Krakowianie zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
W samo południe w katedrze wawelskiej w Krakowie wybrzmiały słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, odśpiewanego przez licznie zgromadzonych wiernych.

W ten sposób stolica Małopolski dołączyła do wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. „Mazurka” śpiewał również abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który chwilę wcześniej odprawił uroczystą mszę świętą z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wygłosił kazanie, w którym zwracał uwagę, że „wolność nie jest nam dana raz na zawsze”.

Po błogosławieństwie prof. Jacek Urban, specjalizujący się w historii kościoła, w kilkuminutowym wystąpieniu przypomniał historię hymnu Polski.

- Prosta w formie pieśń, dedykowana generałowi Dąbrowskiemu i jego żołnierzom, zrobiła niezwykłą karierę. Stała się polską „Marsylianką” i połączyła wszystkich Polaków. W roku 1809 książę Józef przy dźwiękach tej właśnie pieśni wprowadzał wojsko polskie do Krakowa - mówił prof. Urban.

Przypomniał, że „Mazurka Dąbrowskiego” śpiewano m.in. na emigracji, a także podczas manifestacji w kraju i za granicą. - Niedopuszczany był przez cenzurę - mówił profesor i przypomniał, że pod wpływem i na podobieństwo tej pieśni powstały hymny: słowacki, czeski oraz chorwacki.

W niedzielę w samo południe „Mazurka Dąbrowskiego”, z wieży Bazyliki Mariackiej, odegrali również krakowscy hejnaliści. Hymn był grany z jednego okienka wieży, zwróconego w kierunku Rynku Głównego.

- Niech ta pieśń podnosi naszego ducha. Niech się wzniesie dzisiaj ze szczególną wdzięcznością za tych wszystkich, którym zawdzięczamy, 100 lat temu, odzyskaną wolność i suwerenność - skwitował prof. Urban.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krakowianie zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” - Gazeta Krakowska

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
Wieńca nie składał na Placu Matejki - a skaładali chyba już wszyscy - nawet wspólnoty mieszkaniowe ;)
r
rufia
nie interesuj się bo kociej mordy dostaniesz......
T
Tupolech
Tak Szwaby, Żydy, Ruscy i UE Cię atakuje. Wracaj na Babińskiego oszołomie i tam wstawaj z kolan.
A
Artur
Nie trawię Majchrowskiego jako szefa miasta, ale... Dopiero co wróciłem z Rynku - był na scenie, gdy śpiewały dzieci z przedszkola, potem akurat (ja to mam pecha) wyszedł z tyłu sceny tam, gdzie stałem i ludzie robili sobie z nim zdjęcia, 4 metry ode mnie, więc potwierdzam, że to był na pewno on, nie ktoś podobny :)
A
Andrzej
Gdzie prezydent Majchrowski się podział? Czy ktoś go widział?
j
jarek srarek
widać, ze jesteś klasycznym idiotą z pislamu....
B
Boro
SZwaby (prasa , portale) chcą nam obrzydzić to święto, ale nie damy się. Prymitywy to kupują i hejtują, ale to jest i tak nasze święto.
H
Henryk
Machlojek woli kasę wydać na "olimpiadę zimową",lub tęczowy pochód, a nie jakieś tam uroczystości narodowe. Jaka władza takie obchody. W Warszawie też PO nie chciało świętowaia, ale na szczęście PiSiory rządzą i dały Bufetowej w łeb.
R
Reader
Fajerwerki, pikniki - to takie amerykańskie. Naszą, polską, najpiękniejszą dekoracją są biało-czerwone barwy, biały orzeł i Mazurek Dąbrowskiego. Po co chcieć więcej?
B
Bab
Zaśpiewano hymn i ot całe obchody. Ludzie chcieliby czegoś wyjątkowego (co widać po frekwencji na Rynku) a tu.... ..nic szczególnego. W innych krajach coroczne święta narodowe potrafią angażować ludzi, są pikniki, parady, pokazy, sztuczne ognie a tu ...nie ma co robić. Można się pokręcić tu i tam z flagą.
R
Reader
Polacy, jesteśmy pięknym narodem o tak bogatej historii. Szanujmy siebie nawzajem, cieszmy się z tego, co mamy i dziękujmy naszym przodkom, że wywalczyli nam piękną, wolną Polskę. I proszę, nie dzielmy się. Polityka nie jest najważniejsza a PiSowcy, POwcy, katolicy, homoseksualiści... Wszyscy jesteśmy Polakami. WSZYSCY, BEZ WYJĄTKU. Mamy piękny język, hymn i najpiękniejszą flagę. DZIĘKUJĘ WAM, ŻE ŻYJĘ W TYM KRAJU I CHCĘ TU ŻYĆ! I proszę, nie niszczmy tego wzajemnymi obelgami... Celebrujmy dzisiejszy dzień. Jesteśmy wielcy!
w
wąsowicz
Tam było kilkadziesiąt tysięcy.
k
krakowianin
Widocznie Mark Dekan wydał polecenie aby pomniejszać dane i znaczenie tego wydarzenia .
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Krakowianie zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”
.
Droga redakcjo, na płycie Rynku było w południe kilkanaście tysięcy ludzi!
Wróć na i.pl Portal i.pl