Kraków. Zaskakująca decyzja Muzeum Narodowego. Koniec darmowych niedziel

OPRAC.: (AM)
Zaskakująca informacja pojawiła się na oficjalnym profilu Facebookowym Muzeum Narodowego w Krakowie. "Uwaga, spojler! Prosimy o skupienie: od września Muzeum Narodowe w Krakowie wprowadza zmiany w tygodniowym rozkładzie cen biletów. Dniem bezpłatnego wstępu do galerii stałych nie będzie już niedziela, lecz wtorek" - informuje muzeum.

FLESZ - Polaków miłość do działek

"Oznacza to, że galerie stałe w Gmachu Głównym i Sukiennicach będą na Was w każdy wtorek czekać do 18:00. Oznacza również, że tylko w tym i kolejnym tygodniu można zrealizować model "niedzielny obiad + spacer + muzeum za darmo". Wszystkim, którzy lubią zwiedzać w ten sposób, zalecamy mobilizację!" - dodaje Muzeum.

Decyzja zaskoczyła wielu mieszkańców, którzy korzystali z darmowego wstępu właśnie w niedzielę. Dopytują, skąd taka decyzja? Na tak postawione pytanie przedstawiciele placówki przekonują, że ich Muzeum jako jedno z niewielu w Polsce oferowało bezpłatny wstęp właśnie w niedziele.

- Liczymy, że bezpłatny wtorek przyczyni się do bardziej równomiernego rozłożenia ilości zwiedzających w tygodniu. W obecnej sytuacji epidemicznej ma to duże znaczenie - priorytetem MNK jest zapewnienie bezpieczeństwa zwiedzających. Przede wszystkim jednak pandemia koronawirusa obniżyła znacząco dochody z biletów, które są istotnym elementem budżetu Muzeum - tłumaczy Dagmara Marcinek z MNK.

Wtorek jest pierwszym dniem po weekendzie, w którym Muzeum jest otwarte. - Wtedy też odwiedzających jest mniej, dlatego chcemy ich przyciągnąć do muzeum bezpłatnym wstępem. Chcąc ułatwić dostęp pracującym, wprowadzamy we wtorki późniejsze godziny zamknięcia (do godz. 18 w Gmachu Głównym Sukiennicach i Muzeum Książąt Czartoryskich) - dodaje Marcinek.

Każdy oddział MNK (oprócz Kamienicy Szołayjskich) ma swoje stałe wystawy. W Gmachu Głównym są to Galeria Broń i Barwa, Galeria Rzemiosła Artystycznego, w Muzeum Książąt Czartoryskich - kolekcja książąt Czartoryskich, w Sukiennicach Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, w Pałacu im. Erazma Ciołka - Galeria Sztuki Dawnej Polski. XII-XVII wieku oraz Galeria Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczpospolitej, w Europeum - kolekcja sztuki europejskich, a w Muzeum Czapskich - kolekcja numizmatyki oraz starych druków i rękopisów.

- Mamy także muzea ze stałą wystawą biograficzną: Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Muzeum Karola Szymanowskiego oraz Pawilon Józefa Czapskiego - kwituje Marcinek.

Przypomnijmy, że od 30 czerwca Gmach Główny Muzeum Narodowego wznowił działalność. Powodem wcześniejszego zamknięcia były zakażenia koronawirusem wśród pracowników. Końcem czerwca przedstawiciele MNK tak mówili o sytuacji placówki w związku z epidemią:

„Szybkie działania, jakie podjęliśmy przyniosły efekty. W tej chwili mamy jeszcze piętnastu zarażonych pracowników, ale bardzo łagodnie przechodzą końcową fazę zakażenia. Zakończone zostały natomiast wszystkie kwarantanny, cały zespół osób, które zostały objęte dodatkową kwarantanną, wraca już do pracy. To pozwala nam 30 czerwca otworzyć Gmach Główny Muzeum Narodowego”.

Dziś sytuacja wygląda jeszcze lepiej: - Wszyscy pracownicy są już zdrowi, obecnie także nikt nie przebywa na kwarantannie. Na przełomie czerwca i lipca ponownie otwarto wszystkie oddziały MNK - skwitowała Dagmara Marcinek.

W Muzeum, podobnie jak w innych takich miejscach, obowiązuje bardzo rygorystyczny reżim zwiedzania: obowiązuje zwiedzanie w maseczkach, limit zwiedzających pozwalający na zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk oraz przerwy sanitarne w oddziałach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zaskakująca decyzja Muzeum Narodowego. Koniec darmowych niedziel - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl