Kraków. W życie wchodzi zakaz palenia węglem. Nie wszyscy wymienili piece

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Takich widoków w teorii powinniśmy już nie mieć. Jak będzie tej zimy, zobaczymy. Wokół Krakowa wciąż kopcą sąsiednie gminy
Takich widoków w teorii powinniśmy już nie mieć. Jak będzie tej zimy, zobaczymy. Wokół Krakowa wciąż kopcą sąsiednie gminy Aneta Zurek / Polska Press
Od niedzieli 1 września w Krakowie nie będzie można używać paliw stałych do ogrzewania budynków. W mieście wciąż jednak będą obecne piece - ok. 4 tysięcy. Zdecydowaną większość - ponad 40 tys., udało się jednak zlikwidować. Mamy jednak tak kuriozalne przypadku, jak w rejonie dworca w Płaszowie, gdzie mieszkańcy zostali bez żadnego systemu grzewczego.

Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To pierwsze tego typu przepisy w Polsce. Uchwała wprowadzająca zakaz została uchwalona przez Sejmik Wojewódzki w 2016 roku. Od kilku lat w mieście trwała wymiana palenisk węglowych. Stare kopciuchy zostały zastąpione ekologicznymi źródłami ciepła. Nie wszyscy zdążyli, często nie z własnej winy. Ci, którzy wciąż będą palić węglem lub drewnem, muszą się liczyć z kontrolami i karami finansowymi w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Zakaz palenia węglem wchodzi w życie. Co można, a co nie? Jakie będą kary?

40 tys. pieców zlikwidowanych

Niemniej w Krakowie udało się zlikwidować ponad 40 tys. palenisk. Kraków, dzięki presji społecznej, wykonał ogromną pracę w walce o czyste powietrze. Jeśli chcemy maksymalnie zniwelować działanie smogu, w ślady Krakowa muszą teraz pójść gminy ościenne.

- To uchwała przełomowa. Jednak bez mieszkańców by jej nie było. Gdyby nie wychodzili na ulice, nie pokazywali, że chcą czystego powietrza. To była pełna mobilizacja, także po stronie mediów, która doprowadziła do zmiany nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce - zaznacza Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).

Fakty są takie, że w Krakowie od roku 1995 do teraz udało się zlikwidować ponad 45,6 tys. pieców oraz kotłowni węglowych. W latach 2012-2019, gdy działał już Program Ograniczania Niskiej Emisji, zlikwidowano ponad 25,7 tys. kopciuchów. Wnioski o dofinansowanie na ich wymianę w ramach PONE można było składać jeszcze do połowy tego roku.

- W roku 2019 do urzędu miasta wpłynęły 1174 takie wnioski. Liczba palenisk zlikwidowanych w tym roku będzie znana po zakończeniu procesu dotacyjnego i jego rozliczeniu, czyli na początku roku 2020 - zaznacza Kamil Popiela z biura prasowego magistratu. Urzędnicy szacują, że będzie to blisko 4,8 tys. palenisk. W rekordowym roku - 2017, zlikwidowano ich ponad 6 tys. W latach 2012-2019 na likwidację palenisk przeznaczono w sumie ponad 331 mln zł.

Ile pieców zostało?

Mimo to, po 1 września pozostanie w mieście ok. 4 tys. pieców. Powodów braku ich wymiany jest kilka. To m.in. problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości czy nieuregulowany stan prawny budynku. Urzędnicy wskazują jednak, że wśród przyczyn jest też brak zainteresowania - do tej grupy można zaliczyć ok. 1000 budynków.

Do końca jednak nie wiadomo, ile pieców zostało w Krakowie. - Wskazujemy miejsca, gdzie są piece, a nie były w inwentaryzacji przeprowadzonej przez miasto. Nie wiemy, ile jest takich miejsc. Miasto też tego nie wskazuje - zaznacza Andrzej Guła.

Miasto już zapowiedziało wzmożone kontrole w szczycie sezonu grzewczego. - Mamy wszystkich zlokalizowanych i ustalone adresy. Jest 130 strażników, kilkanaście czy kilkadziesiąt osób związanych z wydziałem ochrony środowiska i WIOŚ, to będą wspólne kontrole, będą chodzić pod każdy z tych adresów i sprawdzać, jak się ma sytuacja - zapowiedział w zeszłym tygodniu prezydent Jacek Majchrowski w Radiu Kraków. Jak dodał, jest kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, które działają na zasadzie „nie, bo nie”.

Kuriozalna sytuacja, mieszkańcy bez ogrzewania

- Kary będą systematyczne i wysokie. Mamy też świadomość, iż są sytuacje, że nie od woli danej osoby zależało, czy piec będzie wymieniony czy nie. (...) Każda sprawa będzie indywidualnie badana - dodał.

Do takich przypadków należy na pewno sytuacja mieszkańców kamienicy przy ul. Dworzec 5 (rejon Dworca Płaszów), którzy na zimę pozostaną... bez żadnego systemu grzewczego.

- W kwietniu tego roku zostaliśmy poinformowani o zamiarze rozpoczęcia prac związanych z modernizacją instalacji ciepłej wody użytkowej oraz instalacji grzewczej. Zamontowano grzejniki, natomiast nie zostaliśmy podłączeni do ogrzewania z miejskiej sieci (MPEC) - mówi Krzysztof Kuźnicki, mieszkaniec kamienicy. Jak dodaje, cześć mieszkańców zlikwidowała piece kaflowe. Natomiast ci, którzy w dalszym ciągu piece posiadają, ze względu na kary, jakie za to grożą, nie będą mogli z nich korzystać.

- Sprawa jest kuriozalna, ponieważ nie mieliśmy świadomości, że po wykonaniu prac okaże się, że nie zostaniemy podłączeni do centralnego ogrzewania - rozkłada ręce Pan Krzysztof. Budynek należy do PKP. Mieszka w nim 12 rodzin. To emerytowani lub wciąż obecni pracownicy PKP. Mają pretensję do spółki PKP PLK, bo to przez jej teren trzeba było poprowadzić rury doprowadzające ciepło, a spółka w terminie miała nie dostarczyć stosownych dokumentów, w efekcie czego MPEC nie zdążył zrobić przyłącza. Mieszkańcy nie wiedzą teraz, jak będą ogrzewać mieszkania w zimie.

Od 1 września w obrębie Krakowa nie można palić węglem i drewnem w celu ogrzania budynków, domów i mieszkań. Spośród paliw dopuszczone będą tylko lekki olej opałowy i paliwa gazowe. Nie będzie można palić w kominkach, ani używać stacjonarnych grilli (dopuszczone są przenośne). Za złamanie zakazu palenia węglem będą grozić kary od 500 do 5000 zł.

Historia uchwały antysmogowej

Krakowska uchwała antysmogowa rodziła się w bólach. Wszystko zaczęło się od mieszkańców, którzy skupieni w Krakowskim Alarmie Smogowym (KAS) zaczęli głośno mówić o niszczycielskim wpływie smogu na nasze zdrowie. W 2013 r. KAS zorganizował pierwsze manifestacje antysmogowe w Krakowie. Zaczęła się presja na polityków i samorządowców, aby wprowadzić przepisy, które pomogą w walce ze smogiem.

Pierwszą uchwałę atnysmogową dla Krakowa uchwalono w 2013 r. Została jednak zaskarżona przez kilku mieszkańców. Sąd stwierdził, że Sejmik przekroczył swoje kompetencje, a uchwała naruszyła m.in. prawo równości i wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczna była zmiana przepisów krajowych. Ta dokonała się dużej mierze dzięki posłowi PO Tadeuszowi Arkitowi.

Ustawę umożliwiającą wprowadzenie lokalnych przepisów antysmogowych podpisał prezydent Andrzej Duda. Dzięki temu, w styczniu 2016, Sejmik przyjął drugą uchwałę antysmogową, a jej zapisy zaczęły obowiązywać wczoraj.

Jaka przyszłość?

Zakaz palenia węglem i drewnem nie spowoduje, że smog zniknie od razu. To jednak bardzo ważny krok. Niska emisja pochodząca ze spalania węgla to główne źródło zanieczyszczenia powietrza. Ale w Krakowie swoje dokłada przemysł oraz trasport.

- Teraz pytanie, co dalej. Miarą sukcesu jest to, że będziemy oddychać czystym powietrzem, a uchwała jest krokiem w tym kierunku. Miasto musi teraz egzekwować przepisy, żeby pozostałe piece zniknęły. W tym roku będzie to największe wyzwanie. Co dalej? Trzeba patrzeć na inne źródła zanieczyszczeń, czyli głównie gminy ościenne. Tam działania są nieliczne, idą mozolnie, albo w ogóle ich nie ma. Teraz czas na poważną debatę na temat obwarzanka krakowskiego - uważa Andrzej Guła.

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W życie wchodzi zakaz palenia węglem. Nie wszyscy wymienili piece - Gazeta Krakowska

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 września, 16:44, Aa:

A kto poniesie winę za zamarzanie ludzi i ich choroby,będą kary dawać 5 tys,jak oni nie mają co do garnka wsadzić jak co chwilą podwyzki,a Malinowski sobie coś tam podpisał

Właśnie kto będzie płacił straszne rachunki zza ogrzewanie gazem- zniżki dla gazu bo jest strasznie drogi . Może tak 500 co miesiąc na ogrzewanie domu Pan premier przyzna .

O
Obs102

Chore!!! Terror urzędniczy!!! Zakazy, zakazy, zakazy!!! Urzędnicy powinni wprowadzać ułatwienia i regulacje powodujące nieopłacalność palenia węglem i drzewem a nie zakazywać ich używania!!! Mamy demokrację a nie pie....rzoną komunę!!!

G
Gość
1 września, 16:44, Aa:

A kto poniesie winę za zamarzanie ludzi i ich choroby,będą kary dawać 5 tys,jak oni nie mają co do garnka wsadzić jak co chwilą podwyzki,a Malinowski sobie coś tam podpisał

1 września, 19:26, Balbina:

Ludzie sami sobie poniosą winę za swoją niezaradność. Dziś praca leży na ulicy, niech pójdą do roboty to będą mieli co do garnka zrobić. Chyba że będąc biednymi udało im się spłodzić ósemkę dzieci

Zobaczcie jak kopcą wędzarnie w zakładach przerobu wędlin.( np: Sidzina , Swoszowice)

Nikt się ta ustawa nie przejmuje.

To prawo ma trzy oblicza:

1/. dla mediów ( media mogą pisać można dowolne głupoty , w końcu coś ludzie muszą czytać)

2/. dla przeciętnego XXX ińskiego który musiał wydać ostatni grosz na likwidacje swego kominka i założenie nowej instalacji gazowej.

3/. dla prywatnych firm które mogą spokojnie i bezkarnie kopcić.

Dobre samopoczucie UM Wydziału Ochrony Środowiska jest najważniejsze.

Kpina !!!!

G
Gość
31 sierpnia, 17:47, Gość:

Kominek bedzie wygaszony...

A po drugiej stronie ulicy, czyli w Zielonkach sąsiad w tym czasie spali w piecu płyty ze starych mebli... super uchwała... ale będzie czyste powietrze w Krakowie...

Pytanie: czy gdy w grudniu AD 2019, stężenie PM10 znów przekroczy 400%, to winnych bedzie te parę tysięcy ppzostałych piecy w Krakowie?

To samo jest na granicy os. Łuczanowice i Krzysztoforzyce. 1 strona ul. ma zakaz palenia, a druga juz nie bo należy do gminy Kocmyrzów / Luborzyca. To samo koło ogródków działkowych Lubocza. Domy po lewej zakaz, bo Kraków , domu po prawej mogą hajcowac do woli, bo kocmyrzów/luborzyca. Takich przykładów jest na pęczki i tą ustawe to sobie można w buty wsadzić. Za to od niedzieli "straszaki miejskie" jeżdżą po okolicy w tempie spacerowym i szukają kasy :D

G
Gość

Jak zwykle zła organizacja, jestem w podobnej sytuacji jak ci ludzie w Płaszowie tylko w naszej kamienicy miał być doprowadzony gaz (polska spółka gazownictwa), umowy podpisane w 2018 roku a podłączenia jak nie było tak nie ma dalej, zaraz się zrobi jeszcze zimniej i co wtedy? Dobrze że jeszcze nie wymieniliśmy pieca bo jak się okazuje jeszcze się przyda

G
Gość

2 m od w/w kamienicy jest (jeszcze) kawałek bocznicy. Jak PKP PLK zapieprzyła to niech teraz wypożyczą od PKP Cargo ze skansenu w Chabówce parowóz i nim grzeją wodę. Instalacja grzejnikowe w budynku jest a parowóz chyba nie podlega pod uchwałę antysmogową. Bareja się w grobie przewraca, że jego ideę trzeba na serio w życie wprowadzać i to 40 lat później..

G
Gość
1 września, 16:44, Aa:

A kto poniesie winę za zamarzanie ludzi i ich choroby,będą kary dawać 5 tys,jak oni nie mają co do garnka wsadzić jak co chwilą podwyzki,a Malinowski sobie coś tam podpisał

1 września, 19:26, Balbina:

Ludzie sami sobie poniosą winę za swoją niezaradność. Dziś praca leży na ulicy, niech pójdą do roboty to będą mieli co do garnka zrobić. Chyba że będąc biednymi udało im się spłodzić ósemkę dzieci

Powyższy przykład kamienicy, gdzie zapewniali, że będzie podpięty MPEC, nie ma gazu a instalacja elektryczna jest w większości aluminiowa też do tego zaliczysz ?

A
Antyżenada
1 września, 15:16, Gość 2:

A ja się pytam. Skoro zniknęło 45 tyś palenisk i zostało raptem 10% , jakim cudem smog z roku na rok jest coraz większy? Samochody też coraz nowocześniejsze więc kto jeszcze uwierzy w te bajki?

Dlaczego kłamiesz, że coraz większy, skoro maleje?

a
adamiak

Piece jak piece ale auta to prawdziwa katastrofa.. hybrydy jakie ma toyota powinny być zniesione z podatku, aby wspierać auta niskoemisyjne a co za tym idzie realnie wpływać na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

G
Gość

UWAGA.

Moja firma jest i będzie dalej ogrzewana węglem ale tym razem ekologicznym haha Nawet jest rzekoma specjalna zgoda P.Majchroweskiego. Oczywiście można kupić jedną tonę ekologiczego węgla ale reszta już nie musi być. Możecie sprawdzić sobie czym rzeczywiście taki budynek duży w centrum Krakowa. Adres. PANA TADEUSZA 4

K
Kraków
1 września, 10:49, x:

Tzn co? W gminach ościennych chcecie, żeby ludzie palili tylko gazem?

Piece jako główne ogrzewanie, być może, ale kominki jako dodatek i dogrzewanie powinny pozostać. Tak naprawdę weryfikacją tego będzie 2023. Wówczas wejdzie UAdM.

To samo samochody. OK zgadzam się, że musimy iść w lepsze silniki. Problemem są diesle? Cóż. No to OK, ustalcie coś i dajcie ludziom czas na ich wymianę.

1 września, 10:59, Dsa:

Tak, chcemy by palili gazem. Tak chcemy by domy nie były wyposażone w kominki gdyż sa powszechnie wykorzystywane do utylizacji śmieci. Sorry takie mamy społeczeństwo.

aleś ty głupi

połowa diesli ma wycięte dpf - twój tok rozumowania to zakażmy jazdy autem w Polsce

B
Balbina
1 września, 16:44, Aa:

A kto poniesie winę za zamarzanie ludzi i ich choroby,będą kary dawać 5 tys,jak oni nie mają co do garnka wsadzić jak co chwilą podwyzki,a Malinowski sobie coś tam podpisał

Ludzie sami sobie poniosą winę za swoją niezaradność. Dziś praca leży na ulicy, niech pójdą do roboty to będą mieli co do garnka zrobić. Chyba że będąc biednymi udało im się spłodzić ósemkę dzieci

k
ko

Ile kuerwa tych pseudoawarii musi się jeszcze w hucie sędzimira "przypadkiem" zdarzyć żeby ktoś się tym zainteresował ?

A
Aa

A kto poniesie winę za zamarzanie ludzi i ich choroby,będą kary dawać 5 tys,jak oni nie mają co do garnka wsadzić jak co chwilą podwyzki,a Malinowski sobie coś tam podpisał

ś
św. NH

Czas na zakaz wjazdu do Śródmieścia, tu nie było pieców węglowych o paru lat zielne ciule!

Dodaj ogłoszenie