adamowi Bonieckiemu. Duchowny ma zakaz wypowiadania się w mediach, ponowiony w sobotę przez jego zakon

Uniwersytet Łódzki proceduje przyznanie księdzu Adamowi Bonieckiemu tytułu doktora honoris causa tej uczelni. W listopadzie senatorzy UŁ przegłosowali zgodę na wystąpienie do trójki naukowców o ocenę tej kandydatury. Zbiegło się to w czasie z kłopotami ks. Bonieckiego, któremu w ostatnią sobotę przełożony z zakonu Marianów zakazał wypowiadania się w mediach (poza „Tygodnikiem Powszechnym” – ks. Boniecki jest jego redaktorem seniorem). To drugi taki zakaz dla duchownego. Pierwszy został uchylony, ale wypowiedzi księdza związane m.in. z samospaleniem Piotra S. w Warszawie, spowodowały ponowienie sankcji wobec duchownego.

Uchwała dzień przed głośną homilią

Uchwała senatu UŁ została przegłosowana 13 listopada, czyli dzień przed pogrzebem Piotra S. w Krakowie, który zmarł w wyniku podpalenia się przed Pałacem Kultury i Nauki, co było aktem sprzeciwu – w jego ocenie – wobec łamania zasad demokracji w Polsce przez rząd. W czasie pogrzebu ks. Boniecki zabrał głos, odebrany przez przełożonego jako powodujący dezorientację wśród wiernych w temacie moralnej oceny samobójstwa.

– „Powiedzieli mi: z samobójcy robisz świętego. Nie jestem od ogłaszania świętych. Pytam, kim jestem, żeby osądzać tak dramatyczny czyn bliźniego” – mówił m.in., wygłaszając pogrzebową homilię, ks. Boniecki.

Ks. Bonieckiego chcą uhonorować filolodzy

Uchwała z listopadowego posiedzenia senatorów UŁ dotyczy „wyrażenia zgody na wystąpienie do recenzentów z prośbą o sporządzenie pisemnych recenzji zawierających ocenę kandydatury Księdza Adama Bonieckiego w związku z postępowaniem w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa UŁ”.

Kandydata będą oceniać trzej naukowcy: prof. Maria Libiszowska-Żółtkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, ks. prof. Andrzej Perzyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Grażyna Habrajska z UŁ.

Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ, informuje, że procedurę przyznania honorowego doktoratu ks. Bonieckiemu wszczął Wydział Filologiczny uczelni. – 30 czerwca podjął on stosowną uchwałę. Teraz trwa procedura, która polega na uzyskaniu recenzji. Po uzyskaniu recenzji Senat podejmuje uchwałę o nadaniu doktoratu – wyjaśnia Śpiechowicz. Na tym etapie procedury nie może informować o uzasadnieniu uhonorowania ks. Bonieckiego. Robi się to dopiero po przebyciu całej procedury.

Kontrowersje z Thatcher, Eco na 70-lecie

Ostatnie autorytety, które przyjęły honorowy tytuł UŁ (w 2017 r.) to prof. Krzysztof Pomian, filozof i historyk, oraz Dieter Schenk, literat i kryminolog, badający niemieckie zbrodnie na Polakach w czasie II wojny światowej. W ostatnich latach duże kontrowersje na UŁ wywołało przyznanie tytułu Margaret Thatcher (2009). Część środowisk lewicowych przypominała, że w czasie swoich rządów brytyjska premier wycofała darmowe mleko ze szkół. Przeciwnicy honorowania Thatcher (nie przyjechała na uroczystość, bo złamała rękę, ale delegacja UŁ poleciała do niej) wypominali byłej premier także ciepłe uczucia, którymi darzyła Augusto Pinocheta, dyktatora Chile. Za to z powszechnym uznaniem spotkało się uhonorowanie pisarza i filozofa Umberto Eco – jego przyjazd do Łodzi uświetnił 70-lecie UŁ.

Tytuły h.c. UŁ z XXI w.

Poniżej wymieniamy osoby obdarzone tym tytułem w XXI wieku.
2017 r. – Krzysztof Pomian, Dieter Schenk.
2015 r. – Antal Visegrady, Umberto Eco.
2014 r. – Jean Pierre Majoral.
2012 r. – Krzysztof Zanussi, Robin Hudson, Amos Oz, Remi Langevin, Maciej Zieliński, Aaron Ciechanover.
2011 r. – John Searle, Tadeusz M. Krygowski, Pieter H. Pellenbarg.
2010 r. – Jose Manuel Durao Barroso, Bogumił Brzeziński, Rudolph Giuliani.
2009 r. – Władysław Bartoszewski, Margaret Thatcher, Heinz Heimgartner.
2007 r. – Janusz Sławiński, Tadeusz Wyrwa.
2006 r. – Robert S. Kaplan, Romuald M. Skowroński.
2005 r. – Władysław Welfe, Jan Mujżel, Timothy R. Oke.
2004 r. – David Smallbone.
2003 r. – Ronald Langacker, Denis Sinou.
2002 r. – Hubert Hamaekers, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek.
2001 r. – Józef Matuszewski, Andrzej Walicki.
Pierwszych trzech doktorów honorowych UŁ doczekał się w 1949 r. Byli nimi Frederic J. Joliot Curie, Julian Tuwim oraz
Alfred Schmidt-Respinger. Czwartym został Tadeusz Kotarbiński (1949).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki