Krystyna Pawłowicz krytykuje ustawę ministra Jarosława Gowina. Konstytucja Dla Nauki podzieliła PiS i środowisko akademickie

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Na Uniwersytecie Warszawskim trwa protest przeciwników reformy szkolnictwa wyższego przygotowanej przez resort Jarosława Gowina. Do grona krytyków projektu dołączają kolejni politycy PiS, ale ustawa wejdzie w życie, ponieważ ma poparcie prezesa Kaczyńskiego.

„Żądamy demokratycznych uniwersytetów” czy „Gowin precz” - to hasła z jakimi od wtorku protestuje na UW grupa studentów i wykładowców. Wspierają ich politycy opozycji. „Chcemy uniwersytetu, czyli dobra wspólnego - gwarantującego wolność nauki i dostęp do dobrej edukacji wyższej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Nie chcemy uczelnianej oligarchii - otwartej na partyjne wpływy, uzależniającej nas od politycznych zamówień władzy” - czytamy w manifeście na stronie naukaniepodlegla.pl.

W 11 punktach wypisali swoje postulaty, m.in. zwiększenie finansowania i autonamię uczelni czy sprzeciw wobec marginalizacji uczelni regionalnych.

- Konsultacje społeczne projektu ustawy były bardzo głębokie i trwały ponad dwa lata. Spośród tych wszystkich postulatów przytłaczająca większość jest realizowana w ustawie, więc jesteśmy trochę nimi zaskoczeni - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.

Zmiany krytykują też niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Nieoczekiwanie, nową ustawę o szkolnictwie wyższym ostro skrytykowała poseł Krystyna Pawłowicz. „40 lat wykładałam na UW, UKSW i uczelni regionalnej. Nie popieram reformy szkolnictwa wyższego w wersji 2.0 ministra J. Gowina! Liczę na głębokie zmiany w forsowanym projekcie, a właściwie na nowy projekt” - napisała na Twitterze. Jej głos nie jest odosobniony. Największym krytykiem zmian zaproponowanych przez wicepremiera Gowina jest przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, który w lutym w rozmowie z „Sieci” przekonywał m.in., że ustawa została „napisana za pieniądze przez jakąś zewnętrzną firmę”.

Krytycy ustawy w PiS nie zmienili o niej zdania po poprawkach (ponad 160), które wprowadziła sejmowa komisja, a nawet po jednoznacznej deklaracji Jarosława Kaczyńskiego. - Sprawa tej ustawy była i jest przedmiotem różnych kontrowersji, ale chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła - mówił prezes PiS pod koniec marca.

- Ustawa nie jest zagrożona, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości podtrzymuje dla niej swoje poparcie - podkreśla Piotr Müller, dodając, że w drugim czytaniu zostaną jeszcze zgłoszone drobne poprawki, które zaproponowali studenci.

Ustawa, która ma zostać przyjęta przez Sejm w przyszłym tygodniu. Zakłada ona m.in. powołanie nowego organu - rad uczelni (połowa rady mają stanowić trzy lub cztery osoby spoza uczelni); zniesienie obowiązku habilitacji czy możliwość tworzenia federacji uczelni . Przewidywane są podwyżki stypendiów dla doktorantów.

Choć sama ustawa dotyczy wąskiej grupy społecznej, ma duże znaczenie polityczne - gdyby jednak nie udało jej się uchwalić w kształcie forsowanym przez MNiSW pod dużym znakiem zapytania stanęłaby koalicja obozu władzy - Porozumienia Jarosława Gowina z PiS-em i Solidarną Polską.

Wiceminister Piotr Müller o założeniach reformy szkolnictwa wyższego [Rozmowa]

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kto zniosl ?
zaloze sie ze sroka.
q
qqlko
a nie qqladisco, cos ci do kielonka dosypali ?
M
Mariesz

I co teraz?

M
Mariesz

I co teraz?

M
Mariesz

Coś takiego to nie to czego się spodziewałem, na prawdę nie sądziłem że sprawy nabiorą takiego obrotu

G
Gość
W dniu 06.06.2018 o 20:57, komendant OSP napisał:

Idź do Hanki. Wystarczy, że na nią spojrzysz, a będziesz rzygał cały wieczór.

...może masz zeza i dlatego cię czyści...

R
Rafalska
A Beatę jak przerosło, że ze strachu spłynęła Dunajcem. Dobrze, że Mateuszek-kłamczuszek nie ogarnia tematu.
G
Głodny Gowin-zły Gowin!
a w ogóle to mnie przerosło...
C
Człowiek bez kręgosłupa !
Napisał ustawę - ale się nie cieszył. Ustawa jest dobra /według Gowina/ ale się nie cieszył, że jest dobra.
k
komendant OSP
W dniu 06.06.2018 o 14:57, Gość napisał:

Krycha, daj buzi, bo nie mogę zwymiotować.

Idź do Hanki. Wystarczy, że na nią spojrzysz, a będziesz rzygał cały wieczór.

q
qqladisco
Bierzmy przyklad z najlepszych. W Stanach najwyzszym stopniem naukowym jest doktor. Profesor to stanowisko, ktore tak jak kazde inne mozna stracic jezeli nadal sie nie pracuje wystarczajaco intensywnie i nie ma sie powanych osiagniec naukowych (popartych publikacjami w liczacych sie czasopismach naukowych) albo dydaktycznych. W Polsce w wiekszosci wypadkow profesura to poprostu wygodny stolek. Nie dziwie sie p. Pawlowicz, ze nie lubi projektu Gowina. Cytuje za wikipedia: "Publikowała artykuły prawne i publicystyczno-naukowe w „Rzeczpospolitej”, „Życiu Gospodarczym”[4][3]. Została także publicystką „Naszego Dziennika”, Radia Maryja (m.in. w ramach audycji Myśląc Ojczyzna[11]) i „Rzeczy Wspólnych”.
Z takim dorobkiem w Stanach, czy nawet po reformie Gowina w Polsce, pewnie by nawet doktoratu nie zrobila.
G
Gość

Krycha,daj buzi bo nie mogę zwymiotować.

B
Brzeszczot

A co na to wszystko studenci kabalistyki, marketingu i zarządzania, ufologii, europeistyki, astrologii, ochrony krajobrazu, wróżbiarstwa z różdżkarstwem i tym podobnych kierunków?

g
gosc
Ja jej nie znoszę i co mówi to powinno być wg mnie nieistotne.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Krystyna Pawłowicz krytykuje ustawę ministra Jarosława Gowina. Konstytucja Dla Nauki podzieliła PiS i środowisko akademickie
Wróć na i.pl Portal i.pl