Krasnodębski: PiS nie chce wywrócić porządku społecznego....

  Krasnodębski: PiS nie chce wywrócić porządku społecznego. Odrzucamy narrację o złotym wieku

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Podział na prawicę i lewicę zanikł w europejskiej polityce. Obecnie ważniejszą osią podziału stał się stosunek do Unii Europejskiej. Ale też nie na stałe - mówi europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Prof. Zdzisław Krasnodębski - europoseł PiS, socjolog związany z Uniwersytetem w Bremie. Autor wielu książek, takich jak "Upadek idei postępu"

  Prof. Zdzisław Krasnodębski - europoseł PiS, socjolog związany z Uniwersytetem w Bremie. Autor wielu książek, takich jak "Upadek idei postępu" czy "Demokracja peryferii" ©Fot. Piotr Smoliński

  Tematyka: politologia. Pytanie: jaką właściwie partią jest PiS?
  Konserwatywno-socjalną. Z jednej strony, demonstruje przywiązanie do wartości tradycyjnych, z drugiej - przedstawia program gospodarczy, który ma na celu poprawienie sytuacji materialnej szerokich warstw społeczeństwa. Nie oznacza to, że ma wrogi stosunek do reguł wolnego rynku, ale też nie czyni z nich dogmatu tak jak to w swoich deklaracjach - bo praktyka bywa inna - robią konserwatyści w Wielkiej Brytanii czy Republikanie w USA.

  Dość nietypowe zestawienie przymiotników opisujących PiS. Przyjęło się, że konserwatyści są obrońcami wolnego rynku, regulować go chcą zwykle partie lewicowe. Skąd taka efemeryda?

  Bez przesady. Kiedyś socjalny model konserwatyzmu był w Europie dominujący. Idea państwa jako całości, jako organicznej wspólnoty spojonej solidarnością ekonomiczną i aksjologiczną, to ważny wątek w myśli konserwatywnej XIX i XX w. Utożsamianie konserwatyzmu ze skrajnym liberalizmem ekonomicznym nie jest słuszne. Warto pamiętać, że pierwsze rozwiązania służące ochronie społecznej wymyślali właśnie konserwatyści.

  Bardzo mi się podoba definicja konserwatyzmu Edmunda Burke'a, XVIII-wiecznego irlandzkiego filozofa, który twierdził, że rolą konserwatystów jest pilnowanie status quo, a reformować należy tylko wtedy, gdy istniejący porządek jest zagrożony. Trzymając się tej definicji, PiS jako partii konserwatywnej określić nie można - bo ona chce zmienić niemal wszystko.
  Ale też były formacje konserwatywne, które szermowały hasłem "konserwatywnej rewolucji" w sytuacji diagnozowanej jako upadek. Nie w tym jednak rzecz. Kluczem jest zrozumienie, czym tak naprawdę jest współczesny konserwatyzm. To przede wszystkim koncepcja próbująca ogarnąć w pełni świat i kondycję ludzką, odrzucająca ideę postępu jako uniwersalnego procesu obejmującego wszystkie wymiary życia społecznego i dezawuującego przeszłość oraz tradycję. Tego nie da się zamknąć tylko w ciasnych ramach liberalizmu gospodarczego. Nie zawsze jest tak, że im więcej wolnego rynku i wolności jednostki, tym lepiej. Już pełniej konserwatyzm definiuje obrona podstawowych instytucji cywilizacyjnych i związana z tym obrona przed pojawianiem się różnego rodzaju patologii.
  Dziś Europa żałuje, że w latach 90. odwróciła się od przemysłu. Najlepszy dowód, że w polityce nie ma prawd objawionych
  Jeszcze raz wrócę do definicji Burke'a i programu PiS. Czy przypadkiem socjalna część tego programu nie jest elementem obrony status quo? Status quo, które powstało jeszcze w czasach PRL, ale którego wyborcy PiS nie chcą zmieniać, gdyż przyzwyczaili się do tego, że w sprawach gospodarczych to państwo myśli i działa za nich.
  To raczej w tym, co pan teraz mówi, widzę przejaw postkomunistycznej mentalności. Charakteryzuje ją wiara w proste dychotomie: albo mamy omnipotentne państwo sterujące każdą dziedziną życia, w tym gospodarką, albo wolny, samoregulujący się rynek, który determinuje wszystkie inne procesy i nie wymaga żadnej ingerencji prawnej czy politycznej. W krajach zachodnich dogmatycznych wyznawców owej dychotomii właściwie nie ma. Dużo częściej można ich spotkać w naszej części regionu. Łatwo było przejść od marksizmu do neoliberalizmu. Tak naprawdę kapitalizm wiąże się z dużymi regulacjami prawnymi, wcale nie wyklucza daleko idącej ingerencji państwa czy nawet działań protekcjonistycznych. Elementy tego pojawiają się nawet w pracach Miltona Friedmana, guru zwolenników liberalizmu. Widać to też choćby w amerykańskim protekcjonizmie lub w zachowaniu brytyjskich konserwatystów, którzy opowiadają się za wolnym rynkiem, ale jednocześnie chcą ograniczenia swobody przepływu osób wewnątrz UE. I jak niepodległości bronią swojego narodowego systemu opieki zdrowotnej.

  Na marginesie - państwowa służba zdrowia w Wielkiej Brytanii ma opinię najgorszej w Europie.
  Tak, głosy o konieczności jej reformy cały czas powracają - ale nikt nawet nie próbuje mówić o jego prywatyzacji czy komercjalizacji.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  „drastyczne podniesienie wieku emerytalnego”.

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Po co jakaś jedna, magiczna liczba dla wszystkich? Więcej elastyczności poproszę! Powinno się ustalić wiek emerytury 100%-towej, np. 65 lat i do tego widełki, powiedzmy od 55 do 70 lat i każdy w...rozwiń całość

  Po co jakaś jedna, magiczna liczba dla wszystkich? Więcej elastyczności poproszę! Powinno się ustalić wiek emerytury 100%-towej, np. 65 lat i do tego widełki, powiedzmy od 55 do 70 lat i każdy w tych widełkach sam decyduje kiedy idzie na emeryturę, dostając odpowiednio mniej lub więcej za każdy przepracowany czy nieprzepracowany rok liczony od tych 100%. Przykładowo:
  - pracuję do 65 lat, mam 100% emerytury
  - pracuję do 55 lat mam 90% emerytury (minus 1% za każdy rok)
  - pracuję do 70 lat mam 102,5% emerytury (plus pół procenta za każdy rok)
  Te formuły i procenty możnaby elastycznie ustalić i dopasowywać w zależności od sytuacji demograficznej i nie jest tak, że „wszyscy by poszli tak szybko jak możliwe na emeryturę” albo „każdy chciałby pracować jak najdłużej”. To by się elastycznie rozłożyło a nie tak sztywno, że jest 67 lat i kropka.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Czyli kandydatkę do Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii już mamy - Beata Szydło?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  myślenie nie boli

  dociekliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  A może przed napisaniem tego komentarza warto zapoznać się z tym, co powiedział tam autentyczny laureat Nagrody Nobla - Eric Maskin, który wystąpił na katowickiej konwencji PIS z wykładem ? Co...rozwiń całość

  A może przed napisaniem tego komentarza warto zapoznać się z tym, co powiedział tam autentyczny laureat Nagrody Nobla - Eric Maskin, który wystąpił na katowickiej konwencji PIS z wykładem ? Co ciekawe nie zauważyły tego media z TVP na czele, tak jakby laureaci Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii masowo występowali na konwencjach polskich partii ! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakłamaniec

  Ja Preses (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Konsewatywno-socjalna - raczej narodowo-socjalistyczna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten zadajacy pytania razem z odpowiedziami

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  za duzo naczytal sie "goown wybiorczego" i za duzo ogladal "szkla dla idiotow". Jeszcze troche rzadow po-pesel a Polska bedzie druga Grecja bez przemyslu z 25% bezrobociem i dlugiem nie do...rozwiń całość

  za duzo naczytal sie "goown wybiorczego" i za duzo ogladal "szkla dla idiotow". Jeszcze troche rzadow po-pesel a Polska bedzie druga Grecja bez przemyslu z 25% bezrobociem i dlugiem nie do splacenia. Wreszcie po 25 latach uslyszelismy prawdziwy ekspercki program dla Polski, a nie to Tuskowate miedolenie o tu i teraz, POlityce milosci i cieplej wody w kranie. Dobrze, ze ta ryza menda kompromituje sie (na wlasny rachunek) w Bruseli, a moze pozniej bedziemy te facjate ogladac juz tylko zza kratami. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wydra ze Swidra

  emma2000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Program PiS , to jak slusznie mowi Krasnodebski,
  "ni pies , ni wydra - cos na ksztalt swidra" (wczesny Gomolka).
  A ludzie obudza sie dopiero jak to g... zostanie wrzucone w wentylator.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  neo

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 9

  Ci ludzie powinni rządzić - zasłużyli na to. widzę że oni mogą naprawdę dać dobrą zmianę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybitny teoretyk

  nieudacznik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

  Pisowski mędrzec , pomagający tym oszustom z pisu mamić nie tylko ciemny lud.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  efekt upałów?

  dociekliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Jak rozumiem do "mamienia ciemnego ludu" dał się zaangażować także laureat Nagrody Nobla - Eric Maskin, który wystąpił na katowickiej konwencji PIS z wykładem ? Co ciekawe nie zauważyły tego media...rozwiń całość

  Jak rozumiem do "mamienia ciemnego ludu" dał się zaangażować także laureat Nagrody Nobla - Eric Maskin, który wystąpił na katowickiej konwencji PIS z wykładem ? Co ciekawe nie zauważyły tego media z TVP na czele, tak jakby laureaci Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii masowo występowali na konwencjach polskich partii !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedź

  Idana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Ciemny lud omamiła mafia PO Nieudacznik jesteś ciemnym ludem skoro takie bzdety wypisujesz


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS-owski "Luk Kurski"

  emma2000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie owdwracaj kota ogonem.
  Kurski nie byl w PO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  interesujace (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  profesora zawsze milo posluchac. Jak pisu nie lubie to tacy ludzie jak ten Pan delikatnie ale jednak mnie ku tej parti przekonuja.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdety

  emma2000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Czy warto za 1,30 (plus VAT) zl pisac takie bzdety?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  emma2000 - tyle Ci tylko płaca?

  sceptyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  jedź na zmywak do Londynu, wg. pierwszej damy to szansa dla Ciebie ;-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo