Królowała na listach przebojów, Tina Turner śpiewała do Bonda i Mad Maksa. Oto największe przeboje amerykańskiej wokalistki

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Tina Turner zmarła w wieku 83. lat
Tina Turner zmarła w wieku 83. lat Fot: PAP/Photoshot
Tina Turner, legendarna piosenkarka, która stała się olbrzymim muzycznym fenomenem od lat 80. ma na swoim koncie dziesiątki przebojów. Przedstawiamy listę największych hitów zmarłej w wieku 83 lat Tiny Turner. Jej wykonania pozostaną z nami na wieki - bo wciąż, mimo upływu lat, ich brzmienie wywołuje u słuchaczy ciarki.

Spis treści

Tina Turner, ‘Królowa Rock'n Rolla’, zmarła spokojnie w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Kusnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii – wynika z informacji, jakie przekazał jej przedstawiciel.

Wraz z nią, świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania – napisano w oświadczeniu.

Poniżej przedstawiamy listę największych hitów wspaniałej artystki, znakomitej wokalistki a przede wszystkim przebojowej kobiety.

10. „Something Beautiful Remains” (1996)

W latach 90. Tina nieco eksperymentowała z syntetycznymi brzmieniami i elektroniką. Jak słychać po tym niepozornym, ale jakże urokliwym utworze, wychodziło jej to naprawdę znakomicie.

9. Ike and Tina Turner – Workin’ Together (1970)

Para nie była znana ze swoich ballad – zajmowali się głównie wysokooktanowym soulem – ale utrzymany w średnim tempie utwór tytułowy ich albumu z 1970 roku jest fantastyczny. To dość nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę, że napisał go brutalny (prawda o tym wyszła na jaw po latach) wobec swojej żony Ike, ale jest to prośba o powszechne braterstwo i jedność.

8. Ike and Tina Turner – A Fool in Love (1960)

Od momentu, gdy Ike związał się ze swoją przyszłą żoną, nie było wątpliwości, które z tej pary zostanie gwiazdą. Ich debiutancki singiel brzmi tak, jakby sprzęt nagrywający ledwo radził sobie z czystą mocą głosu Tiny.

7. Ike and Tina Turner – Up in Heah (1972)

Up in Heah, hybryda rocka i soulu, zawiera wyraźny gospelowy odcień w chórkach, co idealnie pasuje w tym utworze.

6. Tina Turner – We Don’t Need Another Hero (Thunderdome) (1985)

We Don't Need Another Hero idzie na całość w swoim epickim graniu – piszczące gitary, ambientowe syntezatory, chór dziecięcy – to nie było łatwe zadanie dla wokalistki. Utwór został wykorzystany jako ścieżka filmowa w filmie Mad Max.

5. Tina Turner – GoldenEye (1995)

Motyw przewodni z filmu Jamesa Bonda słyszał każdy. Jeden z najbardziej zdecydowanych wokali w filmie o angielskim oficerze wywiadu. Wysoki, gardłowy ton wokalistki, który uderza w tym utworze, jest fantastyczny.

4. Ike and Tina Turner – River Deep – Mountain High (1966)

Producentem muzycznym tego utworu był Phil Spector, twórca tzw. „ściany dźwięku”. Technika ta, po raz pierwszy użyta przy okazji tego właśnie utworu, charakteryzowała się potężną masą brzmienia. Po piosenkę sięgało wielu znanych wykonawców, m.in. Deep Purple i Céline Dion, a w stałym repertuarze koncertowym samej Tiny utwór ten znajdował się niemal zawsze.

3. Ike and Tina Turner – Proud Mary (1971)

Utwór ten zdaje się być podejrzanie powściągliwy w porównaniu z ognistym podejściem Tiny. Ale spokojny początek tej piosenki rozwijając się stopniowo zmienia swój charakter.

2. Tina Turner - The Best

Piosenka w wykonaniu Tiny Turner wraz z Edgarem Winterem, który zagrał na saksofonie. Jej wersja znalazła się na 5. miejscu brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart, a na amerykańskiej liście „Billboardu” Hot 100 dotarła do 15. pozycji. Utwór znalazł się na jej albumie Foreign Affair (1989).

1. Tina Turner - What's Love Got To Do With It

„What's Love Got to Do with It” dało Tinie Turner pierwszy i jedyny singiel numer jeden na liście Billboard Hot 100, dzięki niemu sprzedało się ponad 2 000 000 egzemplarzy albumu na całym świecie. W 2012 roku utwór „What's Love Got to Do with It” został wprowadzony do Grammy Hall of Fame, co było dla Tiny jednoznaczne z otrzymaniem niezwykle prestiżowej nagrody.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KohnEfka
Problem w tym, że o prawdziwych, wielkich artystach, przypomina się tylko przy okazji ich śmierci.

Na co dzień Zenki od Martyniuków, Golce, Dody i jej podobne pierdody.
P
Polak
Na jakie wieki ?. .tłumoki słuchają Zenka
Ł
Łowca kretynów
24 maja, 16:59, Janusz I:

Nie podobały mi się piosenki Tiny i nigdy ich nie słuchałem ale interesowałem się trochę Jej osobą. Wiem, że to była niezwykle szlachetna kobieta. Cześć Jej pamięci!

25 maja, 1:06, Gal Anonim:

Ta "szlachetna kobieta" zrzekła się obywatelstwa USA żeby nie płacić podatki i uciekła do Szwajcarii...

Szkoda że ty nie uciekłeś nigdzie a czas najwyższy

J
Janusz I
Nie podobały mi się piosenki Tiny i nigdy ich nie słuchałem ale interesowałem się trochę Jej osobą. Wiem, że to była niezwykle szlachetna kobieta. Cześć Jej pamięci!
Wróć na i.pl Portal i.pl