Krem do twarzy chroniący przed smogiem? Czy obietnice producentów kosmetyków pokrywają się z rzeczywistością?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy deklaracje producentów zamieszczane na kosmetykach pokrywają się z rzeczywistością.
Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy deklaracje producentów zamieszczane na kosmetykach pokrywają się z rzeczywistością. Pexels
Balsam do ciała z olejkiem arganowym, którego w ogóle nie ma w składzie, albo żel pod prysznic chroniący skórę przed smogiem. Producenci wszelkimi możliwymi sposobami starają się zachęcić nas do kupna danego produktu. To, czy deklaracje zamieszczane na kosmetykach pokrywają się z rzeczywistością sprawdziła Inspekcja Handlowa.

Deklaracje marketingowe a rzeczywistość

Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała, włosów i inne kosmetyki. Pod lupę wzięła przede wszystkim ich oznakowanie - czyli czy konsumenci otrzymują niezbędne informacje w języku polskim oraz czy w wykazie składników nie znajdują się takie, które są niedozwolone. Skontrolowała również czy zawarte na opakowaniach deklaracje producentów zapewniających mają rzeczywiste pokrycie w dokumentacji i odpowiednich badaniach.

Zachęty do kupna produktu i próby wyróżnienia go za wszelką cenę nie znają dziś granic. Podczas kontroli zweryfikowano deklaracje marketingowe produktów, bo w sytuacji gdy producent deklaruje, że jego produkt ma właściwości nawilżające czy rozjaśniające musi mieć na to potwierdzenie w stosownej dokumentacji. Bywają również sytuacje, że na opakowaniu szamponu czy odżywki napisane jest np. zawiera olejek arganowy, a okazuje się, że w wykazie składników nie ma go w ogóle – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Co dziesiąty produkt był źle oznakowany

W sumie Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków. Co dziesiąty kontrolowany produkt był błędnie oznakowany. Czego najczęściej dotyczyły nieprawidłowości?

  • etykiety produktów nie posiadały wykazu składników lub niewłaściwie o nich informował
  • producenci często źle nazywali składniki co jest niezgodnie z nazwami przyjętymi w międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetycznych, które powinny być podawane w porządku malejącym zgodnie z ich zawartością procentową
  • etykiety produktów zawierały nieprawdziwe informacje dotyczące funkcji danego kosmetyku

Inspekcja Handlowa sprawdziła również, czy w oznakowaniu kosmetyków na polskim rynku występują niedozwolone do stosowania w kosmetykach substancje, takie jak antybiotyki, atropina, benzen czy chlor. W tym zakresie nie stwierdziła jednak nieprawidłowości. Inspektorzy zwrócili też uwagę na zawartość substancji, które mogą być stosowane wyłącznie w ograniczonych ilościach. To między innymi:

  • amoniak w farbach do włosów
  • barwniki
  • substancje konserwujące
  • substancje promieniochronne

Dlaczego etykiety na kosmetykach są ważne?

Etykiety i zawarte na nich symbole nie tylko wskazują długość terminu ważności danego kosmetyku i mówią o wpływie opakowania na środowisko i surowcach użytych do produkcji. Przede wszystkim jednak zawierają informacje dotyczące składników uczulających, co jest szczególnie ważne dla alergików i osób z problemami skórnymi.

  • składniki na etykietach umieszczane są w odpowiedniej kolejności - począwszy od tego, którego jest najwięcej i kończąc na tym, którego w danym produkcie jest najmniej

Składy kosmetyków zawarte na etykietach są też bardzo istotne z punktu widzenia świadomego konsumenta - dzięki nim możemy się dowiedzieć, z jakich dokładnie substancji zrobiony jest dany kosmetyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl