Krynica: rekordowe 5 tysięcy gości rozmawiało o silnej Europie

Zbigniew Bartuś
- Nie da się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi podczas jednego wydarzenia, nawet tak wyjątkowego, jak nasze- mówi Berdychowski.
- Nie da się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi podczas jednego wydarzenia, nawet tak wyjątkowego, jak nasze- mówi Berdychowski. Sylwia Dąbrowa
Z Zygmuntem Berdychowskim, twórcą i spirytus movens Forum Ekonomicznego w Krynicy, rozmawia Zbigniew Bartuś.

- Europa jutra. Silna, czyli jaka? – tak brzmiało hasło przewodnie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Czy przybliżyliśmy się do odpowiedzi na to pytanie?

- Nie da się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi podczas jednego wydarzenia, nawet tak wyjątkowego, jak nasze. Ta odpowiedź będzie efektem zderzenia wielu różnych racji prezentowanych na przestrzeni wielu lat. Uczestnicy europejskiej debaty wypracują ostatecznie takie rozwiązania i stworzą takie instytucje, które dadzą konkretną odpowiedź, np. Europa silna, czyli posiadająca własną armię, silna – czyli mająca sprawną straż ochrony granic, silna, czyli mająca jednego regulatora rynku spożywczego

- Mająca jedna walutę?

- Także. Te odpowiedzi się wykuwają w takim miejscach, jak to. Dla nas, jako organizatorów, jest niezwykle ważne, by Krynica takim miejscem pozostała.

- A na ile sami Europejczycy zainteresowani są debatowaniem w Krynicy?

- W tym roku przyjechało do nas nieco ponad 5 tysięcy gości, co stanowi w naszej dotychczasowej historii rekord. Uczestniczyli oni w ponad 320 wydarzeniach merytorycznych – rozmowach, wykładach, prezentacjach, sesjach, seminariach, co dało szanse każdemu, kto tu przyjechał, wzięcia udziału w wydarzeniu, które było dlań szczególnie interesujące i ważne.

- Po raz pierwszy własne wydarzenia organizowali partnerzy Forum.

- Tak. Wydarzenia te uzupełniały program merytoryczny i to istotnie zwiększyło atrakcyjność Forum.

- Skąd zjeżdżają do Krynicy zainteresowani?

- W ubiegłym roku ewidencjonowaliśmy to i naliczyliśmy ponad 60 krajów – nie tylko Europy, ale i Azji, Afryki czy obu Ameryk. Jako organizatorzy chcielibyśmy jednak, by Krynica biła pulsem Europy Środkowej, by dzięki wizycie na Forum można było sprawdzić stan elit tej części naszego kontynentu.

- Ta część Europy, zwłaszcza Polska, pretenduje do roli odnowiciela Starego Kontynentu.

- Jeśli odnowienie rozumieć tak, że do poukładanego od dziesięcioleci świata biznesu, makroekonomii, polityki – wchodzą nowe podmioty, które wnoszą niezwykle dużo żywiołowości – to bardzo dobrze. Ale jeśli odnowienie mielibyśmy rozumieć jako próbę zmiany reguł w towarzystwie, do którego zostaliśmy przyjęci na określonych zasadach – to nie o to chodzi. Polacy, środkowi Europejczycy, kilkanaście lat temu stali się częścią europejskiego projektu, który chcą w coraz większym zakresie na poważnie kształtować, może dlatego, ze mamy swoje interesy…

- Wybijamy się na dorosłość?

- Bardzo trafne określenie.

- Gdyby pan miał wymienić trzy wydarzenia Forum, które skupiły na sobie najwięcej uwagi.

- Na wielką wagę ma raport Forum Ekonomicznego – eksperci z SGH wskazali w nim główny problem Europy. Trawestując słynne hasło Billa Clintona, chciałoby się krzyknąć: „Demografia, głupku!”. Dla naszej części Europy zahamowanie negatywnych trendów demograficznych jest absolutnie najważniejsze. W Bułgarii czy na Litwie ponad jedna piąta ludzi zdolnych do pracy wyjeżdża z kraju do Europy Zachodniej. To skala, której w Polsce nie jesteśmy w stanie zrozumieć.

- Cierpimy z powodu wyjazdu 5 procent…

- Właśnie. We wspomnianym raporcie zostało to w znakomity sposób pokazane.

- Drugi wielki temat?

- Cyberbezpieczeństwo. To temat kluczowy nie tylko dlatego, że chcielibyśmy, by wybory przebiegały zgodnie z zasadami, bez ingerencji z zewnątrz, ale i z tego powodu, że jesteśmy w przeddzień uruchomienia sieci 5G, która przemodeluje nie tylko cały system komunikacji, ale i nasze tradycyjne zachowania. Będziemy zarządzać na odległość tym wszystkim, czym dzisiaj nie zarządzamy – co będzie z jednej strony wygodne, ale z drugiej – przyniesie nowe zagrożenia.

- Trzeci temat?

- Koszty transformacji energetycznej. Jest oczekiwanie wobec naszego kraju, że my te koszty poniesiemy sami. A my nie jesteśmy w stanie tego zrobić w tempie, jakie narzuciły rozwinięte europejskie gospodarki. Mówimy o olbrzymich kosztach, więc Polacy muszą zadawać pytanie o poziom solidarności naszych partnerów z nami.

- Jaki będzie temat kolejnego, XXX Forum?

- Nad tematem pracuje ponad 60 świetnych pracowników, każdy z nich zapewne ma jakiś pomysł, swoje pomysły i propozycje, jak wykorzystać to nadzwyczajne zjawisko, jakim jest Forum, mają też nasi partnerzy. Nasza rola polega na tym, by to wszystko uporządkować i ułożyć tak, by możliwa była realizacja owych pomysłów. Hasło przewodnie ogłosimy nie później niż w grudniu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu