Krosno. Pogrzeb żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta [ZDJĘCIA]

PAP/Wojciech Huk
Msza święta pogrzebowa żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, 21 bm.
Msza święta pogrzebowa żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, 21 bm. PAP/Darek Delmanowicz
W piątek w Krośnie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta. Był on m.in. żołnierzem Armii Krajowej. Zmarł w kwietniu 1954 w wyniku ran odniesionych podczas walki funkcjonariuszami reżimu komunistycznego.

Pogrzeb rozpoczął się mszą świętą żałobną w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie. Po Eucharystii nastąpiło odprowadzenie doczesnych szczątków na miejsce wiecznego spoczynku, na cmentarz komunalny przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Kazimierz Człowiekowski ps. Niemsta urodził się 13 stycznia 1909 r. w podkrośnieńskich Białobrzegach, obecnie jest to dzielnica Krosna. W czasie II wojny światowej wstąpił do grupy dywersyjnej i brał udział w wielu akcjach zbrojnych wymierzonych wobec okupanta. Był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, Tajnej Organizacji Wojskowej oraz Armii Krajowej, a także należał do Oddziału Partyzanckiego OP-11 „Orskiego”. Był też współpracownikiem grupy partyzanckiej „Topora”.

Po wkroczeniu Sowietów do Krosna został aresztowany w listopadzie 1944 r., pod zarzutem przynależności do AK i zesłany do łagru na Syberię. Pracował w kopalni i przy wyrębie. W końcu został zwolniony i wrócił do kraju w listopadzie 1947 r. W lipcu 1949 r. popadł w konflikt z miejscowymi władzami i po aresztowaniu został osadzony w siedzibie krośnieńskiego UB, skąd dokonał brawurowej ucieczki.

Od tej pory „Niemsta” ukrywał się na terenie Krosna oraz powiatów krośnieńskiego i brzozowskiego. Redagował i rozsyłał anonimowe listy do działaczy partyjnych i urzędników, wysłał je nawet do korespondenta gazety "Nowiny", będącej wtedy organem prasowym komunistów.

Msza święta pogrzebowa żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, 21 bm.
Msza święta pogrzebowa żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, 21 bm. PAP/Darek Delmanowicz

Wpadł w Niedzielę Wielkanocną 18 kwietnia 1954 r. w czasie zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB w Krośnie oraz żołnierzy WOP. Wydał go gospodarz z Korczyny, u którego schronił się na strachu. Konfident rano przyszedł na posterunek i zameldował o swoim gościu. „Niemsta” próbował się wymknąć z obławy. Wybiegł z szopy i zaczął się ostrzeliwać. Zaciął mu się jednak pistolet. Został postrzelony w brzuch. Trafił do szpitala w Rzeszowie, gdzie mimo przeprowadzonej operacji zmarł w nocy 19 kwietnia.

Żonę – Jadwigę Człowiekowską poinformowano o śmierci męża dopiero kilka tygodni później. Kazimierz Człowiekowski osierocił troje dzieci – córki Barbarę (ur. 1944) i Marię (ur. 1948) oraz syna Zbigniewa (ur. 1951). Ciała nie wydano rodzinie, w tajemnicy wrzucono do bezimiennej mogiły na cmentarzu w Rzeszowie.

We wrześniu 2021 r. podczas prac poszukiwawczych Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki Kazimierza Człowiekowskiego.

Jak podał IPN, 23 lipca 2022 r. w Belwederze rodzina otrzymała notę identyfikacyjną, którą potwierdza tożsamość zmarłego bohatera.

Msza święta pogrzebowa żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps. Niemsta w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, 21 bm.

Krosno. Pogrzeb żołnierza AK Kazimierza Człowiekowskiego ps....

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl