5/11
Przemówienie w Brugii (1988)...

Przemówienie w Brugii (1988)

Poważna zmiana w nastawieniu brytyjskich elit do UE nastąpił w latach 80. Jej symbolem stało się przemówienie Margaret Thatcher wygłoszone w Brugii w 1988 r. Thatcher sprzeciwiła się w nim wizji europejskiego super-państwa, forsowanej przez szefa Komisji Europejskiej Jacques Delorsa. Głęboka współpraca nie potrzebuje gromadzenia władzy w Brukseli ani podejmowania decyzji przez biurokrację - mówiła Thatcher. Przemówienie z Brugii stało się credo eurosceptyków. Na jego bazie powstał Bruges Group think tank działający od ponad trzydziestu lat, który brał aktywny udział w kampanii referendalnej w 2016 r.

6/11
Czarna środa (1992)...
fot. pixabay

Czarna środa (1992)

16 września 1992 r. przeszedł do historii jako Czarna Środa, albo dzień w którym George Soros rozbił Bank Anglii. Od dwóch lat, Wielka Brytania była członkiem Mechanizmu Kursów Walutowych, dobrowolnego systemu, którego zadaniem było utrzymywanie europejskich walut w ryzach, nie pozwalając na zbyt duże wahania w kursie. System miał być przygotowaniem gruntu pod wprowadzenie w przyszłości jednolitej europejskiej waluty. Skomplikowany system stał się łatwym celem dla spekulantów finansowych, którzy wobec tracącego dolara zaczęli masowo sprzedawać funta szterlinga. Wielka Brytania chcąc zapobiec utracie wartości funta, zaczęła go masowo skupywać i jednocześnie podniosła stopy procentowe. Nie mogąc w praktyce utrzymać wymaganego kursu wobec innych walut, Brytyjczycy zostali zmuszeni do opuszczenia Mechanizmu Kursów Walutowych. Szacuje
się, że tego dnia Brytyjczycy stracili 3 miliardy funtów.

7/11
Traktat z Maastricht (1992)...

Traktat z Maastricht (1992)

1992 r. to przełom w historii integracji europejskiej. Podpisano Traktat z Maastricht, który utworzył Unię Europejską, opartą na trzech filarach oraz wprowadzał obywatelstwo UE. Traktat został podpisany przez następce Thatcher, konserwatystę Johna Majora. Mimo tego w szeregach Partii Konserwatywnej rosło niezadowolenie z powodu transferu kompetencji do Brukseli. Grupę sprzeciwiająca się Majorowi nazwano rebeliantami, a ich patronem była sama Thatcher, która stwierdziła, że nigdy by nie podpisała traktatu. To wydarzenie to początek rośnięcia w sile skrzydła eurosceptyków w Partii Konserwatywnej.

8/11
Powstanie Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa...

Powstanie Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (1993)

W 1993 r. już po po podpisaniu traktatu z Maastricht w Wielkiej Brytanii powstała Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Na jej czele stał Alan Sked, profesor na London School of Economics i członek Bruges Group, którego miejsce wkrótce zajął Nigel Farage. Na przełomie XX i XXI w. UKIP pozostawał mało znaczącą partią, zdobywającą nie więcej niż 3% w wyborach parlamentarnych. Jednak wraz z rosnącym niezadowoleniem Brytyjczyków z ich roli we wspólnocie, UKIP zdobywał coraz większe poparcie w wyborach europejskich. Swój największy sukces partia osiągnęła w 2014 r., kiedy wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Od samego początku swojego istnienia, UKIP prowadził kampanię przeciwko członkostwu Wielkiej Brytanii w UE, a w kampanii referendalnej z 2016 r., Nigel Farage grał pierwsze skrzypce w obozie "Leave".

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Finalistki konkursu Miss Polski 2024 wyłonione. Zobaczcie zdjęcia

Finalistki konkursu Miss Polski 2024 wyłonione. Zobaczcie zdjęcia

Pogoń urwała punkty Jagiellonii. Walka o mistrzostwo nabiera rumieńców

Pogoń urwała punkty Jagiellonii. Walka o mistrzostwo nabiera rumieńców

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Zobacz również

Finalistki konkursu Miss Polski 2024 wyłonione. Zobaczcie zdjęcia

Finalistki konkursu Miss Polski 2024 wyłonione. Zobaczcie zdjęcia

Piast bliżej utrzymania. Dwa gole także z Wartą, choć bywało nerwowo

Piast bliżej utrzymania. Dwa gole także z Wartą, choć bywało nerwowo