Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt ze stałą stopą procentową już wkrótce obowiązkowo w bankach. Za spokój trzeba będzie zapłacić

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Pewność wysokości rat pozwoli lepiej planować budżet domowy, ale też może okazać się kosztowna
Pewność wysokości rat pozwoli lepiej planować budżet domowy, ale też może okazać się kosztowna pixabay/Alicja
Za niewiele ponad rok banki będą musiały oferować nie tylko kredyty o zmiennej, ale też o stałej stopie procentowej. Jednak, jak wynika z analiz HRE Investments, tego typu oferta będzie droższa. Cenę spokoju zapłaci kredytobiorca.

Kredyty hipoteczne w Polsce, to w niemal 100 proc. umowy ze zmienną stopą procentową - wynika z danych EBC. Pod tym względem jesteśmy ewenementem. W strefie euro 3/4 kredytów to te ze stałą stopą procentową. I nie wynika to wcale z upodobania Polaków do ryzyka.

Od 2021 roku polskie banki będą zobowiązane oferować kredyty ze stałym oprocentowaniem. Dzięki temu już w dniu podpisywania umowy będziemy wiedzieli dokładnie, jaką ratę będziemy płacić przez okres co najmniej kilku lat. Nasze zobowiązania mają być nieczułe na wszelkie zawirowania rynkowe - zmiany poziomu inflacji czy stóp procentowych.

Dziś jest przeciwnie. Kredyty są oprocentowane według zmiennej stopy, na którą składa stawka WIBOR, czyli aktualnego kosztu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze i marża. W praktyce więc znamy jedynie wysokość pierwszej raty. Każda zmiana stóp procentowych oznacza też zmianę raty.

- Teraz większość osób stan taki cieszy, bo przez ostatnich 7 lat koszt pieniądza w Polsce malał. Kiedyś sytuacja może się jednak odwrócić - zwraca uwagę Bartosz Turek, główny analityk HRE Investmens.

Na Zachodzie sytuacja jest zupełnie inna. Popularność kredytów ze zmienną stopą procentową w strefie euro jest około cztery razy niższa - wynika z danych EBC. Tam królują kredyty z przynajmniej okresowo stałą stopą procentową. Ubiegając się o kredyt na przykład w Niemczech możemy liczyć na to, że umówiona z bankiem rata nie zmieni się przez kilka czy kilkanaście lat.

O tym czy dług z okresowo stałą stopą procentową w ostatecznym rozrachunku okaże się droższy czy tańszy, będzie można powiedzieć dopiero po jego spłacie. Ale banki będą próbowały swoje ryzyko skalkulować i zabezpieczyć. Stałe oprocentowanie będzie więc pewnie nieco wyższe od zmiennego.

Interesujesz się biznesem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się biznesem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski