Krzysztof Krystowski: PZL-Świdnik zgłasza chęć uczestniczenia w modernizacji śmigłowców służących w polskiej armii

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
ADAM WOJNAR/GAZETA KRAKOWSKA
- Mamy umiejętności modernizacji śmigłowców W-3 Sokół. Wszystkie prace byłyby wykonywane w Świdniku - mówi wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik.

To odpowiedź polskiego producenta śmigłowców na zapowiedzi MON, który ustami wiceministra Wojciecha Skurkiewicza zapowiedział wydłużenie eksploatacji śmigłowców wojskowych, w tym maszyn W-3 Sokół produkowanych przez PZL-Świdnik, znajdujących się na wyposażeniu polskiej armii.

Krzysztof Krystowski wymienia przy okazji atuty zakładu w Świdniku, które są - jego zdaniem - niebagatelne, a mogą ułatwić współpracę z armią przy ewentualnej modernizacji śmigłowców. Chodzi o bliskość zakładów, o dobre kontakty pomiędzy firmą a polską armią.

- Zawsze możemy wspierać wojsko w takim zakresie, w jakim nasz partner będzie potrzebował. To niewątpliwy komfort dla obu stron - przypomina Krzysztof Krystowski.

Istotną sprawą jest fakt, że firma ze Świdnika prowadzi zaawansowane prace nad wprowadzeniem nowych łopat wirnika głównego. Chodzi o nowe łopaty kompozytowe, które podniosą parametry użytkowe śmigłowców. - Dadzą one dodatkowe 300 kilogramów ładunku, które będzie mógł przewozić śmigłowiec ale także spowodują, że maszyna znacznie lepiej będzie zachowywać się w najtrudniejszych warunkach - podsumowuje wiceszef Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik.

Krystowski ma na myśli wysokie temperatury a także duże wysokości. To, zdaniem naszego rozmówcy, jest oczekiwane przez pilotów maszyn użytkowanych przez polską armię.

W-3A Sokół to średni dwusilnikowy śmigłowiec o maksymalnej masie startowej 6400 kg przeznaczony do transportu maks. 14 osób oraz ładunku. Podstawą jego zespołu napędowego są dwa silniki turbinowe PZL-10W, każdy o mocy startowej 662 kW. Sokół to wielozadaniowa platforma zdolna do realizacji różnego rodzaju zadań, między innymi związanych z utrzymywaniem porządku publicznego, transportem pasażerów i wojska, ratownictwem medycznym, a także do prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych i związanych z gaszeniem pożarów. W PZL-Świdnik wyprodukowano do tej pory ponad 180 śmigłowców Sokół, które są wykorzystywane m.in. w takich krajach jak Czechy, Hiszpania, Niemcy, Filipiny, Uganda czy Korea Południowa.

W polskim wojsku służy kilkadziesiąt śmigłowców W-3 Sokół. Według planów W-3 mają pozostać na uzbrojeniu do 2026 r.

Skurkiewicz poinformował w trakcie majowego wystąpienia w Sejmie, że na plan modernizacji technicznej do roku 2022 ujęto łączne nakłady w wysokości 4,7 mld zł.

W armii służy prawie 70 Sokołów, ponad 20 SW-4 i ponad 60 MI2.

Obejrzyj wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl