Kryzys na granicy trwa. Mobilizacja straży leśnej i kolejki tirów w Koroszczynie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Czy dziennikarze będą mogli wrócić na polsko-białoruską granicę? Taką możliwość zakłada rządowy projekt ustawy o ochronie granicy. Na razie jednak problemy mają kierowcy ciężarówek jadących na wschód. Wczoraj po południu w kolejce do przejścia w Koroszczynie stało 350 tirów.

W nocy z wtorku na środę (17.11) Sejm zajmował się rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Miałby on zapewnić skuteczność działań polskich służb w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. W projekcie znalazły się zapisy dotyczące zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, który mógłby być wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Rozwiązanie to ma nie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Podczas sejmowej debaty wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik przekonywał, że media muszą relacjonować sytuacje na granicy w sposób uporządkowany.

Podobnie uważa prezydent Andrzej Duda. – Jestem zainteresowany tym, żeby dziennikarze mieli dostęp do granicy, ale w taki sposób, żeby nie przeszkadzali w jej strzeżeniu i podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków byli bezpieczni - powiedział wczoraj prezydent.

W związku z napiętą sytuacją na granicy Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski mają wspierać Straż Graniczną, policję i żołnierzy służących na granicy z Białorusią. - Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne tereny, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – tłumaczy Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

– Wspieramy żołnierzy od początku kryzysu i nadal jesteśmy do dyspozycji – mówi Kurierowi nadleśniczy Tomasz Bylina z Nadleśnictwa Biała Podlaska.

W ramach pomocy leśnicy przekazują służbom chroniącym granicę drewno do budowy tymczasowej infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach dla funkcjonariuszy.

– Zwiększamy też ilość patroli straży leśnej. Sprawdzamy, czy w naszych lasach nie ukrywają się cudzoziemcy – mówi nadleśniczy Tomasz Bylina. Ale jak zaznacza, na razie na terenie podległego mu nadleśnictwa jest spokojnie.

Kolejki tirów przed granicą

W związku z zamknięciem przejścia granicznego w Kuźnicy, część ciężarowego tranzytu na wschód przejęło przejście Koroszczyn-Kozłowicze. W środę rano Izba Administracji Skarbowej poinformowała, że przez dobę funkcjonariusze służby celno-skarbowej odprawili łącznie prawie 3,5 tys. ciężarówek na towarowych przejściach granicznych w województwie lubelskim. Z kolei z wczorajszych danych z godz. 13 wynika, że na przejściu w Koroszczynie od godz. 8 odprawiono 382 pojazdy. Natomiast w kolejce do granicy o godz. 13 stało 350 tirów.

– Szacunkowy czas oczekiwania to osiem godzin – mówi Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Po stronie białoruskiej na wjazd do Polski czekało natomiast 170 ciężarówek, które były już na terminalu w Kozłowiczach, a kolejne 420 aut czekało w kolejce.

Jak informuje Michał Deruś, w razie potrzeby na przejście w Koroszczynie kierowane są dodatkowe siły funkcjonariuszy. Wczoraj rano pracowało tam 28 osób.

– Ale samo zwiększenie obsady niewiele daje, ponieważ przejście ma określoną przepustowość – zauważa rzecznik IAS w Lublinie. I zapewnia, że ruch na polsko-białoruskiej granicy odbywa się bez większych problemów. – Nie notujemy żadnych przestojów w odbiorze i wypuszczaniu samochodów na stronę białoruską – dodaje Michał Deruś. Choć zaznacza, że sytuacja może się zmienić w okolicy najbliższego weekendu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl