"Krótka instrukcja obsługi psa" - ponure zabójstwo po...

  "Krótka instrukcja obsługi psa" - ponure zabójstwo po polsku. Plus polityka w tle

  Bożydar Brakoniecki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Krytycy są zgodni: powieść „Krótką instrukcję obsługi psa” charakteryzuje zaskakująca intryga, filmowe tempo i zwroty akcji, czyli wszystko, co sprawia, że książka warta jest lektury. Co więcej, nie brak głosów, że jak na rasowa sensację przystało, „Krótka instrukcja...” zaczyna się tam, gdzie kończą się „Psy” Władysława Pasikowskiego, „Gry uliczne” Krzysztofa Krauzego i „Służby specjalne” Patryka Vegi.
  "Krótka instrukcja obsługi psa" - ponure zabójstwo po polsku. Plus polityka w tle
  Już z tego widać, że autor mierzył wysoko i nie zawiódł przyszłych czytelników. Oto zagadkowym zabójstwem młodego dziennikarza nie interesują się policja i prokuratura. Próbują je wyjaśnić ksiądz (aby było przewrotniej - były tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa), detektyw (niegdyś milicyjny spec od wyjątkowo skomplikowanych zagadek kryminalnych) oraz jego była żona (wyjątkowo zdolna policjantka). Ich przeciwnikami są ludzie, dla których zbrodnia jest codziennością jak drugie śniadanie. Co liczy się w grze, w której ludzkie życie nie jest nic warte? Czy uda się wyjaśnić zagadkę śmierci dziennikarza?

  Uważni czytelnicy szybko się zorientują, że powieść nawiązuje do głośnej sprawy dziennikarza Jarosława Ziętary, zaginionemu i prawdopodobnie zamordowanemu w 1992 r.
  w Poznaniu (autor zadedykował książkę jego pamięci). Co ciekawe, Autor od razu wyjawia nam zbrodnię i winnego tej zbrodni. Czytając tę powieść co i rusz chcemy ostrzec głównych bohaterów przed konsekwencjami ich czynów. W fabułę jest sprytnie wpleciony wątek miłosny, który tylko dodaje dramatycznego charakteru całej powieści. Pierwszeństwo ma tu jednak żmudne śledztwo człowieka, który nie ma tylu możliwości ile prawomocne organy ścigania. Czy winny zbrodni zostanie ukarany?

  Czas przedstawić autora tej powieści. Za błyskotliwym debiutem powieściowym, opartym na motywach prawdziwych wydarzeń, stoi dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak.

  Zajmuje się dziennikarstwem śledczym od 1989 r. (wcześniej w mediach podziemnych: „Pokoleniu Walczącym” i „Już Jest Jutro”, niezależnym piśmie literackim). Pracował m.in. w „Obserwatorze Wielkopolskim” (1990) i „Gazecie Poznańskiej”, „Nowym Dniu” i „Superexpressie”, obecnie w „Głosie Wielkopolskim”. Autor książek o tematyce historycznej: „Ściśle tajne” (2009), „Tajne spec. Znaczenia”(2009), „Lew z Głównej” (2010), współautor „Sprawa Ziętary. Zbrodnia klęska państwa” (2015) „Oni tworzyli Solidarność” (2010).

  Od 1992 r. zajmuje się sprawą porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary, jest pomysłodawcą, współzałożycielem i przedstawicielem Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”, prowadzi poświęconą tej sprawie stronę jarek.sledczy.pl.

  Krzysztof M. Kazimierczak, „Krótka obsługa obsługi psa”, wyd. Zysk i S-ka, Poznań, Poznań 2016, cena 34,90 zł

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo