Kraków. Zobaczymy, jak pracują przy dziele Wita Stwosza [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Komisja konserwatorska z udziałem m.in. członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zapoznała się postępem prac przy ołtarzu
Komisja konserwatorska z udziałem m.in. członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zapoznała się postępem prac przy ołtarzu Fot. Anna Kaczmarz
Zakończył się kolejny sezon badań i konserwacji ołtarza mariackiego. W przyszłym roku specjaliści zajmą się jego szafą główną, ze sceną Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

Zapowiadany przyszłoroczny etap działań przy bezcennym zabytku z XV wieku obejmie konserwację rzeźb i struktury szafy głównej. W lutym w kościele Mariackim, przy scenie głównej ołtarza Wita Stwosza, stanie rusztowanie.

Co ciekawe, ma to być rusztowanie specyficzne, dzięki któremu turyści i wierni przychodzący do kościoła będą mieli okazję przyjrzeć się, jak prowadzone są działania konserwatorskie. Scena główna ma być nieco przysłonięta, ale nadal widoczna. Oczywiście oglądanie pracy specjalistów będzie możliwe z dystansu; ale np. zobaczymy figury w innym układzie, gdy na potrzeby prac będą wyjmowane z szafy głównej ołtarza.

Na razie podsumowano i odebrano prace, jakie były prowadzone przy XV-wiecznym dziele w tym roku. Przypomnijmy, że ołtarz jest w rękach badaczy i konserwatorów od roku 2015. Na początek przeprowadzono renowację jego zwieńczenia.

- Teraz jesteśmy lekko za połową prac. Bardzo zaawansowana albo niemalże skończona jest konserwacja dwunastu kwater ze skrzydeł ołtarza widocznych wtedy, kiedy jest zamknięty i nie oglądamy głównej sceny - wyliczał dr Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczych i konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza. Ponadto zaawansowane są prace przy rzeźbach predelli (najniższa część ołtarza) i przy elementach snycerskich szafy głównej.

Azory w nocy, 1973

Zobacz niezwykłe zdjęcia Krakowa z lat 70! Poznajesz te blok...

W ramach całego zadania ten największy w Europie gotycki ołtarz nie tylko odzyskuje blask. Sprawdzany jest skład chemiczny poszczególnych warstw malarskich, wykonywane są analizy w podczerwieni, ultrafiolecie i promieniowaniu rentgenowskim, niektóre rzeźby poddawane są tomografii itp.

Ekipa konserwatorów działa w pracowni zaaranżowanej na tyłach ołtarza. Odsłaniają oni zachowaną pierwotną kolorystykę, oczyszczają wszystkie detale z zabrudzeń, przemalowań, retuszy i innych uzupełnień, które narastały wraz z 500-letnią historią istnienia tego ołtarza w Bazylice Mariackiej. Podejmują też potrzebne działania, by wszystkie płaskorzeźby w kwaterach były (pod względem technicznym i konstrukcyjnym) stabilne.

Badania i prace przy ołtarzu prowadzi Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz ASP w Warszawie. Mają trwać do 2021 r. i kosztować w sumie prawie 14 mln zł.

Prace finansowane są w większości ze środków z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, jako jeden z wieloletnich tzw. projektów kluczowych, jakie realizowane są w ekstraklasie zabytków. Jak informują przedstawiciele parafii mariackiej, złożone zostały też wnioski o potrzebne na przyszły rok środki do Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Miasta Krakowa, które w ubiegłych latach współfinansowały przedsięwzięcie. Corocznie na prace przy ołtarzu płynie ok. 2,5 mln zł.

Jak ocenia dr Adamowicz, przyszły rok będzie jeszcze czasem intensywnych prac, natomiast w 2020 r. zacznie się składanie z powrotem wszystkich elementów ołtarza.

[ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Zobaczymy, jak pracują przy dziele Wita Stwosza [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na i.pl Portal i.pl